Μοιραστείτε
Πήγαινε κάτω
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3176
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας ΧιούμορΡωτάω πόσο κοστίζει μια ηλεκτρική σκούπα και μου λέει 250€. Λογικά, καθαρίζει και τις αμαρτίες.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Απ: EuroCafenes!!!

Την / Το Τρι Μάης 01, 2012 11:56 pm
HOLA έγραψε:Καλό μήνα!!!!!!! Ο Μάιος είναι ο αγαπημένος μου μήνας!!Γιατί άραγε?

Αμ εμένα να δεις Very Happy Very Happy
Αριθμός μηνυμάτων : 834
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2011
Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορHTAN ΕΝΑΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ!

Την / Το Πεμ Μάης 03, 2012 6:46 pm
KostasGr έγραψε:Πέγγυ!! cheers Καλό μήνα!!

Λοιπόν να πω και 2-3 πραγματάκια αναφορικά και με τα δικά σου:

Η αλήθεια είναι οτι ναι, όντως, δεν είναι όλοι ίδιοι όπως είπες κι εσύ. Για την κατάσταση που βρισκόμαστε τώρα ευθύνη έχει κατά 80% το ΠΑΣΟΚ και κατά 20% ΝΔ και αριστερά, και για του λόγου το αληθές, καμαρώστε και ένα ωραίο σχόλιο πολιτευτή:

Δεν πάυουν όμως όλοι αυτοί να είναι συνυπεύθυνοι (και όταν λέω όλοι, εννοώ όλοι ) οπότε πολύ λογικά ο κόσμος στην πλειοψηφία του δεν τους εμπιστεύεται, και εμπιστέυεται μικρότερα κόμματα ή παροχολόγους (πολύ όψιμους μάλιστα Wink)

Αναφορικά την ψήφο μου επειδή κάπου έκανες τη νύξη, την έχω αποφασίσει συνειδητά εδώ και πάνω από 1.5 χρόνο (λίγο μετά από την είσοδο στο ξεπούλημα του μνημονίου) και σαν Κώστας πάντα πηγαίνω με προγραμματική σύγκλιση. Για να ψηφίσω δηλ. κάτι πάντα θα πρέπει να υπάρχει συμφωνία με τις θέσεις του κόμματος σε ένα σημαντικό ποσοστό.

Όσον αφορά την Λε Πεν επίσης, την έφερα ως παράδειγμα όχι γιατι ταυτίζονται με την ΧΑ αλλά για να εξηγήσω την δυναμική της ακροδεξιάς στην Ευρώπη, την οποία ανέλυσες πολύ σωστά εσύ στο δικό σου κείμενο! Αν το ΛΑΟΣ ήταν κανονικό κόμμα και όχι τσίρκο, αυτό θα ήταν πιο κοντά στην Λε Πεν. Επίσης να προσθέσω οτι "ναζιστικά" χαιρετούσε και ο Μεταξάς (ο οποίος είπε το ΟΧΙ) αυτός ο χαιρετισμός δηλαδή έχει να κάνει με τα εθνικιστικά κινήματα ανά την Ευρώπη, όπως αντίστοιχα η αριστερά χαιρετά με υψωμένη την αριστερή γροθιά. Αυτό ιστορικώς είναι δεδομένο, οπότε όπως είπες κι εσύ δεν καταλαβαίνω γιατί το ένα είναι "απειλή" για τη δημοκρατία και το άλλο όχι. Ή και τα δύο ή κανείς! Wink Πόσο μάλλον από τη στιγμή που κόμματα όπως το ΚΚΕ έχουν δηλώσει ξεκάθαρα οτι δεν πιστεύουν στο Σύνταγμα.... αυτοί δεν είναι επικίνδυνοι;; Άλλα είπαμε, να'χουμε να λέμε....
Τέλος, για το χαζοκούτι: Αυτό που λες είναι κατ'εξοχήν γαλάζιο επιχείρημα οτι δηλαδή προωθούν τον πολυκερματιΖμό για να μας στερήσουν την αΦτοδυναμία και να στηρίξουν το ΠΑΣΟΚ Laughing Εγώ αυτό το θεωρώ απλά αστείο, σίγουρα και εσύ ίσως το βλέπεις μέσα από τη δουλειά σου, στον κόσμο έξω, οτι δεν ισχύει. Ο πολυκερματισμός υπάρχει, και μάλιστα κατευθύνεται είτε στην ακροδεξιά είτε στην αριστερά είτε στον λαϊκισμό. Βέβαια, να σου δώσω απόλυτο δίκαιο στο οτι ούτε με σφαίρες δεν θα είναι 10 κόμματα στη Βουλή - 7 τα σίγουρα, 8 το μέγιστο. Με τη μόνη διαφορά οτι αυτό είναι ένας μπαμπούλας και των δυο κομμάτων εξουσίας, τα οποία για να τους αφήσουν οι Γερμανοί να κάνουν εκλογές τώρα (πριν διαλυθούν εντελώς) υπέγραψαν συγκυβέρνηση και πλήρη υποταγή στους όρους του μνημονίου. Έτσι εκβιάζουν με ακυβερνησία για να μαζέψουν κόΖμο στο μαντρί.

Επίσης σκέψου από ποια μεριά του πολιτικού φάσματος δέχεται πιέσεις η πολιτική δύναμη που έχει ξεκινήσει να βάζει στην ατζέντα τις λέξεις Έλλάδα, Έθνος, Πατρίδα όπως είπες παραπάνω. Αν δεν τις είχε αυτές τις πιέσεις και ήταν όλα ωραία και ανθηρά τα πράγματα όπως το 2008 και πριν, θα τα έλεγε αυτά; Τότε τα έλεγε ή ήταν απαγορευμένες λέξεις που όποιος τις ξεστόμιζε ήταν φασίστας; Wink

Εγώ ωστόσο είμαι βέβαιος, κυβέρνηση συνεργασίας θα γίνει με 155-165 βουλευτές. Και το τσεκούρωμα και το ξεπούλημα θα συνεχιστεί, και από τους δύο.

Άντε, καλό μήνα!!

Κώστα,
επειδή δεν θέλω να το "σκίσουμε" το "πολιτικό" στον EuroCafene...

Δέχομαι αυτό που λες περί συνειδητής ψήφου... Άλλωστε, όπως είχα γράψει και στην αρχική μου ανάρτηση, ΑΝ το έχεις ψάξει και συμφωνείς (έστω σε κάποιο ποσοστό) με αυτά που πρεσβεύουν κι εγώ μαζί σου: ψήφισέ τους, οφείλω να σεβαστώ την άποψη σου, όσο και να διαφωνώ με αυτήν... Άλλωστε, ΑΥΤΟ είναι η Δημοκρατία, ΔΕ μπορούμε να λεγόμαστε Δημοκράτες και να είμαστε ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ευαίσθητοι με διάφορους χώρους...

Όμως, ρε συ Κώστα, ανεξάρτητα με την Κυριακή και την ψήφο... Σε παρακαλώ, πες μου ότι ΔΕ συμφωνείς και με το γεγονός ότι θέλουν τη χώρα εκτός ΕΕ και κοινού νομίσματος... Πες μου ότι αυτό είναι από τα σημεία που διαφωνεις, μεν, αλλά εφόσον πρακτικά δε θα κληθούν να το εφαρμόσουν, το παρακάμπτεις...

Την πολιτική δύναμη που (δεν έχει ξεκινήσει αλλά) ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ τις λέξεις Ελλάδα, Έθνος, Πατρίδα, και αναγνωρίζει τις αξίες της οικογένειας και της Θρησκείας, την κατονόμασα... Γιατί μου την "καλύπτεις"??? lol!
Τα παραπάνω, λοιπόν, η Νέα Δημοκρατία δεν τα χρησιμοποιεί ΤΩΡΑ, παραμονές εκλογών, αλλά διαχρονικά. Η αλήθεια, βέβαια, είναι πως για ένα πολύ μεγάλο διάστημα υπήρχε κι ένα "ενοχικό σύνδρομο" όσον αφορά τις αναφορές σε αυτά, παράλληλα, λόγω της "προοδευτικής" προπαγάνδας, που προσπαθούσε να τα ταυτίσει στη συνείδηση του κόσμου με "φασισμό"...
Έτσι, χάρην της "στροφής στο κέντρο" οι αναφορές σε αγάπη για την πατρίδα και το έθνος γινόντουσαν αλλά χαμηλόφωνα! Λες και ο κόσμος του "κέντρου" είναι κόσμος που δεν αγαπάει την πατρίδα του και το έθνος! affraid Κάθε άλλο!

Ο Αντώνης Σαμαράς, όμως, από την πρώτη στιγμή της εκλογής του, σταμάτησε τους "ψιθύρους" και αντιτάχθηκε στην ενοχοποίηση των εννοιών... Και τα περισσότερα στελέχη, ακολούθησαν... ΔΕΝ ακολούθησαν τώρα, και ΔΕΝ είχε να κάνει με τις "πιέσεις" από τα δεξιά... Αν το θες, "πίεση" εκ των δεξιών ήταν και ο ΛΑΟΣ, ΠΡΙΝ την εκλογή Σαμαρά...

όσον αφορά το ΤΙ θεωρώ απειλή για τη δημοκρατία... Το είπα και ΠΡΙΝ, το επαναλαμβάνω και ΤΩΡΑ... Οτιδήποτε και απ' οπουδήποτε αν προέρχεται, καταστρατηγεί τις βασικές αρχές και διαδικασίες της δημοκρατίας το θεωρώ απειλή για τη δημοκρατία...
ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΔΕ δέχεται το σύνταγμα, ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ δηλώνει πως οι μάχες κερδίζονται στα "χαρακώματα" και στο "αντάρτικο πόλεων", και όχι στα έδρανα της βουλής και μέσω διαδικασιών, κλπ...
Για ΕΜΕΝΑ είναι ΕΞ ΙΣΟΥ επικύνδυνα... ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΩ! ΔΕΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΠΟΙΩ στη Χ.Α.

Και ΠΑΛΙ όμως, σέβομαι το όποιο αποτέλσμα φέρει οποιονδήποτε από αυτούς τους χώρους εντός βουλής! Άλλωστε, όπως πολύ σωστά λες, τόσα χρόνια έχουμε στη Βουλή το ΚΚΕ που επίσης δηλώνει "αντιΣΥΝΤΑΓΜΑτικό"...

Τελειώνω με το εξής (το οποίο "έκλεψα" από το status ενός φίλου στο faceBook)...
Αν θεωρούν κάποιοι βλάκα όποιον υποστηρίζει τη ΝΔ (και κάποιο από τα 2 μεγάλα κόμματα όπως προσθέτουν, για να μην "καρφωθούν")...

Αν θεωρούν κάποιοι βλακεία που πας κόντρα στο καλλιεργούμενο κλίμα, της μαζικής απόρριψης των πάντων, που συνεχίζεις να υποστηρίζεις (κατά τη γνώμη σου) το σωστό για την επόμενη μέρα της Ελλάδας, όπως έκανες το 2009 πάλι κόντρα στο καλλιεργούμενο κλίμα που έφερε τον ΓΑΠ (και το ΔΝΤ)...

Αν είναι βλακεία που δεν θέλεις να επαληθεύσεις τα σενάρια της επόμενης μέρας που εξυφαίνουν τα κέντρα και παράκεντρά τους και θέλεις να τα ανατρέψεις βγάζοντας αυτοδύναμη ΝΔ, σταθερή κυβέρνηση και Α. Σαμαρά πρωθυπουργό...

Ε τότε...Ναι, είσαι...Ναι, είμαι βλάξ!!!!

Y.Γ: Ρε συ Κώστα, έχεις βάλει κάποια γράμματα κεφαλαία, στο ενδιάμεσο των λέξεων...
ΔΕΝ το έπιασα ΤΙ ήθελες να πεις, για εξήγησε... green

Έχει επεξεργασθεί από τον/την peggy στις Πεμ Μάης 03, 2012 6:48 pm, 1 φορά

Την / Το Πεμ Μάης 03, 2012 6:47 pm
Επειδή το θερμόμετρο έχει ανέβει (και κυριολεκτικά και μεταφορικά)...
ΚΕΡΝΑΩ ΠΑΓΩΤΑΚΙ!!!
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 12429
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Την / Το Πεμ Μάης 03, 2012 6:55 pm
Μόλις έφαγα!3 γεύσεις=>1)Σοκολάτα-πορτοκάλι,2)Μαστίχα-ρόδι,3)κρεμ & κούκις

Την / Το Πεμ Μάης 03, 2012 7:02 pm
Μπα που να σκάσεις...
Κι εγώ έχω ζαχαροπλαστείο κάτω από το σπίτι και προσπαθώ να αντιστέκομαι στο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ παγωτό του!!!

Ειδικά οι γεύσεις φράουλα, σοκολάτα, μπισκότο, "τα σπάνε"!!!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την peggy στις Πεμ Μάης 03, 2012 7:06 pm, 1 φορά
Forum Founder
Forum Founder

Την / Το Πεμ Μάης 03, 2012 7:05 pm
Όπως τα κινητά θέλουν τον γερμανό τους,
τα καλοκαίρια θέλουν το παγωτό τους!

Την / Το Πεμ Μάης 03, 2012 7:08 pm
χα χα χα...

και τα κιλά μας πέρνουν την άνοδό τους!!!
Forum Founder
Forum Founder

Την / Το Πεμ Μάης 03, 2012 7:10 pm
Kαλή καρδιά μωρέ! I love you
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Την / Το Πεμ Μάης 03, 2012 8:37 pm
Καλησπέρα κι απο μένα ..
Μου κάνει εντύπωση η άποψη ότι όποιος δεν επαναλαμβάνει συνέχεια στις ομιλίες του την αγάπη για την πατρίδα δεν αγαπά την πατρίδα του ή είναι ανθέλληνας.Περισσότερο ρόλο τουλάχιστον για μένα παίζουν οι πράξεις. Θα θέσω ένα πρόσφατο παράδειγμα την φραστική επίθεση της χρυσής αυγής στον Μανώλη Γλέζο που κατεβαίνει υποψήφιος με τον ΣΥΡΙΖΑ... http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CEYQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.tsantiri.gr%2Fpolitiki%2Fvinteo-i-apantisi-tou-manoli-glezou-stin-chrisi-avgi.html&ei=Sb6iT8b3JsnOswaQ0qC-Bw&usg=AFQjCNE6kNwvoY520skbEQTq4FmWbZr66w&sig2=ctw00NMVuKeYHVeJfd-miQ
Ο ένας εκ των δυο που κατέβασε την Γερμανική σημαία στην υπό Κατοχή Ελλάδα(εδώ να τονίσω ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε και τον Απόστολο Σάντα) να θεωρείται από τους νοσταλγούς του Ναζισμού προδότης και οι ίδιοι ''πατριώτες''... Δημοκρατία έχουμε ο καθένας θα ψηφίσει ότι πιστεύει συζήτηση μονο κάνουμε εδώ.. Απλά αναρωτιέμαι πιστεύετε ότι αυτοί θα αντιταχθούν στην Γερμανική πολιτική;
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνhttps://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Την / Το Παρ Μάης 04, 2012 12:34 am
peggy έγραψε:Όμως, ρε συ Κώστα, ανεξάρτητα με την Κυριακή και την ψήφο... Σε παρακαλώ, πες μου ότι ΔΕ συμφωνείς και με το γεγονός ότι θέλουν τη χώρα εκτός ΕΕ και κοινού νομίσματος... Πες μου ότι αυτό είναι από τα σημεία που διαφωνεις, μεν, αλλά εφόσον πρακτικά δε θα κληθούν να το εφαρμόσουν, το παρακάμπτεις...

Πέγγυ δεν θέλουν ούτως ή άλλως τη χώρα εκτός ΕΕ και €. Αυτοί λένε να μείνουμε στο € γιατί το έχουμε χρυσοπληρώσει, και αν και εφόσον μπορέσουμε να ξαναζωντανέψουμε την ελληνική πρωτογενή παραγωγή και έχουμε δυνατότητα αυτονομίας τότε μπορεί και να είναι πιθανό να γυρίσουμε στο εθνικό νόμισμα. Για την ΕΕ λένε οτι την θέλουν επίσης, αλλά όχι την ΕΕ των τραπεζιτών όπως είναι τώρα, αλλά την ΕΕ των εθνών. Αυτά μέσες άκρες!

peggy έγραψε:Την πολιτική δύναμη που (δεν έχει ξεκινήσει αλλά) ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ τις λέξεις Ελλάδα, Έθνος, Πατρίδα, και αναγνωρίζει τις αξίες της οικογένειας και της Θρησκείας, την κατονόμασα... Γιατί μου την "καλύπτεις"??? lol!

Laughing Προσπαθώ να είμαι διακριτικός βρε

peggy έγραψε:Τα παραπάνω, λοιπόν, η Νέα Δημοκρατία δεν τα χρησιμοποιεί ΤΩΡΑ, παραμονές εκλογών, αλλά διαχρονικά. Η αλήθεια, βέβαια, είναι πως για ένα πολύ μεγάλο διάστημα υπήρχε κι ένα "ενοχικό σύνδρομο" όσον αφορά τις αναφορές σε αυτά, παράλληλα, λόγω της "προοδευτικής" προπαγάνδας, που προσπαθούσε να τα ταυτίσει στη συνείδηση του κόσμου με "φασισμό"...
Έτσι, χάρην της "στροφής στο κέντρο" οι αναφορές σε αγάπη για την πατρίδα και το έθνος γινόντουσαν αλλά χαμηλόφωνα! Λες και ο κόσμος του "κέντρου" είναι κόσμος που δεν αγαπάει την πατρίδα του και το έθνος! affraid Κάθε άλλο!

Ο Αντώνης Σαμαράς, όμως, από την πρώτη στιγμή της εκλογής του, σταμάτησε τους "ψιθύρους" και αντιτάχθηκε στην ενοχοποίηση των εννοιών... Και τα περισσότερα στελέχη, ακολούθησαν... ΔΕΝ ακολούθησαν τώρα, και ΔΕΝ είχε να κάνει με τις "πιέσεις" από τα δεξιά... Αν το θες, "πίεση" εκ των δεξιών ήταν και ο ΛΑΟΣ, ΠΡΙΝ την εκλογή Σαμαρά...

Ελλάς Ελλάς, Αντώνης Σαμαράς! Laughing Συμφωνώ σε αυτά που λες, αλλά δεν μπορώ ρε παιδί μου τόση σοφτίλα... βουτυροπαιδίαση εντελώς η ΝουΔου, νομίζω οτι χρειαζόμαστε κάτι πολύ πιο δυναμικό σε αυτή τη φάση! Και φυσικά, όπως είχα πει, εχουν ΚΑΙ μερίδιο ευθύνης για το χρέος και την κατάσταση που είμαστε...

Για τον ΛΑΟΣ να πω κάτι: Τους θεωρώ τσίρκο και καιροσκόπους, αλλά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω αυτό που είπες εν μέρει Πέγγυ: Οτι απενοχοποίησαν την πατριωτική και εθνικιστική ρητορεία, και αυτό είναι προς όφελος του τόπου, γιατί το έχει ανάγκη.

peggy έγραψε:όσον αφορά το ΤΙ θεωρώ απειλή για τη δημοκρατία... Το είπα και ΠΡΙΝ, το επαναλαμβάνω και ΤΩΡΑ... Οτιδήποτε και απ' οπουδήποτε αν προέρχεται, καταστρατηγεί τις βασικές αρχές και διαδικασίες της δημοκρατίας το θεωρώ απειλή για τη δημοκρατία...
ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΔΕ δέχεται το σύνταγμα, ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ δηλώνει πως οι μάχες κερδίζονται στα "χαρακώματα" και στο "αντάρτικο πόλεων", και όχι στα έδρανα της βουλής και μέσω διαδικασιών, κλπ...
Για ΕΜΕΝΑ είναι ΕΞ ΙΣΟΥ επικύνδυνα... ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΩ! ΔΕΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΠΟΙΩ στη Χ.Α.

Και ΠΑΛΙ όμως, σέβομαι το όποιο αποτέλσμα φέρει οποιονδήποτε από αυτούς τους χώρους εντός βουλής! Άλλωστε, όπως πολύ σωστά λες, τόσα χρόνια έχουμε στη Βουλή το ΚΚΕ που επίσης δηλώνει "αντιΣΥΝΤΑΓΜΑτικό"...

Κατανοητόν βρε! Laughing Άλλωστε δεν μίλησα για εσένα όταν αναφέρθηκα σε αυτούς που θεωρούν μονόπλευρα "κινδύνους" για την δημοκρατία... αλλά σε πολλά "παπαγαλάκια" (δημοσιγράφους, πολιτικούς κτλ) που βλέπουν δράκους, λυκανθρώπους και ...ανθρωποφάγους επιλεκτικά, υποκριτικά και μονόπαντα! Laughing

peggy έγραψε:
Αν θεωρούν κάποιοι βλάκα όποιον υποστηρίζει τη ΝΔ (και κάποιο από τα 2 μεγάλα κόμματα όπως προσθέτουν, για να μην "καρφωθούν")...

Αν θεωρούν κάποιοι βλακεία που πας κόντρα στο καλλιεργούμενο κλίμα, της μαζικής απόρριψης των πάντων, που συνεχίζεις να υποστηρίζεις (κατά τη γνώμη σου) το σωστό για την επόμενη μέρα της Ελλάδας, όπως έκανες το 2009 πάλι κόντρα στο καλλιεργούμενο κλίμα που έφερε τον ΓΑΠ (και το ΔΝΤ)...

Αν είναι βλακεία που δεν θέλεις να επαληθεύσεις τα σενάρια της επόμενης μέρας που εξυφαίνουν τα κέντρα και παράκεντρά τους και θέλεις να τα ανατρέψεις βγάζοντας αυτοδύναμη ΝΔ, σταθερή κυβέρνηση και Α. Σαμαρά πρωθυπουργό...

Βλαξ; όχι... Ο καθένας κάνει την επιλογή που θεωρεί σωστότερη για τον τόπο και κανείς δεν έχει δικαίωμα να τον χαρακτηρίσει έτσι ή αλλιώς... Όσο και να διαφωνούμε, αυτό είναι το νόημα της δημοκρατίας. Εκτός, αν, δεν ψηφίζεις με βάση το συλλογικό συμφέρον αλλά με βάση το ατομικό, που εκεί είσαι και βλαξ και κατακριτέος! Cool

peggy έγραψε:Y.Γ: Ρε συ Κώστα, έχεις βάλει κάποια γράμματα κεφαλαία, στο ενδιάμεσο των λέξεων...
ΔΕΝ το έπιασα ΤΙ ήθελες να πεις, για εξήγησε...

Φορουμικός καγκουρισμός και καυστικότητα, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα! Cool

Μαρία Κατ έγραψε: Θα θέσω ένα πρόσφατο παράδειγμα την φραστική επίθεση της χρυσής αυγής στον Μανώλη Γλέζο που κατεβαίνει υποψήφιος με τον ΣΥΡΙΖΑ... http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CEYQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.tsantiri.gr%2Fpolitiki%2Fvinteo-i-apantisi-tou-manoli-glezou-stin-chrisi-avgi.html&ei=Sb6iT8b3JsnOswaQ0qC-Bw&usg=AFQjCNE6kNwvoY520skbEQTq4FmWbZr66w&sig2=ctw00NMVuKeYHVeJfd-miQ
Ο ένας εκ των δυο που κατέβασε την Γερμανική σημαία στην υπό Κατοχή Ελλάδα(εδώ να τονίσω ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε και τον Απόστολο Σάντα) να θεωρείται από τους νοσταλγούς του Ναζισμού προδότης και οι ίδιοι ''πατριώτες''... Δημοκρατία έχουμε ο καθένας θα ψηφίσει ότι πιστεύει συζήτηση μονο κάνουμε εδώ.. Απλά αναρωτιέμαι πιστεύετε ότι αυτοί θα αντιταχθούν στην Γερμανική πολιτική;

Καλησπέρα Μαρία, αναφορικά με τον Γλέζο υπάρχει μια "μυθολογία" θα την χαρακτήριζα από τη στιγμή που σε όλα ανεξαιρετως τα στρατιωτικά καθεστώτα (ακόμη και στον στρατό εν καιρό ειρήνης φυσικά) γίνεται υποστολή σημαίας κατά την δύση του ηλίου και ο Γλέζος φέρεται να την κατέβασε μέσα στη νύχτα, πράγμα αδύνατον. Οπότε γενικά το συμβάν είναι αμφισβητίσιμο. Το αν είναι ήρωας ή προδότης θα το κρίνει η ιστορία, πάντως δεν κρίνεται και πολύ στα υπέρ του το προσκύνημά του στην κηδεία του Εμβέρ Χότζα, τυρράνου χιλιάδων Ελλήνων βορειοηπειρωτών το 1985.

Όσον αφορά για το αν θα αντιταχθούν στην Γερμανική πολιτική, ήδη αντιτάσσονται από τότε που πρωτοϋπογράφηκε το μνημόνιο. Δεν είναι Γερμανοί εθνικιστές (Ναζί), είναι Έλληνες. Wink

Την / Το Παρ Μάης 04, 2012 5:21 am
KostasGr έγραψε:
Για τον ΛΑΟΣ να πω κάτι: Τους θεωρώ τσίρκο και καιροσκόπους, αλλά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω αυτό που είπες εν μέρει Πέγγυ: Οτι απενοχοποίησαν την πατριωτική και εθνικιστική ρητορεία, και αυτό είναι προς όφελος του τόπου, γιατί το έχει ανάγκη.

Ο ΛΑΟΣ το έκανε ΟΛΟ αυτό??? affraid affraid affraid affraid
ΕΛΑ ΤΩΡΑ βρε Κώστα!!!

Αυτό που είπα εγώ είναι πως οι έννοιες "πατριωτισμός" & "Έθνος" δεν απενοχοποιήθηκαν λόγω πίεσης εκ' των δεξιών, από ΧΑ, γιατί προυπήρχε και ο ΛΑΟΣ εκ των δεξιών (που σε τελική ανάλυση ΧΡΟΝΙΑ τώρα μπαίνει στη βουλή, ενώ η ΧΑ ΦΕΡΕΤΑΙ να μπαίνει μέσω των δημοσκοπήσεων) τα προηγούμενα χρόνια...

peggy έγραψε:Y.Γ: Ρε συ Κώστα, έχεις βάλει κάποια γράμματα κεφαλαία, στο ενδιάμεσο των λέξεων...

KostasGr έγραψε:

ΚΩωωστΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!
Έβγαλα τα μάτια μου ψάχνοντας αν σχηματίζεται κάποια λέξη, κάποια αρχικά...
ΚΑΤΙ ΤΙΣ βρε παιδί μου!!!

KostasGr έγραψε:
Καλησπέρα Μαρία, αναφορικά με τον Γλέζο υπάρχει μια "μυθολογία" θα την χαρακτήριζα από τη στιγμή που σε όλα ανεξαιρετως τα στρατιωτικά καθεστώτα (ακόμη και στον στρατό εν καιρό ειρήνης φυσικά) γίνεται υποστολή σημαίας κατά την δύση του ηλίου και ο Γλέζος φέρεται να την κατέβασε μέσα στη νύχτα, πράγμα αδύνατον. Οπότε γενικά το συμβάν είναι αμφισβητίσιμο. Το αν είναι ήρωας ή προδότης θα το κρίνει η ιστορία, πάντως δεν κρίνεται και πολύ στα υπέρ του το προσκύνημά του στην κηδεία του Εμβέρ Χότζα, τυρράνου χιλιάδων Ελλήνων βορειοηπειρωτών το 1985.

Όσον αφορά για το αν θα αντιταχθούν στην Γερμανική πολιτική, ήδη αντιτάσσονται από τότε που πρωτοϋπογράφηκε το μνημόνιο. Δεν είναι Γερμανοί εθνικιστές (Ναζί), είναι Έλληνες. Wink
Αυτό που λες με το Γλέζο, έχει ένα point!
όντως γίνεται υποστολή σημαίας το βράδυ... Suspect

Ναι, η ΧΑ δεν είναι Γερμανοί Ναζί... Είναι Έλληνες ... θαυμαστές του Ναζιστικού "ιδεώδους"! green green green green
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Την / Το Παρ Μάης 04, 2012 4:26 pm
KostasGr έγραψε:
peggy έγραψε:Όμως, ρε συ Κώστα, ανεξάρτητα με την Κυριακή και την ψήφο... Σε παρακαλώ, πες μου ότι ΔΕ συμφωνείς και με το γεγονός ότι θέλουν τη χώρα εκτός ΕΕ και κοινού νομίσματος... Πες μου ότι αυτό είναι από τα σημεία που διαφωνεις, μεν, αλλά εφόσον πρακτικά δε θα κληθούν να το εφαρμόσουν, το παρακάμπτεις...

Πέγγυ δεν θέλουν ούτως ή άλλως τη χώρα εκτός ΕΕ και €. Αυτοί λένε να μείνουμε στο € γιατί το έχουμε χρυσοπληρώσει, και αν και εφόσον μπορέσουμε να ξαναζωντανέψουμε την ελληνική πρωτογενή παραγωγή και έχουμε δυνατότητα αυτονομίας τότε μπορεί και να είναι πιθανό να γυρίσουμε στο εθνικό νόμισμα. Για την ΕΕ λένε οτι την θέλουν επίσης, αλλά όχι την ΕΕ των τραπεζιτών όπως είναι τώρα, αλλά την ΕΕ των εθνών. Αυτά μέσες άκρες!

peggy έγραψε:Την πολιτική δύναμη που (δεν έχει ξεκινήσει αλλά) ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ τις λέξεις Ελλάδα, Έθνος, Πατρίδα, και αναγνωρίζει τις αξίες της οικογένειας και της Θρησκείας, την κατονόμασα... Γιατί μου την "καλύπτεις"??? lol!

Laughing Προσπαθώ να είμαι διακριτικός βρε

peggy έγραψε:Τα παραπάνω, λοιπόν, η Νέα Δημοκρατία δεν τα χρησιμοποιεί ΤΩΡΑ, παραμονές εκλογών, αλλά διαχρονικά. Η αλήθεια, βέβαια, είναι πως για ένα πολύ μεγάλο διάστημα υπήρχε κι ένα "ενοχικό σύνδρομο" όσον αφορά τις αναφορές σε αυτά, παράλληλα, λόγω της "προοδευτικής" προπαγάνδας, που προσπαθούσε να τα ταυτίσει στη συνείδηση του κόσμου με "φασισμό"...

Ελλάς Ελλάς, Αντώνης Σαμαράς! Laughing Συμφωνώ σε αυτά που λες, αλλά δεν μπορώ ρε παιδί μου τόση σοφτίλα... βουτυροπαιδίαση εντελώς η ΝουΔου, νομίζω οτι χρειαζόμαστε κάτι πολύ πιο δυναμικό σε αυτή τη φάση! Και φυσικά, όπως είχα πει, εχουν ΚΑΙ μερίδιο ευθύνης για το χρέος και την κατάσταση που είμαστε...

peggy έγραψε:όσον αφορά το ΤΙ θεωρώ απειλή για τη δημοκρατία... Το είπα και ΠΡΙΝ, το επαναλαμβάνω και ΤΩΡΑ... Οτιδήποτε και απ' οπουδήποτε αν προέρχεται, καταστρατηγεί τις βασικές αρχές και διαδικασίες της δημοκρατίας το θεωρώ απειλή για τη δημοκρατία...

Κατανοητόν βρε! Laughing Άλλωστε δεν μίλησα για εσένα όταν αναφέρθηκα σε αυτούς που θεωρούν μονόπλευρα "κινδύνους" για την δημοκρατία... αλλά σε πολλά "παπαγαλάκια" (δημοσιγράφους, πολιτικούς κτλ) που βλέπουν δράκους, λυκανθρώπους και ...ανθρωποφάγους επιλεκτικά, υποκριτικά και μονόπαντα! Laughing

peggy έγραψε:

Βλαξ; όχι... Ο καθένας κάνει την επιλογή που θεωρεί σωστότερη για τον τόπο και κανείς δεν έχει δικαίωμα να τον χαρακτηρίσει έτσι ή αλλιώς... Όσο και να διαφωνούμε, αυτό είναι το νόημα της δημοκρατίας. Εκτός, αν, δεν ψηφίζεις με βάση το συλλογικό συμφέρον αλλά με βάση το ατομικό, που εκεί είσαι και βλαξ και κατακριτέος! Cool

Μαρία Κατ έγραψε: Θα θέσω ένα πρόσφατο παράδειγμα την φραστική επίθεση της χρυσής αυγής στον Μανώλη Γλέζο που κατεβαίνει υποψήφιος με τον ΣΥΡΙΖΑ... http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CEYQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.tsantiri.gr%2Fpolitiki%2Fvinteo-i-apantisi-tou-manoli-glezou-stin-chrisi-avgi.html&ei=Sb6iT8b3JsnOswaQ0qC-Bw&usg=AFQjCNE6kNwvoY520skbEQTq4FmWbZr66w&sig2=ctw00NMVuKeYHVeJfd-miQ

Κώστα όπως έγραψες κι εσύ παραπάνω σε καιρό ειρήνης γίνεται υποστολή της Σημαίας κάθε βράδυ. Αυτό φυσικα συμβαίνει με την κανονική σημαία του κράτους όχι στην περίπτωση που επιβάλλει ένα κράτος τη σημαία σε ένα άλλο κράτος. Εκεί ακριβώς για να δηλώσει την Κατοχή του κράτος ανεμίζει μέρα και νύχτα. Οι Γερμανοί τότε με αυτό τον τρόπο δήλωναν ότι τους ανήκουμε. Ποιός ο λόγος να την κατεβάζουν το βράδυ; Ένα αυτό και δεύτερον αν δεν είχε συμβεί ποτέ αυτό το περιστατικό και ανηκει στη σφαίρα της μυθολογίας όπως λες οι Γερμανοί και όλη η παγκόσμια πολιτική σκηνή γιατί το δέχτηκε ως γεγονός. Είναι δυνατόν μόνοι τους να βάζανε τα χεράκια τους να βγάλουν τα ματάκια τους και να αφησαν να ντροπιαστούν ότι κάτω από τη μύτη τους κατάφεραν δυο παιδιά να κάνουν αυτή την ενέργεια. Σε τι θα τους συνέφερε να γινουν ρεζίλι παγκοσμίως αυτοί ειδικά που υπερηφανεύονται για τη δύναμη του στρατού και την περιφρούρηση που είχαν.
Η Ελληνική Αντίσταση εκφραζόταν με κάθε μορφή και συμμετείχαν σε αυτή και Αριστεροί και Δεξιοί. Οι μόνοι που δεν συμμετείχαν ήταν οι αυτοί που φοβούνταν και αυτοί που ήθελαν τους Γερμανούς κατακτητές.
Και ξαναλέω δεν είναι προνόμιο μονο της Δεξιάς η αγάπη για την πατρίδα. Για την Ελλάδα έχει χυθεί πολύ αίμα και από την πλευρά της Αριστεράς.
Εγώ πάντως δεν θα ψηφίσω ΚΚΕ γιατί θέλω μια πολιτική που να ανταποκρίνεται στα προβλήματα του σήμερα όχι απλά να κάνει αντιπολίτευση.Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και εύχομαι να δημιουργηθεί μια κυβέρνηση με όσα κόμματα δεν θέλουν την Νέα Κατοχή της Ελλάδος και σαν αξιοι Έλληνες να παλέψουν για την απελευθέρωση.
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Την / Το Παρ Μάης 04, 2012 10:37 pm
Μαλιστα.......
Πολυ ωραια ολα αυτα παιδια....(οχι οτι δεν εχω τις αποψεις μου...)
Γι αυτο ας δουμε την Φανταστικη προσπαθεια να παρουσιασει το Euphoria μια κοπελιτσα....
https://www.youtube.com/watch?v=eKLRsc0D4gc&feature=related

Την / Το Σαβ Μάης 05, 2012 2:45 am
Manosland έγραψε:Μαλιστα.......
Πολυ ωραια ολα αυτα παιδια....(οχι οτι δεν εχω τις αποψεις μου...)
Γι αυτο ας δουμε την Φανταστικη προσπαθεια να παρουσιασει το Euphoria μια κοπελιτσα....
https://www.youtube.com/watch?v=eKLRsc0D4gc&feature=related
μας επανέφερες στην τάξη!!! green I love you
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Την / Το Κυρ Μάης 06, 2012 11:11 am
Καλημέρα Καλημέρα !!!!!!!
Που θα δώσει ο ελληνικός λαός 12 points σήμερα;
Ίσως παραμείνει όνειρο αλλά πολύ θα ήθελα να δω κάτι αντίστοιχο του Alexander Rybak να σαρώνει σε ψήφους και να κάνει την ανατροπή.

https://www.youtube.com/watch?v=1sv3_nq1ZbA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

Την / Το Κυρ Μάης 06, 2012 11:42 am
Καλημέρα!!!
Εγώ δε θα ψηφίσω σήμερα, ζω μακριά από τον τόπο καταγωγής μου και ενώ ο νούς ήταν πρόθυμος το πορτοφόλι ήταν άδειο green οπότε και το ταξίδι αναβλήθηκε!

Σε μια βόλτα στην πόλη πριν λίγο εκπλαγήκαμε όλοι από τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ αριθμό των τσιγγάνων που εμφανίστηκαν σήμερα στο νησί!
Το ότι εμφανίστηκαν ξαφνικά σήμερα δείχνει πολύ περίεργο και είναι το κεντρικό θέμα συζήτησης εδώ!
Λέτε ο δικομματισμός να φτάσει στα άκρα για να διατηρήσει τα κεκτημένα του? Suspect Suspect
Forum Founder
Forum Founder

Την / Το Κυρ Μάης 06, 2012 2:18 pm
Έχει ξανασυμβεί αυτό!
Να θυμίσω το 2000,είχε γίνει μεγάλος ντόρος τότε!
EuroStar
EuroStar

Την / Το Κυρ Μάης 06, 2012 3:38 pm
Τσίπρας: επιστολή για νοθεία στο αποτέλεσμα των εκλογών
Mε μια επιστολή-βόμβα προς τον υπουργό Εσωτερικών Τάσο Γιαννίτση, ο ΣΥΡΙΖΑ θέτει ευθέως ζήτημα γνησιότητας του εκλογικού αποτελέσματος και διαδικασιών διεξαγωγής των εκλογών!
Μετά την Ρωσία που στέλνει παρατηρήτές, μετά τον ΟΑΣΕ του οποίου κλιμάκιο αφίχθηκε εσπευσμένα στην Ελλάδα και είχε συναντήσεις με στελέχη των μικρών κομμάτων, τώρα έρχεται επίσημα ένα κόμμα το οποίο μάλιστα οι δημοσκοπήσεις το δείχνουν πολύ υψηλά και ζητεί εγγυήσεις και διευκρινίσεις προκειμένου το εκλογικό αποτέλεσμα της Κυριακής να είναι ανόθευτο.
Είναι η πρώτη φορά από το 1974 που ένα κόμμα θέτει εμμέσως πλην σαφώς σε προεκλογικό περίοδο θέμα πιθανής νοθείας με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο των εκλογών. Το 2000 η Νέα Δημοκρατάι είχε καταγγείλει νοθεία, αλλά … μετά τις εκλογές και την έκδοση του εκλογικού αποτελέσματος.
Είχε μάλιστα εκδώσει και «μαύρη βίβλο» όπου αποδεικνυόταν ότι περί τους 150.000 ψηφοφόρους ήταν ξένοι που είχαν αποκτήσει με ταχυδακτυλουργίες εκλογικό δικαίωμα (περιπτόντως, αυτοί έχουν δικαίωμα να ψηφίσουν μέχρι σήμερα...

http://www.polispress.gr/lang/gr/archives/112616
EuroStar
EuroStar

Την / Το Δευ Μάης 07, 2012 10:01 am

Καφεδάκι? Με παξιμάδι ασφαλώς! Στην υγειά σας μας!!!!

Την / Το Σαβ Μάης 12, 2012 2:36 am
ΚΡΙΜΑ για τον Παναθηναικό που έχασε το παιχνιδάκι στο τέλος του αγώνα και στις λεπτομέρειες, αφήνοντας το όνειρο για ΕΛΛΗΝΙΚΟ τελικό ανεκπλήρωτο... :bball:

Πολλά ΜΠΡΑΒΟ στον Ολυμπιακό που κράτησε την ψυχραιμία του και επικράτησε της Μπάρτσα κι έτσι θα "βρεθεί" με την ΤΣΣΚΑ την Κυριακή το βράδυ στον τελικό... :bball:

Ελπίζω ο ΘΡΥΛΟΣ να φέρει την κούπα στο λιμάνι και τη χώρα!!! :bball:
ΟΛΗ η ΘΕΤΙΚΗ ενέργεια για τη νίκη!!! :bball:
:bball::bball::bball::bball::bball::bball::bball::bball::bball::bball:
EuroStar
EuroStar

Την / Το Σαβ Μάης 12, 2012 3:12 pm
Πως η Γερμανία κερδίζει από την ελληνική κρίση!![/b]
[youtube]
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TYIlIKnc6QY#! [/youtube]

Στους γιατρούς να φάτε σκατόψυχοι!
EuroStar
EuroStar

Την / Το Σαβ Μάης 12, 2012 3:22 pm
Παίδες αγαπητοί,ο τελικός συμπίπτει με τον τελικό του Champions League?????????????? cyclops
Forum Founder
Forum Founder

Την / Το Σαβ Μάης 12, 2012 3:51 pm
Όχι στις 19 είναι το Champions League!
EuroStar
EuroStar

Την / Το Σαβ Μάης 12, 2012 4:01 pm
Masilnto έγραψε:Όχι στις 19 είναι το Champions League!
Κάποιος μου έκανε πλάκα! Evil or Very Mad
Forum Founder
Forum Founder

Την / Το Σαβ Μάης 12, 2012 4:08 pm
HOLA έγραψε:
Masilnto έγραψε:Όχι στις 19 είναι το Champions League!
Κάποιος μου έκανε πλάκα! Evil or Very Mad
Η Ebu τα προσέχει αυτά,κάθε χρόνο,dont worry Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης