The Greek Forum of Eurovision Song Contest
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

NoirJo
NoirJo
Αριθμός μηνυμάτων : 1151
Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2018
Φύλο : Άντρας Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορΔεν κρύβομαι μωρή, δεν καταζητούμαι.

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 4:17 pm
Οι γραμματοσειρές στο κλιπ της Ιταλίας ό,τι μα ό,τι να ναι. Παρόλα αυτά, θα πάρουν πολλές ψήφους λόγω του κοινωνικοπολιτικού μηνύματος. Πρέπει να πω, όμως, πως ένιωσα μία αμηχανία βλέποντάς τους. Όπως και με τη Βουλγαρία. Είναι λίγο αντιτηλεοπτικοί κι αυτοί. Σε μία τόσο ανοιχτή χρονιά, όμως, μπορεί να φτάσουν και top 5, ίσως και νίκη. Razz Πάντως σίγουρα δε θα πάρουν αρκετές ψήφους από χώρες της Ανατολικής Ευρώπης. Ίσως ήξεραν τι έκαναν οι Γάλλοι που δεν έδωσαν έμφαση στο μήνυμα του κομματιού στο πλαίσιο του staging.
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13965
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 4:18 pm
Αυτό που κάνει ο Γερμανός, λέγεται επίκληση στο συναίσθημα, με αθέμιτο τρόπο θα συμπληρώσω εγώ.
Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5145
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 4:20 pm
Έχω παραθέσει λινκ από ινφε παιδιά Επίσης όπως έγραψα, οι δικοί μας φωτοσυνθέτουν σε κάποιο πάρκο στη Λισαβόνα.


lol3
lol3
Αριθμός μηνυμάτων : 855
Ημερομηνία εγγραφής : 30/04/2018
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 32
Τόπος : Χώρα του φωτός
Χιούμορ21 points to Sweden from t/v

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 4:23 pm
Από ότι φαίνεται αυτή η έξτρα τεχνική πρόβα ηταν απλα για να δοκιμάσουν ξανα κάποια φώτα και τους ανεμιστήρες οι τεχνικοί,λενε οτι ουτε καν εκπρόσωποι μας δεν παρευρίσκονταν σε αυτο...Παπατζα 
που πέφτει στην ενημέρωση μας παντως...
Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 4:30 pm
Mας κανουνε πλάκα ετσι? Τι πάει να πει εγινε πρόβα χωρίς την Τερζή? Μόνο σ εμάς αυτα τα αλλόκοτα ρε φίλε, αν ειναι δυνατόν
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13965
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 4:36 pm
Εγώ άκουσα ότι ήθελε να ανέβει στη σκηνή η Τερζή, αλλά δεν την άφησαν -επειδή δεν θα ήταν δίκαιο για τους υπόλοιπους-,
και οι υπεύθυνοι της πάνικ και της ερτ δεν ήταν εκεί για να μεσολαβήσουν..
HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 4:43 pm
Η Τερζη έκανε ζέσταμα με τα φωνητικά πριν απο κάποια ώρα...κάποιος το είχε ανεβάσει στο FB!!
Δεν τους άφησαν....εντάξει Κριστερ...το πιάσαμε το υπονοούμενο!

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 4:48 pm
ΓιανΟύλα τi έγινε, ε??? Eπέσαν τίποτα τηλέφωνα να ακυρωθεί η πρόβα;; ΠΑΝΙΚό διακρίνω η είναι η ιδέα μου;;;;
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 4:54 pm
To πεπρωμένο φυγείν αδύνατον, κυρίες μου.
EuroPsycho
EuroPsycho
Αριθμός μηνυμάτων : 934
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2017
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Ελλάς
ΧιούμορΓιαννούλα... Την κουκούλα!

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 4:57 pm
HOLA έγραψε:ΓιανΟύλα τi έγινε, ε??? Eπέσαν τίποτα τηλέφωνα να ακυρωθεί η πρόβα;; ΠΑΝΙΚό διακρίνω η είναι η ιδέα μου;;;;
Πρόβες! - Σελίδα 15 1710716985 Πρόβες! - Σελίδα 15 1710716985 Πρόβες! - Σελίδα 15 1710716985
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 5:05 pm
Review μου για τις δεύτερες πρόβες Big+Portugal

Πρόβες! - Σελίδα 15 3875403458
That's how you f*ck a song. Όχι σοβαρά τώρα Πορτογαλία μου, γιατί;;; Σημείωση: την θεωρώ ως 4η καλύτερη πρόβα σήμερα.
Πρόβες! - Σελίδα 15 719863474
Ό,τι μπορεί κάνει η γλυκούλα μου. Αξιοπρεπέστατη παρουσία, πολύ όμορφο ρούχο. Θελω να την δώ πάνω από την 26η θέση!
Πρόβες! - Σελίδα 15 3273882606
Βαρεμάρα, βαρεμάρα... ο κρυφούλης τελείως για τα μπάζα, η βιτρίνα του βελτιωμένη. Το φόρεμα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα αλλά το περίμενα πολύ χειρότερο/πιο γεροντίστικο. Η σκηνή γράφει απαίσια ειδικά σε αυτήν την συμμετοχή και με αυτούς τους χρωματισμούς!
Πρόβες! - Σελίδα 15 4281387841
Κακή σκηνοθεσία, λιτή και πρέπουσα παρουσίαση. Συγχαρητήρια ειλικρινά στους Γάλλους παρόλο που ΔΕΝ παω το τραγούδι και το μήνυμά του, επέδειξαν αξιοπρέπεια, δεν έγιναν τσίρκουλο και κυρίως ΔΕΝ εκμεταλλεύτηκαν καραγκιοζίστικα το συναίσθημα του τηλεθεατή εξαναγκάζοντάς τον σε "συγκινήσεις" φτιαχτές με την δύναμη της εικόνας.
Πρόβες! - Σελίδα 15 386784692
Θα συμφωνήσω 100% με τον Μασίλντο, ξεπερνώντας και το αθέμιτο και πηγαίνοντας στο χυδαίο. Οκ, το καταλάβαμε, πέθανε ο πατέρας σου, σε όλους συνέβη αυτό ή θα συμβεί. Στα @@ μας λοιπόν. Δεν μου αρέσει να μου "επιβάλλουν" πως θα αισθανθώ. Μόνικα Κουζίνσκα το ταβάνι του.
Πρόβες! - Σελίδα 15 3543250375
Η πιο μπασκλας Ιταλική παρουσία στον διαγωνισμό έβερ. Μόνος που στέκεται επαγγελματικά ο Μέτα. Ο Μόρο καλό θα είναι να πάει για κανένα μάθημα ορθοφωνίας πρώτα, κινησεολογίας δεύτερα κι όλα αυτά αφού πρώτα ξεχαρμανιάσει. Τα δε "γραφικά" με τα γράμματα πιο φτηνά, κιτς και αντιαισθητικά πεθαίνεις - ειδικά σε συνδυασμό με τους κοραλοεμετί φωτισμούς της σκηνής.

Εδώ θα κάνω και πρόβλεψη:

Πρόβες! - Σελίδα 15 3875403458 11η-25η
Πρόβες! - Σελίδα 15 719863474 24η-26η
Πρόβες! - Σελίδα 15 3273882606 18η-24η
Πρόβες! - Σελίδα 15 4281387841 8η-15η
Πρόβες! - Σελίδα 15 386784692 18η-26η
Πρόβες! - Σελίδα 15 3543250375 14η-22η

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 5:17 pm
Γαλλία δεν μου κάθεται για νικητής!
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 5:17 pm
Η Γερμανία πάντως ούτε για αστείο μέσα αστείο νίκη! Το λέω γιατί κάποιοι το πιστεύουν κι αυτό!

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 6:06 pm
Η Γιάννα Τερζή δήλωσε, μέσα από live στο Instagram, ότι «όλα πήγαν καλά» κι «όλα δούλεψαν» κατά τη σημερινή (06/05) τρίτη τεχνική πρόβα, που έγινε στη Λισαβόνα.

Όπως τόνισε χιουμοριστικά η Γιάννα Τερζή«Είμαι ντυμένη με ροζ ρούχα κι ετοιμάζομαι για το Blue Carpetεπομένως αν δεν πήγαιναν όλα όπως έπρεπε, θα ήμουν στα μαύρα». Υπενθυμίζεται ότι, σήμερα (06/05), οι υπεύθυνοι της ελληνικής συμμετοχής συναντήθηκαν με τους Πορτογάλους διοργανωτές κι έκαναν τεχνικό έλεγχοόσων έχουν ζητηθεί κι επισημάνθηκαν σε χθεσινή (05/05) δημοσίευση του OGAE Greece.
Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5145
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 6:08 pm
Master έγραψε:Η Γιάννα Τερζή δήλωσε, μέσα από live στο Instagram, ότι «όλα πήγαν καλά» κι «όλα δούλεψαν» κατά τη σημερινή (06/05) τρίτη τεχνική πρόβα, που έγινε στη Λισαβόνα.

Όπως τόνισε χιουμοριστικά η Γιάννα Τερζή«Είμαι ντυμένη με ροζ ρούχα κι ετοιμάζομαι για το Blue Carpetεπομένως αν δεν πήγαιναν όλα όπως έπρεπε, θα ήμουν στα μαύρα». Υπενθυμίζεται ότι, σήμερα (06/05), οι υπεύθυνοι της ελληνικής συμμετοχής συναντήθηκαν με τους Πορτογάλους διοργανωτές κι έκαναν τεχνικό έλεγχοόσων έχουν ζητηθεί κι επισημάνθηκαν σε χθεσινή (05/05) δημοσίευση του OGAE Greece.

ΑΜΗΝ

Πρόβες! - Σελίδα 15 2-95


EuroPsycho
EuroPsycho
Αριθμός μηνυμάτων : 934
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2017
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Ελλάς
ΧιούμορΓιαννούλα... Την κουκούλα!

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 6:10 pm
Master έγραψε:Η Γιάννα Τερζή δήλωσε, μέσα από live στο Instagram, ότι «όλα πήγαν καλά» κι «όλα δούλεψαν» κατά τη σημερινή (06/05) τρίτη τεχνική πρόβα, που έγινε στη Λισαβόνα.

Όπως τόνισε χιουμοριστικά η Γιάννα Τερζή«Είμαι ντυμένη με ροζ ρούχα κι ετοιμάζομαι για το Blue Carpetεπομένως αν δεν πήγαιναν όλα όπως έπρεπε, θα ήμουν στα μαύρα». Υπενθυμίζεται ότι, σήμερα (06/05), οι υπεύθυνοι της ελληνικής συμμετοχής συναντήθηκαν με τους Πορτογάλους διοργανωτές κι έκαναν τεχνικό έλεγχοόσων έχουν ζητηθεί κι επισημάνθηκαν σε χθεσινή (05/05) δημοσίευση του OGAE Greece.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
merda2004
merda2004
Αριθμός μηνυμάτων : 1595
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας Χιούμορmindfuck according to Romanus....

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Κυρ Μάης 06, 2018 6:23 pm
EvNickGR έγραψε:Κάποιοι γίνεστε υπερβολικοί. Δεν μπορεί η Γιάννα να βγει να πει το τραγούδι με λυγμούς σοβαρευτείτε...είναι εσωτερικό το τραγούδι, ίσως οι ξένοι να μην το καταλάβουν αυτό ναι, συμφωνώ, αλλά όχι να πέσει και στα πατώματα κάτω, δεν είναι αυτό το μήνυμα του τραγουδιού...
Πρόβες! - Σελίδα 15 1262296416
HOLA έγραψε:Η Τερζη έκανε ζέσταμα με τα φωνητικά πριν απο κάποια ώρα...κάποιος το είχε ανεβάσει στο FB!!
Δεν τους άφησαν....εντάξει Κριστερ...το πιάσαμε το υπονοούμενο!

Πρόβες! - Σελίδα 15 2437130571 σκατα στα μουτρα τους! ταχα , διαβασα, θα ηταν αδικο! αφου ειχαμε προβληματα τι σημαινει αδικο? muito idiotas !
EvNickGR έγραψε:^Και τι σόι αίτημα από την ΕΡΤ για έξτρα πρόβα ήταν αυτό και δεν την άφησαν να τραγουδήσει? ε ρε μπινελίκια και μολότοφ που θέλει η μαλακισμένη EBU... Evil or Very Mad Πρόβες! - Σελίδα 15 3895677887

etsi k egw mazi sou!
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Δευ Μάης 07, 2018 2:05 am
Παιδιά για μενα τα πράγματα φέτος είναι νομίζω απλά.

1. Η σκηνή είναι κάκιστη, καταπίνει τους πάντες σχεδόν και θα διακριθούν όσοι έχοντας ένα καλό κομμάτι διασωθούν και σκηνικά.

2. Η οργάνωση δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ καλύτερη από αυτή της Ουκρανίας. Πολύ γκρίνια ακούω από πολλές αποστολές, είτε οι αποστολές είναι υπερβολικά απαιτητικές είτε οι ίδιοι είναι ολίγον ανοργάνωτοι. Πάντως κάθε χρόνο υπάρχουν επιτροπές που γκρινιάζουν, θυμαμαι που το 1998 ο συνθέτης του κομματιού μας εξορίστηκε από τον διαγωνισμό, του αφαιρέθηκε η διαπίστευση και του απαγορεύτηκε η είσοδος στο Manchester Arena μετά από τσακωμό με τον σκηνοθέτη μας για τα πλάνα Smile

3. Νομίζω ότι πηγαμε σχετικά ανοργάνωτοι και εμείς. Η Τερζη σήμερα στο λαιβ έκανε γαργάρα τα περί τελωνείου και είπε εντάξει δοκίμασαν απλά τα φώτα, εγώ δεν πήγα, όλα καλά πήγαν αλλά εντάξει, εμείς έχουμε τραγούδι και δεν μας νοιάζουν τα εφέ - δεκτό ως άποψη, αλλά είναι καινούργιο αφήγημα αυτό, μέχρι προχτές αν δεν ξεκολλούσαν τα εφέ από το τελωνείο έλεγε στο λαιβ ότι θα πάρει αεροπλάνο να γυρίσει Αθήνα.

4. Ποτε δεν μου άρεσαν οι ιστορίες συνωμοσίας - η ιδέα εξαλλου του Κριστερ Μπιογρκμαν να παίρνει τηλέφωνο τον Ουγγαρέζο και την Γεροθοδωρου (αμφότερα πρώην μέλη επιτροπών μας) για να τους ψήσει να ψηφίσουν Αυστραλία και Σουηδία μου φαίνεται ελαφρώς αστεία. Η μεγάλη συζήτηση είναι αν θελουμε ψηφοφορία επιτροπών, τηλεψηφοφορίας ή συνδυασμό. Σκέτο επιτροπές το βλέπαμε τα «πέτρινα χρόνια» τα δικά μας, το φουλ televoting μας φόρτωνε με συμμετοχές παρωδίες που έσκιζαν και πλέον νομίζω ότι ψάχνουμε την ισορροπία στο συνδυασμό.

Για μενα το μεγάλο λάθος ήταν η απόφαση πλήρους κατάταξης από κάθε μέλος της επιτροπής όλων των κομματιών και όχι των 10 πρώτων, δίνοντας σε κάθε μέλος της επιτροπής δύναμη ίση με το 20% της τηλεψηφοφοριας. Αν δείτε τα αποτελέσματα κάθε επιτροπής, ειδικά το 2015 και το 2016 θα δείτε σε πολλές επιτροπές 1 με 2 μέλη πολύ συχνά να θάβουν την Ιταλία ( το 2015) ή την Ρωσία (το 2016) δίνοντας τους την 24 θέση πχ και ενώ στην τηλεψηφοφορία είχαν βγει πρώτοι, το θάψιμο από μερικά μέλη να έχει ως αποτέλεσμα η Ιταλία/Ρωσία να παίρνει γύρω στους 6 βαθμούς και από την καραμπόλα, κομμάτια που είχαν βγει δευτερα ή τρίτα σε επιτροπές και τηλεψηφοφορία να καταλήγουν με το 12αρι. Μιλάμε για το απόλυτο σφάλμα - ελπίζω η νέα μορφή εκθετικης βαθμολόγησης που εφαρμοστεί από φέτος να διορθώσει το σφάλμα αυτό.

Και μενα πάντως ΠΟΛΛΕΣ κατατάξεις των επιτροπών μου ήταν ακατανόητες - αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στήνονται αποτελέσματα.

5. Νομίζω ότι η θέση εμφάνισης και ειδικά στον ημιτελικό έχει υπερεκτιμηθεί. Η Τουρκία κέρδισε από την 4η θέση εμφάνισης το 2004, η Ρωσία την ίδια χρόνια βγήκε 2η από την 11η θέση εμφάνισης, η Ισλανδια το 2009 από 8η θέση εμφάνισης βγήκε 2η just to name a few. Δεν με χαλάει ο διαγωνισμός να στήνεται σχετικά καλύτερα με καποιον έλεγχο στη σειρά εμφάνισης - το ωραίο κομμάτι θα κερδίσει από οποιαδήποτε θέση. Πιστεύει ας πούμε κάποιος ότι φέτος η Κύπρος αν εμφανιζόταν ας πούμε δεύτερη την Τρίτη θα κοβόταν;

Για το τέλος η δίκη μου αίσθηση στο τέλος των προβών είναι ότι για την ώρα το μοναδικό που μου δίνει winning vibes είναι η Εστονια και η μόνη μου επιφύλαξη είναι η «αλλεργία» που έχουν επιδείξει οι επιτροπές σε οτιδήποτε οπερατικο όλα αυτά τα τελευταία χρόνια. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι μερικά τραγούδια που δεν περιμένει κανεις θα πάνε εξαιρετικά (Λιθουανία - Ολλανδία), η Κύπρος θα σαρώσει τηλεψηφοφορία αλλά δεν έχω ιδέα τι θα κάνει στις επιτροπές και ότι από τις καραμπόλες φέτος θα ευνοηθεί η Σουηδια ως το golden standard παγίδας ψήφων από παντού, που σε ακαριαίο σενάριο όπως είπα και χθες μπορώ να το δω και νικητή.

ΥΓ. Το ότι προβλέπω ότι θα πει καλά πχ η Σουηδία ή η Κύπρος δεν σημαίνει ότι μου αρέσουν προσωπικά τα κομμάτια. Η καρδιά μου φέτος ανήκει στην Λιθουανία Smile
EuroPsycho
EuroPsycho
Αριθμός μηνυμάτων : 934
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2017
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Ελλάς
ΧιούμορΓιαννούλα... Την κουκούλα!

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Δευ Μάης 07, 2018 2:09 am
impressedguy έγραψε:Παιδιά για μενα τα πράγματα φέτος είναι νομίζω απλά.

1. Η σκηνή είναι κάκιστη, καταπίνει τους πάντες σχεδόν και θα διακριθούν όσοι έχοντας ένα καλό κομμάτι διασωθούν και σκηνικά.

2. Η οργάνωση δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ καλύτερη από αυτή της Ουκρανίας. Πολύ γκρίνια ακούω από πολλές αποστολές, είτε οι αποστολές είναι υπερβολικά απαιτητικές είτε οι ίδιοι είναι ολίγον ανοργάνωτοι. Πάντως κάθε χρόνο υπάρχουν επιτροπές που γκρινιάζουν, θυμαμαι που το 1998 ο συνθέτης του κομματιού μας εξορίστηκε από τον διαγωνισμό, του αφαιρέθηκε η διαπίστευση και του απαγορεύτηκε η είσοδος στο Manchester Arena μετά από τσακωμό με τον σκηνοθέτη μας για τα πλάνα Smile

3. Νομίζω ότι πηγαμε σχετικά ανοργάνωτοι και εμείς. Η Τερζη σήμερα στο λαιβ έκανε γαργάρα τα περί τελωνείου και είπε εντάξει δοκίμασαν απλά τα φώτα, εγώ δεν πήγα, όλα καλά πήγαν αλλά εντάξει, εμείς έχουμε τραγούδι και δεν μας νοιάζουν τα εφέ - δεκτό ως άποψη, αλλά είναι καινούργιο αφήγημα αυτό, μέχρι προχτές αν δεν ξεκολλούσαν τα εφέ από το τελωνείο έλεγε στο λαιβ ότι θα πάρει αεροπλάνο να γυρίσει Αθήνα.

4. Ποτε δεν μου άρεσαν οι ιστορίες συνωμοσίας - η ιδέα εξαλλου του Κριστερ Μπιογρκμαν να παίρνει τηλέφωνο τον Ουγγαρέζο και την Γεροθοδωρου (αμφότερα πρώην μέλη επιτροπών μας) για να τους ψήσει να ψηφίσουν Αυστραλία και Σουηδία μου φαίνεται ελαφρώς αστεία. Η μεγάλη συζήτηση είναι αν θελουμε ψηφοφορία επιτροπών, τηλεψηφοφορίας ή συνδυασμό. Σκέτο επιτροπές το βλέπαμε τα «πέτρινα χρόνια» τα δικά μας, το φουλ televoting μας φόρτωνε με συμμετοχές παρωδίες που έσκιζαν και πλέον νομίζω ότι ψάχνουμε την ισορροπία στο συνδυασμό.

Για μενα το μεγάλο λάθος ήταν η απόφαση πλήρους κατάταξης από κάθε μέλος της επιτροπής όλων των κομματιών και όχι των 10 πρώτων, δίνοντας σε κάθε μέλος της επιτροπής δύναμη ίση με το 20% της τηλεψηφοφοριας. Αν δείτε τα αποτελέσματα κάθε επιτροπής, ειδικά το 2015 και το 2016 θα δείτε σε πολλές επιτροπές 1 με 2 μέλη πολύ συχνά να θάβουν την Ιταλία ( το 2015) ή την Ρωσία (το 2016) δίνοντας τους την 24 θέση πχ και ενώ στην τηλεψηφοφορία είχαν βγει πρώτοι, το θάψιμο από μερικά μέλη να έχει ως αποτέλεσμα η Ιταλία/Ρωσία να παίρνει γύρω στους 6 βαθμούς και από την καραμπόλα, κομμάτια που είχαν βγει δευτερα ή τρίτα σε επιτροπές και τηλεψηφοφορία να καταλήγουν με το 12αρι. Μιλάμε για το απόλυτο σφάλμα - ελπίζω η νέα μορφή εκθετικης βαθμολόγησης που εφαρμοστεί από φέτος να διορθώσει το σφάλμα αυτό.

Και μενα πάντως ΠΟΛΛΕΣ κατατάξεις των επιτροπών μου ήταν ακατανόητες - αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στήνονται αποτελέσματα.

5. Νομίζω ότι η θέση εμφάνισης και ειδικά στον ημιτελικό έχει υπερεκτιμηθεί. Η Τουρκία κέρδισε από την 4η θέση εμφάνισης το 2004, η Ρωσία την ίδια χρόνια βγήκε 2η από την 11η θέση εμφάνισης, η Ισλανδια το 2009 από 8η θέση εμφάνισης βγήκε 2η just to name a few. Δεν με χαλάει ο διαγωνισμός να στήνεται σχετικά καλύτερα με καποιον έλεγχο στη σειρά εμφάνισης - το ωραίο κομμάτι θα κερδίσει από οποιαδήποτε θέση. Πιστεύει ας πούμε κάποιος ότι φέτος η Κύπρος αν εμφανιζόταν ας πούμε δεύτερη την Τρίτη θα κοβόταν;

Για το τέλος η δίκη μου αίσθηση στο τέλος των προβών είναι ότι για την ώρα το μοναδικό που μου δίνει winning vibes είναι η Εστονια και η μόνη μου επιφύλαξη είναι η «αλλεργία» που έχουν επιδείξει οι επιτροπές σε οτιδήποτε οπερατικο όλα αυτά τα τελευταία χρόνια. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι μερικά τραγούδια που δεν περιμένει κανεις θα πάνε εξαιρετικά (Λιθουανία - Ολλανδία), η Κύπρος θα σαρώσει τηλεψηφοφορία αλλά δεν έχω ιδέα τι θα κάνει στις επιτροπές και ότι από τις καραμπόλες φέτος θα ευνοηθεί η Σουηδια ως το golden standard παγίδας ψήφων από παντού, που σε ακαριαίο σενάριο όπως είπα και χθες μπορώ να το δω και νικητή.

ΥΓ. Το ότι προβλέπω ότι θα πει καλά πχ η Σουηδία ή η Κύπρος δεν σημαίνει ότι μου αρέσουν προσωπικά τα κομμάτια. Η καρδιά μου φέτος ανήκει στην Λιθουανία Smile
Εμάς που μας εκτιμάς να βγούμε?
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Δευ Μάης 07, 2018 2:19 am
Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι θα κάνουμε. Ήταν η πρώτη φορά μετά από χρόνια που ενθουσιάστηκα με συμμετοχή μας. Την θεωρώ εξαιρετική.

Για την ώρα αυτό που έχω δει από τη προβα μας δεν με έχει ενθουσιάσει (τα πλάνα είναι ανευρα - αν και σε όλους σχεδόν ανευρα είναι) αλλά όπως το είδα όλο το τρίλεπτο στο eradio δε το βρήκα και την καταστροφή που αναμεταδίδουν site τύπου wiwibloggs κλπ. Φωνητικά θεωρώ ότι είναι άψογοι και πιστεύω ότι η Τερζη το «μα γιατί» θα το βρει ως τόνο και θα το βγάλει. Απλά νομίζω ότι οπτικά είναι ίσως λίγο αδιάφορο και το μπλε χέρι για καποιον ξένο ίσως είναι ακατανόητο.

Η μεγάλη μου απορία είναι μήπως έχουμε μια συμμετοχή που αφορά μόνο εμάς και δεν «περάσει» στους ξένους. Μπορώ να περιμένω ειλικρινά τα πάντα σαν τελική θέση. Αν τολμούσα να κάνω μια πρόβλεψη θα ήταν ότι λογικά θα περάσουμε στον τελικό για να βρεθούμε τελικά έξω από τη δεκάδα.
EuroPsycho
EuroPsycho
Αριθμός μηνυμάτων : 934
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2017
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Ελλάς
ΧιούμορΓιαννούλα... Την κουκούλα!

Πρόβες! - Σελίδα 15 Empty Απ: Πρόβες!

Δευ Μάης 07, 2018 2:30 am
impressedguy έγραψε:Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι θα κάνουμε. Ήταν η πρώτη φορά μετά από χρόνια που ενθουσιάστηκα με συμμετοχή μας. Την θεωρώ εξαιρετική.

Για την ώρα αυτό που έχω δει από τη προβα μας δεν με έχει ενθουσιάσει (τα πλάνα είναι ανευρα - αν και σε όλους σχεδόν ανευρα είναι) αλλά όπως το είδα όλο το τρίλεπτο στο eradio δε το βρήκα και την καταστροφή που αναμεταδίδουν site τύπου wiwibloggs κλπ. Φωνητικά θεωρώ ότι είναι άψογοι και πιστεύω ότι η Τερζη το «μα γιατί» θα το βρει ως τόνο και θα το βγάλει. Απλά νομίζω ότι οπτικά είναι ίσως λίγο αδιάφορο και το μπλε χέρι για καποιον ξένο ίσως είναι ακατανόητο.

Η μεγάλη μου απορία είναι μήπως έχουμε μια συμμετοχή που αφορά μόνο εμάς και δεν «περάσει» στους ξένους. Μπορώ να περιμένω ειλικρινά τα πάντα σαν τελική θέση. Αν τολμούσα να κάνω μια πρόβλεψη θα ήταν ότι λογικά θα περάσουμε στον τελικό για να βρεθούμε τελικά έξω από τη δεκάδα.
Οκ... Έχεις δίκιο, έχουμε απρόβλεπτη συμμετοχή. Όμως γιατί εκτός δεκάδας? Θεωρώ με τόσο καλό τραγούδι σε τόσο χάλια χρονιά πολύ πιθανή τη δεκάδα...
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης