The Greek Forum of Eurovision Song Contest
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

EuroCafenes!!!

+13
lol3
EuroPsycho
Elfo_Del_Infierno
merda2004
fraulina13
EvNickGR
EVfan
sonia10
Master
Romanus
Masilnto
HOLA
peggy
17 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Παρ Απρ 20, 2012 12:23 am
Η τοπ προεκλογική αφίσσα Laughing

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Κυρ Απρ 22, 2012 8:41 pm
Σάββας Μετοικίδης: Έβαλε τέλος στην ζωή του σε ένδειξη πολιτικής διαμαρτυρίας...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Τρι Απρ 24, 2012 4:51 pm
Πάσα ιδέα εχάθη

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εδώ αντίθετα, η εκτίμηση ανεβαίνει κατακόρυφα Laughing Cool

HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Τρι Απρ 24, 2012 6:09 pm
KostasGr έγραψε:Πάσα ιδέα εχάθη

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Με όλο το σεβασμό στον Ολυμπιονίκη, το ότι κάποιος υπήρξε καλός αθλητής,δεν τον κάνει ικανό να κυβερνήσει τη χώρα! Έχετε ακούσει τον Ανατολάκη στη Βουλή? Laughing
HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Τρι Απρ 24, 2012 7:59 pm
24 /4 /12 Κατοικοι έδιωξαν τη Διαμαντοπουλου απο ταβέρνα στην Καισαριανη



avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Τρι Απρ 24, 2012 8:27 pm
KostasGr έγραψε:Πάσα ιδέα εχάθη

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Δέκα ψήφοι απο εμένα!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Τρι Απρ 24, 2012 8:38 pm
HOLA έγραψε:24 /4 /12 Κατοικοι έδιωξαν τη Διαμαντοπουλου απο ταβέρνα στην Καισαριανη


Και η «ηρωική» έξοδος!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Πεμ Απρ 26, 2012 12:39 pm
Μαρία Κατ, σου έχω στείλει ένα μήνυμα!
Μπορείς να το δεις?

THANK YOU!! Very Happy
HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Πεμ Απρ 26, 2012 12:51 pm
Τη δική του, άκρως καυστική, απάντηση στο video της Κατερίνας Μουτσάτσου που έκανε το γύρο του διαδικτύου, έδωσε ο... Σπύρος.

Ποιος είναι ο Σπύρος; Ένας απλός Έλληνας. Εκείνος προτιμά να χαρακτηρίζει τον εαυτό του «μ@@@@@».

Σε… συνέχεια του video της Κατερίνας Μουτσάτσου, ο Σπύρος ανέβασε στο διαδίκτυο το δικό του μήνυμα. «My name is Spyros and I am a MALAKAS!» ο τίτλος του.

Και εξηγεί, φυσικά, τον χαρακτηρισμό που αποδίδει στον ίδιο του, τον εαυτό:
«Μου λένε ψέματα κι εγώ τους ξαναψηφίζω
Μου κλέβουν τη ζωή κι εγώ τους ξαναψηφίζω
Μου κλέβουν τα όνειρα κι εγώ τους ξαναψηφίζω
Υπηρετούν την ελίτ κι εγώ τους ξαναψηφίζω
Με φωνάζετε Έλληνα αλλά είμαι Μ....Σ. Όχι Έλληνας, Μ.....Σ»...

Η συνέχεια, στο video

avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Πεμ Απρ 26, 2012 3:45 pm
Καυστικότατο βίντεο που δεν παραβλέπει τα κακώς κείμενα που συμβαίνουν γύρω μας. Πραγματικά είμαστε μαλάκες σαν λαός αν στις εκλογες ψηφίσει ο κόσμος Πασοκ ΝΔ λαος ή ακόμη χειρότερα Χρυσή αυγή.Δεν εχω αναφερθει σ'αυτο το φορουμ καθόλου στα πολιτικά γιατί όπου αλλού είχα γράψει κατα καιρούς κείμενα είχα βαλει μονη μου ταμπέλα στον εαυτό μου και ηθελα να το αποφύγω αλλα κάπου κάπου δεν μπορώ να μη μιλήσω για το πόσο γελοίο είναι το αποτέλεσμα των εκλογών συμφωνα με τις δημοσκοπήσεις. Το μόνο που με προβληματίζει ειναι γιατί ο κόσμος δεν έχει στραφεί προς την Αριστερά.Τοσο πολύ για μπαμπούλα φοβο και τρόμο την εχουν πάρει την Αριστερα αναρωτιέμαι. Και το πιο παραλογο είναι ότι ο κοσμος δεν δείχνει να φοβάται τους Νεοναζι Χρυσαυγίτες και θα τους βαλει στη βουλή. Τι να πω ειναι της θεωρίας να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα όλη αυτή η θεωρία.Αφου δεν μπορούμε να ζήσουμε εμείς ας σκοτώσουμε τους ξένους. Φοβερή λύση! Μπράβο βρε αντι να παλέψεις να αυξηθεί το μεροκάματο σου κατανάλωσε το χρόνο σου παίζοντας ξύλο με κάποιον που ζει πιο άθλια απο σένα.Εκτόνωσε τον θυμό σου εκεί και μην σε ενοχλεί που η πολιτική που ασκείται ευνοεί τις μεγαλοεπιχειρήσεις που θα σε πληρώνουν μεθαύριο με ενα κομμάτι ψωμί. Σύντομα θα κοιμόμαστε και εμεις κάτω απο υπόγειες διαβάσεις ακριβώς εκεί που κοιμούνται σήμερα οι ξένοι. Θα είμαστε άπλυτοι ανεργοι και χωρις ελπίδα κι αν πάμε σε άλλη χωρα θα φάμε κι εμείς το ξύλο που δώσαμε. Σουπερ ευκαιρία ας ψηφίσουμε ολοι Χρυσή Αυγή και Λάος για ένα καλύτερο μέλλον.Και σου λενε καλύτερα απο το να ψηφίσω τον ΆΘεο και τον Ανθέλληνα τον Τσίπρα γιατι όλοι οι άλλοι δεν έχουν τον θεό τους ή είναι Έλληνας αυτός που υπογράφει την καταδίκη της χώρας αλλα δεν είναι αυτός που δεν συμφωνεί ότι είναι λύση να κάνεις τους συνανθρώπους σου σαπούνι.
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Πεμ Απρ 26, 2012 4:36 pm
Ορισμένες παρατηρήσεις:

Μαρία Κατ έγραψε:Πραγματικά είμαστε μαλάκες σαν λαός αν στις εκλογες ψηφίσει ο κόσμος Πασοκ ΝΔ λαος ή ακόμη χειρότερα Χρυσή αυγή.

Ο κόσμος έχει δικαίωμα να ψηφίσει Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ και αυτό δεν τον κάνει αυτόματα μαλάκα. Αν ο κόσμος αποφασίσει μεθαύριο να δώσει 100% στο ΠΑΣΟΚ είναι δικαίωμά του και ελεύθερη επιλογή του, και σημαίνει οτι αυτό ήθελε. Αυτή είναι και η δημοκρατία άλλωστε, η βούληση της πλειοψηφίας - τις επιλογές μας τις δικαιώνει ή τις απορρίπτει η Ιστορία.

Μαρία Κατ έγραψε:......αλλα κάπου κάπου δεν μπορώ να μη μιλήσω για το πόσο γελοίο είναι το αποτέλεσμα των εκλογών συμφωνα με τις δημοσκοπήσεις.

Καταρχάς οι δημοσκοπήσεις δείχνουν τάσεις (και πολλές φορές πέφτουν έξω ή είναι αφερέγγυες) και ΠΟΤΕ "αποτελέσματα". Αλλά και έτσι να ήταν, η βούληση ενός λαού δεν είναι ποτέ "γελοία". Δεν έχει το δικαίωμα κάποιος να την χαρακτηρίζει γελοία, εκτός αν δεν είναι δημοκράτης, οπότε πάσο.

Μαρία Κατ έγραψε:Το μόνο που με προβληματίζει ειναι γιατί ο κόσμος δεν έχει στραφεί προς την Αριστερά.Τοσο πολύ για μπαμπούλα φοβο και τρόμο την εχουν πάρει την Αριστερα αναρωτιέμαι.

Η αριστερά ιδεολογικά και πολιτικά είναι από απολιθωμένη ως ξοφλημένη σε πολλούς ανθρώπους. Πίστεψέ με, κανείς δεν το κάνει από μπαμπόυλα και κανείς δεν την βλέπει με τρόμο, το αντίθετο μάλιστα, ο περισσότερος κόσμος την βλέπει σαν ένα βολεμένο δεκανίκι του συστήματος. Όσο η αριστερά είναι εκτός πραγματικότητας, με ιδεολογικές αγκυλώσεις και ενδιαφέρεται περισσότερο για την ψόφια ιδεολογία της παρά για τον Έλληνα πολίτη, τόσο περισσότερο ο κόσμος θα απομακρύνεται από αυτήν.

Μαρία Κατ έγραψε:Και το πιο παραλογο είναι ότι ο κοσμος δεν δείχνει να φοβάται τους Νεοναζι Χρυσαυγίτες και θα τους βαλει στη βουλή. Τι να πω ειναι της θεωρίας να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα όλη αυτή η θεωρία.Αφου δεν μπορούμε να ζήσουμε εμείς ας σκοτώσουμε τους ξένους. Φοβερή λύση! Μπράβο βρε αντι να παλέψεις να αυξηθεί το μεροκάματο σου κατανάλωσε το χρόνο σου παίζοντας ξύλο με κάποιον που ζει πιο άθλια απο σένα.Εκτόνωσε τον θυμό σου εκεί και μην σε ενοχλεί που η πολιτική που ασκείται ευνοεί τις μεγαλοεπιχειρήσεις που θα σε πληρώνουν μεθαύριο με ενα κομμάτι ψωμί. Σύντομα θα κοιμόμαστε και εμεις κάτω απο υπόγειες διαβάσεις ακριβώς εκεί που κοιμούνται σήμερα οι ξένοι. Θα είμαστε άπλυτοι ανεργοι και χωρις ελπίδα κι αν πάμε σε άλλη χωρα θα φάμε κι εμείς το ξύλο που δώσαμε. Σουπερ ευκαιρία ας ψηφίσουμε ολοι Χρυσή Αυγή και Λάος για ένα καλύτερο μέλλον.Και σου λενε καλύτερα απο το να ψηφίσω τον ΆΘεο και τον Ανθέλληνα τον Τσίπρα γιατι όλοι οι άλλοι δεν έχουν τον θεό τους ή είναι Έλληνας αυτός που υπογράφει την καταδίκη της χώρας αλλα δεν είναι αυτός που δεν συμφωνεί ότι είναι λύση να κάνεις τους συνανθρώπους σου σαπούνι.

Και ας φτάσουμε στο ζουμί παίρνοντας τα ένα-ένα. Ο κόσμος κατευθύνεται στους "Νεοναζί" όπως λες γιατί εκεί τον οδήγησαν οι πολιτικές των μεγάλων και η ιδεολογική τρομοκρατία της αριστεράς η οποία βάλλει λυσσωδώς έναντια κάθε Ελληνικού. Δεν τολμάς να πεις μια κουβέντα για την πατρίδα, το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης, το Σκοπιανό κλπ. αμέσως είσαι "φασίστας". Ε, ο κόσμος λοιπόν είπε να τιμήσει τον χαρακτηρισμό που του δίνουν.

Στα υπόλοιπα περι σκοτώματος ξένων, πλακώματος, σαπωνοποίησης κλπ δεν θα μπω στη διαδικασία να σχολιάσω καθώς είναι ξεκάθαρα επανάληψη προπαγάνδας και κινδυνολογίας των καθεστωτικών ΠΑΣΟΚοΝουΔού και αριστεράς. Δεν είμαστε στο 1940, χαλαρώστε, έχουν περάσει 70 χρόνια και βάλε από τότε. Ούτε δολοφόνοι είναι ούτε δάρτες κακομοίρηδων. Ένα εθνικιστικό κόμμα όπως άπειρα άλλα Ευρωπαϊκά του είδους του είναι, τα οποία βρίσκονται εδώ και χρόνια στα πράγματα εκεί - Η Λε Πέν στη Γαλλία πήρε 18% τις προάλλες! Ούτε η χούντα θα ερθει ούτε ο Χίτλερ θα βγει από το μνήμα. Έχουμε φτάσει πια στο άλλο άκρο....

Και επειδή όλοι τους παρουσιάζουν ως σατανιστές ανθρωποφάγους ξεκοκκαλιστές κακόμοιρων μεταναστών, δεν σημαίνει οτι είναι και αξίωμα που δεν χωρά αμφισβήτησης. Γι'αυτό υπάρχει το ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ που είναι σαφώς λιγότερο καθοδηγούμενο από τα ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ, όπως και επίσημες ιστοσελίδες. Ψάξτε, ενημερωθείτε, μην καταπίνετε αμάσητα ότι σας πασάρει το χαζοκούτι.... Αυτό ισχύει για ΟΛΑ... απο λαϊφσταιλ (μη χέσω) μέχρι αθλητισμό και πολιτική.....!!!

Ουφ, αυτά [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13966
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Πεμ Απρ 26, 2012 5:30 pm
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
(Αληθινή αφίσα)
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Πεμ Απρ 26, 2012 5:34 pm
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Laughing Laughing Laughing Laughing

Μπορώ να πω οτι από το πρωί που την έχω δει σε διάφορα σαιτ έχω γελάσει πολύ!! Φτυστός ο Καραϊσκάκης!! Η ο Αθ. Διάκος, αν προτιμάτε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Πεμ Απρ 26, 2012 5:43 pm
[quote="KostasGr"]Χαίρομαι κατ'αρχήν που μπήκες στη διαδικασία να διαβάσεις το κείμενο μου και να μου απαντήσεις.
Φυσικά και πιστεύω στη δημοκρατία και θα δεχτώ το αποτέλεσμα της κάλπης όποιο και να είναι αυτό συμφωνώ δεν συμφωνώ.Θα συνεχίσω να εκφέρω άποψη αν πιστεύω ότι η εκάστοτε απόφαση που πάρθηκε ή θα παρθεί στο μέλλον θα οδηγήσει κάπου.
Τώρα όσον αφορά την εναντίωση της Αριστεράς σε καθετι Ελληνικό δεν την καταλαβαίνω. Το λεω επειδή έχω ψάξει εκτενέστερα στο διαδίκτυο και για τις δυο πλευρές τόσο για τα πατριωτικά κινήματα (δεν εννοώ τα φασιστικά) όσο και για τα ουμανιστικά κινήματα και πάντα βρισκόμουν κομμένη στα δύο. Θα σου πω γιατί.Αγαπώ σέβομαι και θαυμάζω τον Ελληνικό πολιτισμό προσπαθώ όσο περισσότερο μπορώ να συνεχίσω να γνωρίζω την Ελληνική γλώσσα τις Τέχνες και τις επιστήμες.Συνάμα όμως θέλω να έρχομαι σε επαφή και με άλλους πολιτισμούς και ανθρώπους που ζουν στη χωρα μου να ενδιαφερθώ γι'αυτούς αλλά και να τους διδάξω τον δικό μου πολιτισμό. Αυτός είναι κι ο λόγος που ασχολούμαι και με τη Eurovision χαίρομαι που χωρες απ'όλη την ευρώπη συναντιούνται και εχω την ευκαιρία να μάθω κάτι γι'αυτές αλλα και να δώσουμε σαν χώρα ένα στοιχείο απο μας.
Κατάγομαι απο Αριστερή οικογένεια. Μάλιστα τη γιαγιά μου τη συνωνόματη μου Μαρία Κατούφα την βρήκαν κρεμασμένη στο στάβλο του σπιτιού της τον Αύγουστο του 1967 ενω λίγες μέρες πριν είχε κρατηθεί καιξυλοκοπηθείστην Χωροφυλακή. Η κατηγορία ήταν ότι ''ανέγνωσκε κομμουνιστικόν τύπον''. Αγαπώ την χώρα μου, δεν είμαι υπερ της παγκοσμιοποίησης και της πολτοποίησης των λαών,δεν συμφωνώ με την Ευρωπαική ένωση των αγορών κι όχι των λαών σκέφτομαι διαβάζω δεν βλέπω τηλεόραση (εκτός απο γιουροβιζιον) και ως συγγραφέας έχω συνεργαστεί και με άτομα της κόντρα σε μένα παράταξης (εννοώ τον κ.Δημήτρη Κωνσταντάρα που κατεβαίνει με το Λαος)ακριβώς επειδή δεν πιστεύω σε στερεότυπα και το ψάχνω. Εδώ να πω ότι κανένα κόμμα δεν με καλύπτει μήπως να δημιουργήσω δικό μου;
sonia10
sonia10
Αριθμός μηνυμάτων : 406
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Πεμ Απρ 26, 2012 11:13 pm
Καλησπερα και απο εμενα και ειλικρινα χαρηκα πολυ διαβαζοντας τα παραπανω κειμενα και απο τους δυο σας
Να πω λοιπον και εγω με την σειρα μου οτι συμφωνω 100% με την Μαρια χωρις να ειμαι αριστερη η να εχω ψηφισει ποτε αριστερα
Αλλα δεν ειμαι και στα δεξια και ουτε θα παω ποτε
Κωστα συμφωνω οτι Δημοκρατια ειναι ο σεβασμος στην ψηφο του λαου και ναι οφειλουμε να σεβομαστε οτι αποφασιζουν οι πολλοι.
Ομως κατα ποσο σημερα αφηνουν τον λαο να αποφασισει μονος τι πραγματικα θελει οταν τον βομβαρδιζουν καθημερινα με απειλες και επερχομενη καταστροφη αν δεν βγουν τα δυο συγκεκριμενα κομματα που αυτη την στιγμη ειναι μειοψηφια αρα δεν ειναι οι πολλοι αλλα οι λιγοι που με φοβικα σλογκαν προσπαθουν να μας πεισουν για τα απιστευτα,λες και δεν κυβερνησαν λες και δεν υπεγραψαν λες και δεν ηταν αυτοι αλλα καποιοι αλλοι;οσο για τις επιλογες που τις κρινει η Ιστορια ναι το κανει αλλα σε καμια 50αρια χρονια που μεχρι τοτε θα εχουμε αποδημησει εις κυριον.
Οι δημοσκοπησεις στις εκλογες δεν δειχνουν μονο τασεις δειχνουν και αποτελεσματα δεν θυμαμαι ποτε δημοσκοπηση τα τελευταια 10 χρονια που να εχει πεσει εξω σε εκλογικο αποτελεσμα.Οποιον ειχαν δειξει πρωτο κομμα αυτο ηταν το να πεσουν εξω 1-3 μοναδες απο τον δευτερο δεν λεει κατι .Ισως η μονη φορα που θα πέσουν εξω να ειναι η τωρινη γιατι πιστευω οτι μια μεγαλη μεριδα κοσμου δεν απανταει η απανταει χαβαλε τουλαχιστον αυτο πιστευω οτι κανει στο θεμα της Χρυσης αυγης.Μου ειναι αδιανοητο να σκεφτω οτι θα μπουν στην βουλη και θα χαιρετισουν φασιστικα!!!!!!Που στην χωρα που γεννησε την δημοκρατια
Μην τα βλεπεις τα πραγματα απλα οταν ανεβαινει ο φασισμος παντου ναι ο Χιλτερ δεν θα αναστηθει αλλα υπαρχουν πολλοι σαν αυτον που ψαχνουν την ευκαιρια αλλωστε μην ξεχνας οτι ο Χιτλερ στα πρωτα του βηματα δεν ηταν τιποτα ουτε καν μετα την πρωτη του εκλογη.
Για την Αριστερα θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι κολλημενη αλλα οταν λεω αριστερα εννοω το ΚΚΕ και τωρα νομιζω οτι κανει ενα ακομη πολυ μεγαλο λαθος με το να μην συμφωνει με τους υπολοιπους ετσι ωστε να παρει ποσοστο εξουσιας.
Γιατι φιλε μου ετσι και αλλιως δεξιους του ειδαμε σοσιαλιστες μια απο το ιδια γιατι να μην δοκιμασουμε κατι διαφορετικο μηπως και βγουμε απο αυτη την μιζερια δεν εχουμε τιποτα αλλο να χασουμε
και επιτελους αλλαξε αυτο το αβαταρ ακομη δεν βαρεθηκες;
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Παρ Απρ 27, 2012 12:16 am
Η πολιτική συζήτηση φουντώνει, Πεγγυυυυυυ που είσαι να φέρεις κανα τσιπουράκι;;; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Λοιπόν:

Μαρία Κατ έγραψε:Χαίρομαι κατ'αρχήν που μπήκες στη διαδικασία να διαβάσεις το κείμενο μου και να μου απαντήσεις.
Φυσικά και πιστεύω στη δημοκρατία και θα δεχτώ το αποτέλεσμα της κάλπης όποιο και να είναι αυτό συμφωνώ δεν συμφωνώ.Θα συνεχίσω να εκφέρω άποψη αν πιστεύω ότι η εκάστοτε απόφαση που πάρθηκε ή θα παρθεί στο μέλλον θα οδηγήσει κάπου.
Τώρα όσον αφορά την εναντίωση της Αριστεράς σε καθετι Ελληνικό δεν την καταλαβαίνω. Το λεω επειδή έχω ψάξει εκτενέστερα στο διαδίκτυο και για τις δυο πλευρές τόσο για τα πατριωτικά κινήματα (δεν εννοώ τα φασιστικά) όσο και για τα ουμανιστικά κινήματα και πάντα βρισκόμουν κομμένη στα δύο. Θα σου πω γιατί.Αγαπώ σέβομαι και θαυμάζω τον Ελληνικό πολιτισμό προσπαθώ όσο περισσότερο μπορώ να συνεχίσω να γνωρίζω την Ελληνική γλώσσα τις Τέχνες και τις επιστήμες.Συνάμα όμως θέλω να έρχομαι σε επαφή και με άλλους πολιτισμούς και ανθρώπους που ζουν στη χωρα μου να ενδιαφερθώ γι'αυτούς αλλά και να τους διδάξω τον δικό μου πολιτισμό. Αυτός είναι κι ο λόγος που ασχολούμαι και με τη Eurovision χαίρομαι που χωρες απ'όλη την ευρώπη συναντιούνται και εχω την ευκαιρία να μάθω κάτι γι'αυτές αλλα και να δώσουμε σαν χώρα ένα στοιχείο απο μας.
Κατάγομαι απο Αριστερή οικογένεια. Μάλιστα τη γιαγιά μου τη συνωνόματη μου Μαρία Κατούφα την βρήκαν κρεμασμένη στο στάβλο του σπιτιού της τον Αύγουστο του 1967 ενω λίγες μέρες πριν είχε κρατηθεί καιξυλοκοπηθείστην Χωροφυλακή. Η κατηγορία ήταν ότι ''ανέγνωσκε κομμουνιστικόν τύπον''. Αγαπώ την χώρα μου, δεν είμαι υπερ της παγκοσμιοποίησης και της πολτοποίησης των λαών,δεν συμφωνώ με την Ευρωπαική ένωση των αγορών κι όχι των λαών σκέφτομαι διαβάζω δεν βλέπω τηλεόραση (εκτός απο γιουροβιζιον) και ως συγγραφέας έχω συνεργαστεί και με άτομα της κόντρα σε μένα παράταξης (εννοώ τον κ.Δημήτρη Κωνσταντάρα που κατεβαίνει με το Λαος)ακριβώς επειδή δεν πιστεύω σε στερεότυπα και το ψάχνω. Εδώ να πω ότι κανένα κόμμα δεν με καλύπτει μήπως να δημιουργήσω δικό μου;


Χαίρομαι και εγώ Μαρία που μπαίνεις στην διαδικασία διαλόγου και όχι στειρων αντιπαραθέσεων. Η αλήθεια είναι οτι χρειάζεται ψυχραιμία τουλάχιστον στο πως βλέπουμε οι Έλληνες την κατάσταση, γιατί αλλιώς θα τρελλαθούμε. Σε όλα αυτά που λές περι ελληνισμού, ανταλλαγής πολιτισμών κλπ συμφωνούμε απόλυτα πίστεψέ με. Ίσως οι οπτικές μας γωνίες ωστόσο να διαφέρουν αλλά αυτό είναι φυσιολογικό - είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι. Αναφορικά με τις εποχές που περιγράφεις με την οικογένειά σου, είναι ως γνωστός εποχές φρίκης και τρέλλας (ο εμφύλιος) που μακάρι ποτέ ξανά να μην δούμε στην Ελλάδα. Οι φόνοι, τα καρφώματα και οι σφαγές εκατέρωθεν των αντιμαχόμενων πλευρων (ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ) είναι κάτι που δεν πρέπει να ξαναζήσουμε. Γι'αυτό καλό θα είναι να σβήσουμε και ότι κατάλοιπα ιδεολογικής ίσως προσκολλήσεως έχουμε όλοι μας από εκείνη την περίοδο και να κοιτάξουμε μπροστά. Το μέλλον δεν μπορεί να το κοιτάς με την πλάτη, γιατί έτσι θα κάνεις ολέθρια λάθη. Δεν λέω να ξεχάσουμε - λέω να απαγκιστρωθούμε.

Σόνια:


sonia10 έγραψε:Καλησπερα και απο εμενα και ειλικρινα χαρηκα πολυ διαβαζοντας τα παραπανω κειμενα και απο τους δυο σας
Να πω λοιπον και εγω με την σειρα μου οτι συμφωνω 100% με την Μαρια χωρις να ειμαι αριστερη η να εχω ψηφισει ποτε αριστερα
Αλλα δεν ειμαι και στα δεξια και ουτε θα παω ποτε


Δεν υπάρχει πια επι της ουσίας δεξιά-αριστερά όπως τα μαθαίναμε από τους μεγαλυτέρους. Αυτές οι ταμπέλες σήμερα μόνο να μας κάνουν κακό και να μας διαχωρίσουν μπορούν. Ειδικά αυτή τη στιγμή είμαστε απλά Έλληνες ή Ανθέλληνες. Ξεκάθαρα.Αυτά τα διλλήματα τα βάζουν πάντα οι χειραγωγητές μας για να εξακολουθούν να μας έχουν στα μαντριά τους, στα όριά τους περιφραγμένους. Στο δια ταύτα:


sonia10 έγραψε:Κωστα συμφωνω οτι Δημοκρατια ειναι ο σεβασμος στην ψηφο του λαου και ναι οφειλουμε να σεβομαστε οτι αποφασιζουν οι πολλοι.
Ομως κατα ποσο σημερα αφηνουν τον λαο να αποφασισει μονος τι πραγματικα θελει οταν τον βομβαρδιζουν καθημερινα με απειλες και επερχομενη καταστροφη αν δεν βγουν τα δυο συγκεκριμενα κομματα που αυτη την στιγμη ειναι μειοψηφια αρα δεν ειναι οι πολλοι αλλα οι λιγοι που με φοβικα σλογκαν προσπαθουν να μας πεισουν για τα απιστευτα,λες και δεν κυβερνησαν λες και δεν υπεγραψαν λες και δεν ηταν αυτοι αλλα καποιοι αλλοι;οσο για τις επιλογες που τις κρινει η Ιστορια ναι το κανει αλλα σε καμια 50αρια χρονια που μεχρι τοτε θα εχουμε αποδημησει εις κυριον.


Εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Και σε 50 χρόνια μπορεί να έχουμε αποδημήσει, όμως τα παιδιά μας... μάλλον όχι.


sonia10 έγραψε:Οι δημοσκοπησεις στις εκλογες δεν δειχνουν μονο τασεις δειχνουν και αποτελεσματα δεν θυμαμαι ποτε δημοσκοπηση τα τελευταια 10 χρονια που να εχει πεσει εξω σε εκλογικο αποτελεσμα.Οποιον ειχαν δειξει πρωτο κομμα αυτο ηταν το να πεσουν εξω 1-3 μοναδες απο τον δευτερο δεν λεει κατι .Ισως η μονη φορα που θα πέσουν εξω να ειναι η τωρινη γιατι πιστευω οτι μια μεγαλη μεριδα κοσμου δεν απανταει η απανταει χαβαλε τουλαχιστον αυτο πιστευω οτι κανει στο θεμα της Χρυσης αυγης.


Χμμμ... Οι δημοσκοπήσεις πέφτουν συχνά έξω με την έννοια οτι δεν εχουν ακρίβεια που πολλές φορές κρίνει την συνολική εικόνα. Όσο για το αν θα πέσουν έξω στο θέμα της ΧΑ, αυτό είναι και το πιο πιθανό γιατί ιστορικά σε ΟΛΕΣ τι χώρες του κόσμου τα ακροδεξιά κόμματα εμφανίζουν πολύ μικρότερα ποσοστά στις δημοσκοπήσεις από αυτά που παίρνουν. Στην Γαλλία, οι δημοσκοπήσεις έδιναν στο Front National της Λε Πέν 13% και πήρε τελικά 18%.

sonia10 έγραψε:Μου ειναι αδιανοητο να σκεφτω οτι θα μπουν στην βουλη και θα χαιρετισουν φασιστικα!!!!!!Που στην χωρα που γεννησε την δημοκρατια
Μην τα βλεπεις τα πραγματα απλα οταν ανεβαινει ο φασισμος παντου ναι ο Χιλτερ δεν θα αναστηθει αλλα υπαρχουν πολλοι σαν αυτον που ψαχνουν την ευκαιρια αλλωστε μην ξεχνας οτι ο Χιτλερ στα πρωτα του βηματα δεν ηταν τιποτα ουτε καν μετα την πρωτη του εκλογη.


Η χώρα που γέννησε την Δημοκρατία πάντως δεν κόλωσε να βγάζει τόσα χρόνια λαμόγια στην βουλή για συμφεροντολογικούς λόγους. And guess what: Αυτοί την ξεπούλησαν στους διεθνείς τοκογλύφους, όχι αυτοί που χαιρετούν φασιστικά. Στο κάτω κάτω, αν ο λαός τους θέλει μέσα στη βουλή (που απ'ότι φαίνεται τους θέλει) είναι δικαίωμά του. Δημοκρατία έχουμε.....


sonia10 έγραψε:Για την Αριστερα θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι κολλημενη αλλα οταν λεω αριστερα εννοω το ΚΚΕ και τωρα νομιζω οτι κανει ενα ακομη πολυ μεγαλο λαθος με το να μην συμφωνει με τους υπολοιπους ετσι ωστε να παρει ποσοστο εξουσιας.
Γιατι φιλε μου ετσι και αλλιως δεξιους του ειδαμε σοσιαλιστες μια απο το ιδια γιατι να μην δοκιμασουμε κατι διαφορετικο μηπως και βγουμε απο αυτη την μιζερια δεν εχουμε τιποτα αλλο να χασουμε


Και είσαι σίγουρη οτι με την αριστερά σε περιμένει η έξοδος από τη μιζέρια; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Δυο λέξεις μόνο θα σου πω: Βόρεια Κορέα Cool


sonia10 έγραψε:και επιτελους αλλαξε αυτο το αβαταρ ακομη δεν βαρεθηκες;

Όχι! tongue
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Παρ Απρ 27, 2012 12:50 am
Απ'ότι είδα το βίντεο του Σπύρου διαγράφηκε από το youtube μετά απο αρκετές ωρες λογομαχιών μεταξύ των χρηστών που έγραφαν σχόλια. Ο χαμός έγινε μάλωναν όλοι με όλους και για όλα τα θέματα.Πως ήταν ο δικος μας διαλογος παραπάνω,καμία σχέση. Εκει μαλωναν οι εξης λίγοι: οι φίλοι του Πασοκ της Νδ του Λαος του καμμενου του κκε του συριζα της αντιφα της χρυσης αυγής,οι Χριστιανοί ορθόδοξοι,οι Δωδεκαθειστες οι Αγνωστικιστες, οι άθεοι,αυτοι που υποστηριζουν ότι ελλας και ορθοδοξια ειναι ένα, αυτοί που πιστεύουν ότι ο χριστανισμος ειναι εβραικη θρησκεία κ ο ελληνισμός δεν μπορεί να ειναι ενα με τον εχθρο του,...
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Παρ Απρ 27, 2012 12:53 am
Διχόνοια διχονοια και πάλι διχόνοια... Αφιερωμένο σε όλους εμας το έγραψα πριν κατι μήνες ...

Διάβαζες στο σχολείο
Για πολέμους για τόσο αίμα
Κι έλεγες είναι κάτι μακρινό
Έβλεπες να ξεπουλιέται αυτή η χώρα
Να σε χορεύουν στο ρυθμό

Τώρα τα δαιμόνια του παρελθόντος
σε κυνηγούν ολα μαζί
Μα τώρα δεν είσαι στο σχολείο
Δεν είναι άψυχο χαρτί

Η Γερμανία να υποτάσσει την Ευρώπη
Και η Τουρκία αγοράζει ότι ξεπουλάς
Η δημοκρατία μοιάζει ξανα δικτατορία
Κ η Τρόικα σαν την Τροία στη μύτη σου έγινε χαλκάς

Έμαθες τουλάχιστον πως η διχόνοια σε σκοτώνει;
Ότι είναι η αιτία του κακού
Δες με τον δίπλα τι σε ενώνει
Και άσε τον Εφιάλτη να πάει αλλού.
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Παρ Απρ 27, 2012 1:05 am
4.000 χρόνια ιστορίας αλλά και φαγωμάρας είμαστε...

Για να ελαφρύνω λίγο την ατμόσφαιρα (Γιουροφόρουμ γαρ) πάρτε και ένα αγωνιστικό βίντεο



Ιτς τάιμ φορ Ρεβολούσιοοοοοον!!!!! Very Happy (υ.γ. το τραγούδι αναφέρει και την Ελλάδα μέσα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] )
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Παρ Απρ 27, 2012 1:12 am
KostasGr έγραψε:4.000 χρόνια ιστορίας αλλά και φαγωμάρας είμαστε...

Για να ελαφρύνω λίγο την ατμόσφαιρα (Γιουροφόρουμ γαρ) πάρτε και ένα αγωνιστικό βίντεο



Ιτς τάιμ φορ Ρεβολούσιοοοοοον!!!!! Very Happy (υ.γ. το τραγούδι αναφέρει και την Ελλάδα μέσα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] )
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] έχουμε και σε γιουρο επι του θεματος μη το ξεχναμε
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13966
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Παρ Απρ 27, 2012 1:27 am
Μαρία Κατ έγραψε:Απ'ότι είδα το βίντεο του Σπύρου διαγράφηκε από το youtube μετά απο αρκετές ωρες λογομαχιών μεταξύ των χρηστών που έγραφαν σχόλια. Ο χαμός έγινε μάλωναν όλοι με όλους και για όλα τα θέματα.Πως ήταν ο δικος μας διαλογος παραπάνω,καμία σχέση. Εκει μαλωναν οι εξης λίγοι: οι φίλοι του Πασοκ της Νδ του Λαος του καμμενου του κκε του συριζα της αντιφα της χρυσης αυγής,οι Χριστιανοί ορθόδοξοι,οι Δωδεκαθειστες οι Αγνωστικιστες, οι άθεοι,αυτοι που υποστηριζουν ότι ελλας και ορθοδοξια ειναι ένα, αυτοί που πιστεύουν ότι ο χριστανισμος ειναι εβραικη θρησκεία κ ο ελληνισμός δεν μπορεί να ειναι ενα με τον εχθρο του,...
Xαχαχα όλοι εναντίον όλων..!Ομοψυχία δηλαδή!
Μα άμα μεταξύ μας γινόμαστε μπορδέλο,πώς ΔΕΝ θα είναι και η χώρα?
peggy
peggy
Αριθμός μηνυμάτων : 834
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορHTAN ΕΝΑΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ!

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Τρι Μάης 01, 2012 5:01 am
KostasGr έγραψε:Η πολιτική συζήτηση φουντώνει, Πεγγυυυυυυ που είσαι να φέρεις κανα τσιπουράκι;;; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Κώστα μου, για να πω τη μαύρη αλήθεια, επειδή έχω πολύ σαφή θέση και στάση γι αυτές τις εκλογές, η οποία έρχεται σε αντίθεση με την "trendy" στάση της εποχής "όλοι ίδιοι είναι", απεφευγα να μπαίνω αυτές τις μέρες για να μην πολιτικολογήσω στο Φορουμ της ESC...
(γι αυτό και δε σχολίασα τη γνωστή φωτογραφία που πόσταρες "Κλειδώστε τον ΠΑΠΠΟΥ & τη ΓΙΑΓΙΑ που θα ψηφίσουν ΝΔ - ΠΑΣΟΚ"... Και γιατί να μην κλειδώσουμε και αυτούς που θα ψηφίσουν Αριστερά, Χρυσή Αυγή ή Καμμένα κόμματα?)
Και μπαίνω να πω έναν καλό και ανθισμένο μήνα... Very Happy
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
και βλέπω ότι τα καταφέρατε και χωρίς εμένα να κάνετε τον Euro καφενέ, πολιτικό καφενέ!!! affraid
Οπότε, θα μπω στον πειρασμό... green

KostasGr έγραψε:Ορισμένες παρατηρήσεις:

Μαρία Κατ έγραψε:Πραγματικά είμαστε μαλάκες σαν λαός αν στις εκλογες ψηφίσει ο κόσμος Πασοκ ΝΔ λαος ή ακόμη χειρότερα Χρυσή αυγή.

Ο κόσμος έχει δικαίωμα να ψηφίσει Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ και αυτό δεν τον κάνει αυτόματα μαλάκα. Αν ο κόσμος αποφασίσει μεθαύριο να δώσει 100% στο ΠΑΣΟΚ είναι δικαίωμά του και ελεύθερη επιλογή του, και σημαίνει οτι αυτό ήθελε. Αυτή είναι και η δημοκρατία άλλωστε, η βούληση της πλειοψηφίας - τις επιλογές μας τις δικαιώνει ή τις απορρίπτει η Ιστορία.
θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου όσον αφορά πως σε ένα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ, κάθε απόφαση που θα προκύψει από την ψηφοφορία πρέπει να είναι σεβαστή, ακόμη και αν δεν είναι αρεστή!
Μπορεί να διαφωνώ ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ και ΚΑΘΕΤΩΣ με ό,τι εκφράζει η Χρυσή Αυγή, αλλά ΑΝ το εκλογικό σώμα τους δώσει ποσοστό ικανό να τους βάλει στη βουλή, θα το σεβαστώ...

Σαν Πέγκυ, όμως, θα προβληματιστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (και το ίδιο θα έπρεπε να κάνουν και τα κόμματα εξουσίας) όσον αφορά τι ΤΙ "'Εσπρωξε" τόσο κόσμο σε μία τόσο ακραία στάση. Γιατί η ευθύνη βρίσκεται στην ελλειπή μεταναστευτική πολιτική, και το υπερβολικό "χάιδεμα" της αριστεράς που "προστατεύει" τους λαθρομετανάστες, που εφήρμοσαν τόσο το ΠΑΣΟΚ (από τη γνωστή του αριστερολεγνεία και τον ψευτοπροοδευτισμό) όσο και η Νέα δημοκρατία (από το φόβο του μπαμπούλα της "κακιάς δεξιάς" που επιχειρούσαν κι επιχειρούν να της προσάψουν). Έτσι και οι δύο, για τους δικούς του λόγους ο καθένας κρίθηκαν ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ, και ο κόσμος ΦΟΒΑΤΑΙ ακόμη και να κυκλοφορήσει σε πολλές γειτονιές των μεγαλουπόλεων, και στρέφεται σε αυτούς που ΑΝΟΙΧΤΑ (ακόμη και με τραμπουκισμούς) τον "προστατεύουν"...
Χαίρομαι, που τα τελευταία 2,5 χρόνια η Νέα Δημοκρατία, δείχνει να ξεπερνάει τα φαντάσματα του παρελθόντος και να λέει πλέον τα πράγματα με το όνομά τους... Και πάλι, όμως, ευθύνη έχει για το "χάιδεμα"...

Μαρία Κατ έγραψε:......αλλα κάπου κάπου δεν μπορώ να μη μιλήσω για το πόσο γελοίο είναι το αποτέλεσμα των εκλογών συμφωνα με τις δημοσκοπήσεις.

KostasGr έγραψε:
Καταρχάς οι δημοσκοπήσεις δείχνουν τάσεις (και πολλές φορές πέφτουν έξω ή είναι αφερέγγυες) και ΠΟΤΕ "αποτελέσματα". Αλλά και έτσι να ήταν, η βούληση ενός λαού δεν είναι ποτέ "γελοία". Δεν έχει το δικαίωμα κάποιος να την χαρακτηρίζει γελοία, εκτός αν δεν είναι δημοκράτης, οπότε πάσο.
Επίσης θα συμφωνήσω μαζί σου Κώστα...

Μαρία Κατ έγραψε:Το μόνο που με προβληματίζει ειναι γιατί ο κόσμος δεν έχει στραφεί προς την Αριστερά.Τοσο πολύ για μπαμπούλα φοβο και τρόμο την εχουν πάρει την Αριστερα αναρωτιέμαι.

KostasGr έγραψε:
Η αριστερά ιδεολογικά και πολιτικά είναι από απολιθωμένη ως ξοφλημένη σε πολλούς ανθρώπους. Πίστεψέ με, κανείς δεν το κάνει από μπαμπόυλα και κανείς δεν την βλέπει με τρόμο, το αντίθετο μάλιστα, ο περισσότερος κόσμος την βλέπει σαν ένα βολεμένο δεκανίκι του συστήματος. Όσο η αριστερά είναι εκτός πραγματικότητας, με ιδεολογικές αγκυλώσεις και ενδιαφέρεται περισσότερο για την ψόφια ιδεολογία της παρά για τον Έλληνα πολίτη, τόσο περισσότερο ο κόσμος θα απομακρύνεται από αυτήν.
Κώστα και πάλι έχεις ένα point...
Και να συμπληρώσω... Σε ποια αριστερά να στραφεί ο κόσμος?
Σε αυτήν που είτε θέλει ανοιχτά τη χώρα εκτός ΕΕ (ΚΚΕ, ΕΠΑΜ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΜΛ-ΚΚΕ/ΚΚΕ-μλ κλπ.) και τον κόσμο "στα χαρακώματα" ή σε αυτούς που με αυτά που λένε εξασφαλίζουν την περίτρανη έξοδο της χώρας από την ΕΕ (βλέπε Τσίπρας!)...
Ανησυχούμε (και ΣΩΣΤΑ) ότι κάποιοι θέλουν να μας κάνουν Βουλγαρία, και θα κοιτάξουμε πως θα τα καταφέρουμε ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ να γίνουμε Βουλγαρία? confused

Μαρία Κατ έγραψε:Και το πιο παραλογο είναι ότι ο κοσμος δεν δείχνει να φοβάται τους Νεοναζι Χρυσαυγίτες και θα τους βαλει στη βουλή. Τι να πω ειναι της θεωρίας να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα όλη αυτή η θεωρία.Αφου δεν μπορούμε να ζήσουμε εμείς ας σκοτώσουμε τους ξένους. Φοβερή λύση! Μπράβο βρε αντι να παλέψεις να αυξηθεί το μεροκάματο σου κατανάλωσε το χρόνο σου παίζοντας ξύλο με κάποιον που ζει πιο άθλια απο σένα.Εκτόνωσε τον θυμό σου εκεί και μην σε ενοχλεί που η πολιτική που ασκείται ευνοεί τις μεγαλοεπιχειρήσεις που θα σε πληρώνουν μεθαύριο με ενα κομμάτι ψωμί. Σύντομα θα κοιμόμαστε και εμεις κάτω απο υπόγειες διαβάσεις ακριβώς εκεί που κοιμούνται σήμερα οι ξένοι. Θα είμαστε άπλυτοι ανεργοι και χωρις ελπίδα κι αν πάμε σε άλλη χωρα θα φάμε κι εμείς το ξύλο που δώσαμε. Σουπερ ευκαιρία ας ψηφίσουμε ολοι Χρυσή Αυγή και Λάος για ένα καλύτερο μέλλον.
Και σου λενε καλύτερα απο το να ψηφίσω τον ΆΘεο και τον Ανθέλληνα τον Τσίπρα γιατι όλοι οι άλλοι δεν έχουν τον θεό τους ή είναι Έλληνας αυτός που υπογράφει την καταδίκη της χώρας αλλα δεν είναι αυτός που δεν συμφωνεί ότι είναι λύση να κάνεις τους συνανθρώπους σου σαπούνι.

Μαρία, το πρόβλημα του κόσμου με τους λθρομετανάστες είναι της θεωρίας "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα", νομίζεις? Όταν σφάζουν και βιάζουν για "ψίχουλα" ή για μία κάμερα (που ο φουκαράς κουβάλαγε για να τραβήξει το παιδί του που θα γεννιόταν), το θέμα είναι αν αυτοί ζουν πιο άθλια από εμάς? confused
Κι επιτέλους, ας συνειδητοποιήσουμε ότι ΠΛΕΟΝ μεγάλη μερίδα Ελλήνων ζούνε στο δρόμο και τρέφονται από τα σκουπίδια, άρα το "ζει πιο άθλια από εσένα" είναι σχετικό...

Κι επειδή θίγεις το "αν πάμε εμείς καταρακωμένοι σε μια άλλη χώρα"...
Και στο παρελθόν πήγαμε σε άλλες χώρες, ΑΛΛΑ σεβαστήκαμε απόλυτα τους νόμους, τα ήθη και τα έθιμα τους, και στο μεγαλύτερο ποσοστό ΔΕΝ ΠΗΓΑΜΕ ΛΑΘΡΑΙΑ...
Και αντίστοιχα πράττουμε και σήμερα... ΔΕΝ ΠΑΜΕ ξεκάρφωτα, ώστε να ΜΗΝ αναγκαστούμε να κλέβουμε και να σκοτώνουμε για να επιβιώσουμε...

Καλά τα ανθρώπινα δικαιώματα των μεταναστών, ΔΕΝ αντιλέγω πως ήρθαν ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο και πιο ανθρώπινο, ΑΛΛΑ ΤΙ γίνεται με τα δικά ΜΑΣ δικαιώματα, στην ίδια μας τη χώρα? Ο Έλληνας δεν έχει "ανθρώπινα" δικαιώματα?
Γιατί να μην μπορούμε να κυκλοφορήσουμε ανέμελα στις γειτονιές μας?

Εμας αντιθέτως, προσπάθησαν αν μας αφαιρέσουν το δικαίωμα ακόμη και να λέμε πως ενοχλούμαστε με την κατάσταση...

ΑΥΤΟΣ είναι ο λόγος που ο κόσμος στράφηκε σε αυτούς που ανοιχτά και διαχρονικά, "πολέμησαν" τους μετανάστες είτε νόμιμους είτε λαθραίους, ΧΩΡΙΣ να κοιτάξουν ΤΙ ΑΛΛΟ υπάρχει "πίσω" από αυτό...

KostasGr έγραψε:
Και ας φτάσουμε στο ζουμί παίρνοντας τα ένα-ένα. Ο κόσμος κατευθύνεται στους "Νεοναζί" όπως λες γιατί εκεί τον οδήγησαν οι πολιτικές των μεγάλων και η ιδεολογική τρομοκρατία της αριστεράς η οποία βάλλει λυσσωδώς έναντια κάθε Ελληνικού. Δεν τολμάς να πεις μια κουβέντα για την πατρίδα, το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης, το Σκοπιανό κλπ. αμέσως είσαι "φασίστας". Ε, ο κόσμος λοιπόν είπε να τιμήσει τον χαρακτηρισμό που του δίνουν.
Όντως, ο κόσμος βαρέθηκε την ενοχοποίηση των λέξεων "πατρίδα", "έθνος", "θρησκεία"...
Και χαίρομαι που πλέον οι λέξεις αυτές χρησιμοποιούνται απενοχοποιημένα από το κόμμα και τους ανθρώπους, που σκοπεύω να ψηφίσω...
(ΕΔΩ θέλω να φωνάξω: Ο,ΤΙ και αν καταλήξει να ψηφίσει ο καθένας σας, δώστε μεγάλη σημασία στα ΠΡΟΣΩΠΑ που θα ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ!!!)

Επίσης έχουμε βαρθεί τους αυτοπροσδιορισμούς περι "προοδευτικότητας"! Νησάφι πια!!!
Έχει χάσει η λέξη την έννοιά της... Έχει καταντήσει γελοίο...
Η λύση, όμως, Κώστα δεν είναι να "τιμήσει ο κόσμος τον χαρακτηρισμό φασίστας"...
Τουλάχιστον, όχι άκριτα!
Ψάξε λίγο παραπάνω τις θέσεις του κόμματος...
Ποια είναι η θέση τους για την ΕΕ και την παραμονή της χώρας στο Ευρώ;
Ποια είναι η θέση τους για τις σχέσεις τηε χώρας με τους γείτονες;
Αν βρεις οτι συμφωνείς, κι εγώ μαζί σου... ΑΝ όμως δε συμφωνείς, θα ψηφίσεις μόνο και μόνο επειδή βαρέθηκες να σε λένε φασίστα, όποτε ανέφερες οτιδήποτε πατριωτικό?

KostasGr έγραψε:
Στα υπόλοιπα περι σκοτώματος ξένων, πλακώματος, σαπωνοποίησης κλπ δεν θα μπω στη διαδικασία να σχολιάσω καθώς είναι ξεκάθαρα επανάληψη προπαγάνδας και κινδυνολογίας των καθεστωτικών ΠΑΣΟΚοΝουΔού και αριστεράς. Δεν είμαστε στο 1940, χαλαρώστε, έχουν περάσει 70 χρόνια και βάλε από τότε. Ούτε δολοφόνοι είναι ούτε δάρτες κακομοίρηδων. Ένα εθνικιστικό κόμμα όπως άπειρα άλλα Ευρωπαϊκά του είδους του είναι, τα οποία βρίσκονται εδώ και χρόνια στα πράγματα εκεί - Η Λε Πέν στη Γαλλία πήρε 18% τις προάλλες! Ούτε η χούντα θα ερθει ούτε ο Χίτλερ θα βγει από το μνήμα. Έχουμε φτάσει πια στο άλλο άκρο....
ΩΠΑ!
Η Λε Πεν στη Γαλλία την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΣΧΕΣΗ δεν έχει με την Χρυσή Αυγή... Μην μπλεκόμαστε... ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΤΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ναζιστικά...
Όσον αφορά τα περί αδιάκριτων επιθέσεων σε οποιονδήποτε σκουρόχρωμο ΔΕΝ είναι απλή προπαγάνδα Κώστα...
Και ακόμη και αν με εξοργίζει το ότι δεν μπορώ να κυκλοφορήσω στην γειτονιά μου το βράδυ και ότι αναγκάζομαι να κοιμάμαι με κλειστά παράθυρα το καλοκαίρι (κάτι που προσωπικά δεν έκανα 2-3 χρόνια πριν), δεν μπορώ να δεχτώ και τις αδιάκριτες επιθέσεις...
Το ότι ο Μιχαλολιάκος μπήκε με τους "μπράβους" του στο δημοτικό συμβούλιο της Αθήνας και χαιρέτησαν ναζιστικά ΔΕΝ είναι ούτε φήμη ούτε προπαγάνδα!
Και όλοι ξέρουμε ΤΙ έκανε ο Ναζισμός στη χώρα μας...

KostasGr έγραψε:
Και επειδή όλοι τους παρουσιάζουν ως σατανιστές ανθρωποφάγους ξεκοκκαλιστές κακόμοιρων μεταναστών, δεν σημαίνει οτι είναι και αξίωμα που δεν χωρά αμφισβήτησης. Γι'αυτό υπάρχει το ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ που είναι σαφώς λιγότερο καθοδηγούμενο από τα ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ, όπως και επίσημες ιστοσελίδες. Ψάξτε, ενημερωθείτε, μην καταπίνετε αμάσητα ότι σας πασάρει το χαζοκούτι.... Αυτό ισχύει για ΟΛΑ... απο λαϊφσταιλ (μη χέσω) μέχρι αθλητισμό και πολιτική.....!!!
Κώστα μου, αυτό με το χαζοκούτι και τα ΜΜΕ ισχύει και όσον αφορά την "δυναμική" που παρουσιάζει η ΧΑ (και άλλοι) αυτή την περίοδο...
Σε μία περίοδο που το ΠΑΣΟΚ φαινόταν να βρίσκεται υπό διάλυση, άρχισε από τα ΜΜΕ το "πλασάρισμα" των (μέχρι πρότεινος) "λοιπών" κομμάτων, μέχρι που φτάσαμε στα δημοσκοπικά αποτλέσματα που "φέρνουν" εντός βουλής έως και 10 κόμματα (προσωπικά πιστεύω πως θα είναι λιγότερα!), και προωθούν την ιδέα της "συγκυβέρνησης", προκειμένου να "κρατήσουν" το ΠΑΣΟΚ ζωντανό...

Τέλος, θέλω να πω ότι για μένα όσο "φασίστες" είναι οι Χρυσαυγίτες, άλλο τόσο είναι και οποιοδηποτε άλλοι ΔΕ σέβονται τη δημοκρατία και την ελευθερία της άποψης...

Για παράδειγμα, όταν συνέβη το περιστατικό με τον Ευθυμίου, έσπευσε σε ελάχιστο χρόνο να υψώσει "κορώνες" η λαλίστατη κ. Γεννηματά και να ζητήσει την καταδίκη της υπονόμευσης της δημοκρατίας από την Χρυσή Αυγή...
Λίγες ώρες αργότερα, ανάλογο περιστατικό συνέβη με τον Κ. Χρυσοχοίδη... Μόνο που αυτουνού "του την πέσανε" αντιεξουσιαστές...
ΤΟΥΜΠΕΚΙ η κ. Γεννηματά για καταδίκες...
Όπως, επίσης, τουμπεκί την επόμενη μέρα που μπούκαραν σε εκδήλωση της Διαμαντοπούλου...

Δεν αντιλαμβάνομαι ΓΙΑΤΙ η δημοκρατία υπονομεύεται ΜΟΝΟ όταν οι θεσμοί καταστρατηγόνται από την Χρυσή Αυγή, ενώ όταν καταπατώνται από Αντιεξουσιαστές και Αριστεριστές η δημοκρατία είναι ασφαλής...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Ορίστε και το τσιπουράκι... Wink
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Τρι Μάης 01, 2012 11:58 am
Πέγγυ!! cheers Καλό μήνα!!

Λοιπόν να πω και 2-3 πραγματάκια αναφορικά και με τα δικά σου:

Η αλήθεια είναι οτι ναι, όντως, δεν είναι όλοι ίδιοι όπως είπες κι εσύ. Για την κατάσταση που βρισκόμαστε τώρα ευθύνη έχει κατά 80% το ΠΑΣΟΚ και κατά 20% ΝΔ και αριστερά, και για του λόγου το αληθές, καμαρώστε και ένα ωραίο σχόλιο πολιτευτή:



Δεν πάυουν όμως όλοι αυτοί να είναι συνυπεύθυνοι (και όταν λέω όλοι, εννοώ όλοι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ) οπότε πολύ λογικά ο κόσμος στην πλειοψηφία του δεν τους εμπιστεύεται, και εμπιστέυεται μικρότερα κόμματα ή παροχολόγους (πολύ όψιμους μάλιστα Wink)

Αναφορικά την ψήφο μου επειδή κάπου έκανες τη νύξη, την έχω αποφασίσει συνειδητά εδώ και πάνω από 1.5 χρόνο (λίγο μετά από την είσοδο στο ξεπούλημα του μνημονίου) και σαν Κώστας πάντα πηγαίνω με προγραμματική σύγκλιση. Για να ψηφίσω δηλ. κάτι πάντα θα πρέπει να υπάρχει συμφωνία με τις θέσεις του κόμματος σε ένα σημαντικό ποσοστό.

Όσον αφορά την Λε Πεν επίσης, την έφερα ως παράδειγμα όχι γιατι ταυτίζονται με την ΧΑ αλλά για να εξηγήσω την δυναμική της ακροδεξιάς στην Ευρώπη, την οποία ανέλυσες πολύ σωστά εσύ στο δικό σου κείμενο! Αν το ΛΑΟΣ ήταν κανονικό κόμμα και όχι τσίρκο, αυτό θα ήταν πιο κοντά στην Λε Πεν. Επίσης να προσθέσω οτι "ναζιστικά" χαιρετούσε και ο Μεταξάς (ο οποίος είπε το ΟΧΙ) αυτός ο χαιρετισμός δηλαδή έχει να κάνει με τα εθνικιστικά κινήματα ανά την Ευρώπη, όπως αντίστοιχα η αριστερά χαιρετά με υψωμένη την αριστερή γροθιά. Αυτό ιστορικώς είναι δεδομένο, οπότε όπως είπες κι εσύ δεν καταλαβαίνω γιατί το ένα είναι "απειλή" για τη δημοκρατία και το άλλο όχι. Ή και τα δύο ή κανείς! Wink Πόσο μάλλον από τη στιγμή που κόμματα όπως το ΚΚΕ έχουν δηλώσει ξεκάθαρα οτι δεν πιστεύουν στο Σύνταγμα.... αυτοί δεν είναι επικίνδυνοι;; Άλλα είπαμε, να'χουμε να λέμε....

Τέλος, για το χαζοκούτι: Αυτό που λες είναι κατ'εξοχήν γαλάζιο επιχείρημα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] οτι δηλαδή προωθούν τον πολυκερματιΖμό για να μας στερήσουν την αΦτοδυναμία και να στηρίξουν το ΠΑΣΟΚ Laughing Εγώ αυτό το θεωρώ απλά αστείο, σίγουρα και εσύ ίσως το βλέπεις μέσα από τη δουλειά σου, στον κόσμο έξω, οτι δεν ισχύει. Ο πολυκερματισμός υπάρχει, και μάλιστα κατευθύνεται είτε στην ακροδεξιά είτε στην αριστερά είτε στον λαϊκισμό. Βέβαια, να σου δώσω απόλυτο δίκαιο στο οτι ούτε με σφαίρες δεν θα είναι 10 κόμματα στη Βουλή - 7 τα σίγουρα, 8 το μέγιστο. Με τη μόνη διαφορά οτι αυτό είναι ένας μπαμπούλας και των δυο κομμάτων εξουσίας, τα οποία για να τους αφήσουν οι Γερμανοί να κάνουν εκλογές τώρα (πριν διαλυθούν εντελώς) υπέγραψαν συγκυβέρνηση και πλήρη υποταγή στους όρους του μνημονίου. Έτσι εκβιάζουν με ακυβερνησία για να μαζέψουν κόΖμο στο μαντρί.

Επίσης σκέψου από ποια μεριά του πολιτικού φάσματος δέχεται πιέσεις η πολιτική δύναμη που έχει ξεκινήσει να βάζει στην ατζέντα τις λέξεις Έλλάδα, Έθνος, Πατρίδα όπως είπες παραπάνω. Αν δεν τις είχε αυτές τις πιέσεις και ήταν όλα ωραία και ανθηρά τα πράγματα όπως το 2008 και πριν, θα τα έλεγε αυτά; Τότε τα έλεγε ή ήταν απαγορευμένες λέξεις που όποιος τις ξεστόμιζε ήταν φασίστας; Wink

Εγώ ωστόσο είμαι βέβαιος, κυβέρνηση συνεργασίας θα γίνει με 155-165 βουλευτές. Και το τσεκούρωμα και το ξεπούλημα θα συνεχιστεί, και από τους δύο.

Άντε, καλό μήνα!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Τρι Μάης 01, 2012 12:03 pm
Καλό μήνα σε όλο το φόρουμ!!! flower
HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

EuroCafenes!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: EuroCafenes!!!

Τρι Μάης 01, 2012 1:59 pm
Καλό μήνα!!!!!!! Ο Μάιος είναι ο αγαπημένος μου μήνας!!Γιατί άραγε? green

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης