The Greek Forum of Eurovision Song Contest
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω

Ποιες 10 θα ξαναδούμε στον τελικό;

4 - 4%
1 - 1%
8 - 8%
7 - 7%
5 - 5%
9 - 9%
1 - 1%
1 - 1%
8 - 8%
8 - 8%
5 - 5%
8 - 8%
4 - 4%
7 - 7%
8 - 8%
10 - 10%
3 - 3%
 
Σύνολο Ψήφων: 97
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13964
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 Empty Απ: 2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις

Παρ Μάης 22, 2015 1:40 am


Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 Empty Απ: 2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις

Παρ Μάης 22, 2015 1:16 pm
Review μου του 2ου ημιτελικού:

Η Λιθουανία για εμένα ήταν η δυσάρεστη έκπληξη της βραδιάς: τραγούδι τσιχλόφουσκα, κακόγουστη και "δηθεν" σκηνική παρουσία, gay φιλιά και δεν συμμαζεύεται - το γιουροtrash παλαιότερων δεκαετιών σε όλο του το μεγαλείο. Θεωρώ πισωγύρισμα για τον διαγωνισμό να προκρίνονται εμετοί όπως αυτός. Και το κακό είναι πως αν απο κάτω έγραφε "Switzerland" ή "Czech Republic" δεν θα πέρναγε παραπάνω από 2 τραγούδια χθες.

Η Ιρλανδία παρόλο το υπέροχο φόντο η κοπέλα δεν το έχει. Σφιγμένη και αντιτηλεοπτική. Δικαίως κόπηκε.

Ο Άγιος Μαρίνος έκανε φιλότιμη προσπάθεια για την σαχλα του γερο-Ραλφ, αναμενόμενο το αποτέλεσμα. Μπρινγκ Βαλ μπακ φορ του θαουζαντ εντ σιξτην!!!! cheers

Το Mαυροβούνιο απλά συμπαθές. Έβαλε τικ σε όλα τα κουτάκια της συνταγής από τα Βαλκάνια και γι'αυτό πέρασε.

Η Μάλτα με την Γουοναμπι Warrior-Παπαρίζου πήρε αυτό που της άξιζε, περισσότερο δικαίωση για παλαιότερα άδικα περάσματα με το (σκανδαλώδες πολλές φορές) σπρώξιμο των επιτροπών.

Η Νορβηγία κατώτερη του MGP, όπως είπε και η Μαστίχα χθες στο τσατ πολύ όμορφο το τραγούδι αλλά η παρουσίαση στεγνή και αποστειρωμένη. Δικαια προκρίθηκε, αλλά δεν την βλέπω για μεγάλα πράγματα στον Τελικό.

Η Πορτογάλα απλά τραγούδησε και έφυγε. Δικαιότατα. Το τραγούδι τελικά, δεν είναι τόσο κακό ωστόσο, έχω να συμπληρώσω.

Η Τσεχία ήταν συγκλονιστική και χθες, κερδίζει δικαίως μια θέση στο πάνθεον των αγαπημένων μου all-time γιουροβιζιονοσυμμετοχών. Θεωρώ τον αποκλεισμό της μια από τις μεγαλύτερες αδικίες των τελευταίων ετών: Είχα την αίσθηση πως θα επικρατήσει η αισθητική και οι φωνές έναντι του Λιθουανικού τσίρκου, αλλά δυστυχώς δεν έγραφε από κάτω "Lithuania" (στοίχημα οτι θα προκρινόταν?) Ελπίζω να μην αποσυρθούν οι Τσέχοι του χρόνου και να στείλουν κάτι παρόμοιο. Hope Never Dies!

Το Ισραήλ ήταν το απαραίτητο πλέον ντιριντάχτα που χρειάζεται κάθε Γιουροβιζιονο-Τελικός. Δικαίως προκρίθηκε παρά την εμφάνιση "Salon Oriental Bournazi"  green

Η Λεττονία ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ, ΚΑΘΗΛΩΤΙΚΗ. Η αποκάλυψη της βραδιάς. Εύγε Αμινάτα μου. Θα είσαι ψηλά και στον Τελικό με την αξία σου!

Το Αζερμπαϊτζαν δεν μου άρεσε ούτε αυτό που είδα ούτε αυτό που άκουσα, αλλά οκ, γράφει "Azerbaijan" από κάτω. Μην χάσουμε και τα πετροδόλλαρα, έτσι Γιαννούλα μου?

Η Ισλανδή χρυσοπόδαρη δικαίως πλήρωσε το τραγούδι-σκουπίδι, την παρουσία "Τινκερμπελ του κώλου" και φυσικά την εξώφθαλμη αντιγραφή παλαιότερων μπασκλάς νικητριών. Έφαγα μέλι για την Ισλανδία χθες!  Twisted Evil

Η Σουηδία θα είναι η νικήτρια φέτος και well deserved. Αυτό που είδα χθες ήταν σαν να έβλεπα ζωντανό βίντεο κλιπ από ένα κομμάτι που πιο σύγχρονο, δεν γίνεται: Όπως είπε και ο Καπουτζίδης η Σουηδία κάνει παπάδες στον διαγωνισμό. Να τα βλέπουν αυτά κάτι κρατικές του κώλου που κάνουν εθνικούς τελικούς σε Μall και σε παλκοσένικα μπουζουκτσίδικων  Evil or Very Mad

Η Ελβετία μου και φέτος αδικήθηκε κατάφωρα, μου άρεσε πάρα πολύ αυτό που είδα και αυτό που άκουσα, αλλά δυστυχώς όπως και στην περίπτωση της Τσεχίας δεν έγραφε "Iceland" ας πούμε από κάτω. Κρίμα, πραγματικά. Και περισσότερο γιατί η Μελανί το πάλεψε, και παρουσίασε κάτι όμορφο στην σκηνή.

Η Κύπρος ήταν μια υπνηλία αλλά μπορώ να κατανοήσω μέχρι κεραίας και γιατί άρεσε και γιατί πέρασε. Ο Κοαλίνος της Μαστίχας υποστηρίζει πολύ καλά το κομμάτι του.

Για τη Σλοβενία δεν έχω να πω κάτι, δεν μου άρεσε τίποτε από αυτό που είδα. Θεωρώ πως την έσωσε φέτος η κλήρωση στο β'μισό και δη στην προτελευταία θέση, στην οποία από τότε που μπήκαν οι διπλοί ημιτελικοί καμμία συμμετοχή στο τ/β δεν έχει βγει εκτός τοπ10. Αν ήταν εκείνη στο #8 και η Τσεχία στο #15, θα είχαμε κλάμματα σήμερα. Laughing

Η Πολωνία μου άρεσε πολύ και το στήσιμο, το τραγούδι το άκουσα πολύ ευχάριστα και ένιωσα μια συγκίνηση ειδικά στο κομμάτι που έπαιζαν οι φωτογραφίες από την παλιά ζωή της Μόνικα στα πλάνα. Πίστευα εξ'αρχής σε αυτήν την συμμετοχή, και δικαιώθηκα, ενώ οι περισσότεροι την είχαν ως hopeless (Μα λίγη λογική βρε παιδιά, τελευταία θέση σε διπλούς ημιτελικούς μετράει μόλις 2 αποκλεισμούς που ήταν και οι δύο τσίρκα, Ολλανδία 2009 και Σερβία 2013) Very Happy

Να πω επίσης πως προβλέπω οτι 11η ήταν η Ελβετία και 17ος ο Άγιος Μαρίνος!

Αυτά! cheers
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 Empty Απ: 2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις

Παρ Μάης 22, 2015 2:41 pm
Εγώ βαριέμαι να σχολιάσω  αναλυτικά.. 2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 1710716985

Οι μόνες συμμετοχές που μ΄άρεσαν ήταν: Λετονία, Κύπρος, Νορβηγία και Σουηδία.

Συμπαθητικές η Ελβετία και το Αζερμπαϊτζάν.

Στις υπόλοιπες βαρέθηκα ή κουράστηκα.

Αυτό που στη Σουηδία έχεις την αίσθηση ότι βλέπεις βίντεο κλιπ και όχι ζωντανή εμφάνιση εγώ δεν τον θεωρώ καλό, δε μου άρεσε που δεν υπήρχε επαφή με το κοινό. Βγάζω το καπέλο στους σουηδούς για τη φαντασία και τη δημιουργικότητα τους αλλά αυτό που είδα/άκουσα δεν είχε ψυχή. Απο του χρόνου ας εφανίζεται η κάθε χώρα απο στούντιο.  2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 1710716985
Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 Empty Απ: 2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις

Παρ Μάης 22, 2015 2:47 pm
Mastiha έγραψε: Βγάζω το καπέλο στους σουηδούς για τη φαντασία και τη δημιουργικότητα τους αλλά αυτό που είδα/άκουσα δεν είχε ψυχή. Απο του χρόνου ας εφανίζεται η κάθε χώρα απο στούντιο.  2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 1710716985

2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 1774179853
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 Empty Απ: 2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις

Κυρ Μάης 24, 2015 2:54 am
Τελευταία η Ελβετία Shocked σε αυτόν τον ημιτελικό, με 11η την Μάλτα με 43 βαθμούς και 10ο το Αζερμπαϊτζάν (!) με 53! Η Τσεχία είχε 33, 13η....

3ο το Ισραήλ με 151 (!!!) σε απόσταση αναπνοής από την 2η Λεττονία που είχε 155!

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13964
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 Empty Απ: 2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις

Κυρ Μάης 24, 2015 11:14 am
1.Σουηδία 217
2.Λετονία 155
3.Ισραήλ 151
4.Νορβηγία 123
5.Σλοβενία 92
6.Κύπρος 87
7.Λιθουανία 67
8.Μαυροβούνιο 57
8.Πολωνία 57
10.Αζερμπαϊτζάν 53
------------------
11.Μάλτα 43
12.Ιρλανδία 35
13.Τσεχία 33
14.Πορτογαλία 19
15.Ισλανδία 19
16.Άγιος Μαρίνος 11
17.Ελβετία 4

Η Τσεχία ήταν 10η στο τ/β, αλλά οι επιτροπές την πέταξαν έξω, βάζοντας μέσα το Αζερμπαϊτζάν..
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 Empty Απ: 2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις

Κυρ Μάης 24, 2015 12:03 pm
Masilnto έγραψε:Η Τσεχία ήταν 10η στο τ/β, αλλά οι επιτροπές την πέταξαν έξω, βάζοντας μέσα το Αζερμπαϊτζάν..

Mετά αρχίζει κανείς τα μπινελίκια ή δεν τα αρχίζει? 2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 1737066268
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις - Σελίδα 7 Empty Απ: 2ος Ημιτελικός - Σχολιασμός, Top και Προβλέψεις

Κυρ Μάης 24, 2015 12:14 pm
Σκέτο τ/β:

1 : 171 : Sweden
2 : 140 : Israel
3 : 114 : Poland
4 : 100 : Latvia
5 : 90 : Norway
6 : 88 : Lithuania
7 : 78 : Cyprus
8 : 70 : Slovenia
9 : 48 : Montenegro
10 : 46 : Czech Republic
-----------------------------
11 : 30 : Azerbaijan
12 : 17 : Portugal
13 : 16 : Iceland
14 : 15 : Malta
15 : 11 : San Marino
16 : 5 : Ireland
17 : 5 : Switzerland
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης