The Greek Forum of Eurovision Song Contest
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Chrisde
Chrisde
Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2021
Φύλο : Άντρας

Top 10 για το 2023 Empty Top 10 για το 2023

Κυρ Απρ 02, 2023 5:16 pm
1) Αυστρία. Πρωτότυπο, εθιστικό, με υπέροχες αρμονίες στα φωνητικά και πολύ ρυθμικό μπιτ. Ελπίζω να αποδοθεί καλά στο λαιβ, γιατί το φοβάμαι.

2) Φινλανδία. Είναι όλο τόσο ιδιαίτερο, από τα μουσική είδη που συνδυάζει μέχρι τον ερμηνευτή +bonus τα φινλανδικά και όλα σε ένα πολύ catchy συνολικό πακέτο.

3) Ιταλία. Το τραγούδι είναι πάρα πολύ όμορφο. Ελπίζω να δω επιτέλους από την Ιταλία ένα πιο ατμοσφαιρικό staging και να μη βγει πάλι με κοστουμάκι να πει το ποίημα, γιατί βαριέμαι και είναι κρίμα να καταστρέψουν μια τόσο καλή μπαλάντα.

4) Ισπανία. Φωνάζει ποιότητα από χιλιόμετρα. Μπράβο για τα παραδοσιακά στοιχεία και τους στίχους. Δεν είναι τραγούδι πρώτης ακροάσεως, αλλά πραγματικά ευχαριστιέμαι πλέον τις περίεργες αρμονίες και αλλαγές στο ρυθμό.

5) Σουηδία. Loreen 11/10, staging 11/10, τραγούδι 7/10. Την έχω ρίξει γιατί σε αυτή τη φάση κρίνω κυρίως τα τραγούδια. Με λύπη γιατί είναι απίστευτη καλλιτέχνιδα, αλλά το tattoo ακολουθεί πολλά κουτάκια. 
 
6) Λετονία. Καλοφτιαγμένο καθαρό indie κομμάτι με συναίσθημα. Το ήσυχο κλείσιμο στο τέλος ίσως από τις μουσικά πιο ενδιαφέρουσες στιγμές στο φετινό lineup.

7) Σλοβενία. Οκ τραγούδι, αλλά τα παιδιά το έχουν πολύ στο λαιβ, και τα σλοβένικα ακούγονται πάντα όμορφα όταν τραγουδιούνται.

Cool Τσεχία. Μου έκανε πολύ καλή πρώτη εντύπωση, αλλά δυστυχώς ξεφουσκώνει με τον καιρό. Παραμένει ένα αρκετά δυνατό κομμάτι.

9) Μολδαβία. Πιασάρικό, έθνικ και θα ήταν ψηλότερα στο τοπ μου αν δεν ήταν λίγο επαναλαμβανόμενο.

10) Γαλλία. Μου αρέσει το ρεφραίν, ειδικά στο τέλος. Στο σύνολό του το κομμάτι όμως δε με συναρπάζει.

Την Ελλάδα την έχω στη θέση 16.

Αρέσει στους χρήστες Masilnto και smart-attack

smart-attack
smart-attack
Αριθμός μηνυμάτων : 2830
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Top 10 για το 2023 Empty Απ: Top 10 για το 2023

Κυρ Απρ 02, 2023 5:30 pm
Top 10 για το 2023 Img_6110


__________________________________________________
Γιατί η φάση είναι
Top 10 για το 2023 Giphy

Αρέσει στον χρήστη Chrisde

Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5154
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Top 10 για το 2023 Empty Απ: Top 10 για το 2023

Δευ Μάης 08, 2023 12:02 am
chrisde έγραψε:υ.γ. Γράψτε στην ενότητα Top 10 - 2023 το τοπ σας, θα τελειώσει ο διαγωνισμός κι εγώ ακόμα θα μείνω με την απορία τι αρέσει στο φόρουμ Top 10 για το 2023 Icon_biggrin

Θα επιχειρήσω να επισημάνω κάποια τραγούδια, χωρίς να λαμβάνω υπ'όψιν πρόβες κλπ. Μετά τον τελικό θα επανέλθω με τοπ-10 διαμορφωμένο από τις ζωντανές εμφανίσεις.

1. Τσεχία
2. Ισπανία
3. Φινλανδία
4. Σερβία
5. Ολλανδία
6. Σλοβενία
7. Σουηδία
8. Γερμανία
9. Αρμενία
10. Μάλτα


Αρέσει στον χρήστη Chrisde

liakleo
liakleo
Αριθμός μηνυμάτων : 904
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Φύλο : Θηλυκό Ηλικία : 52

Top 10 για το 2023 Empty Απ: Top 10 για το 2023

Δευ Μάης 08, 2023 10:22 am
12_Ισπανία. Είναι μοναδική και κάθε φορά που ακούω το κομμάτι ανατριχιάζει το είναι μου.
10_Φιλανδία. Με ξεσηκώνει. Είναι ιδιαίτερος.
8_Γαλλία. Θα μπορούσα να την δω και πρώτη. Εξαιρετική απόδοση.
7_Ισραήλ. Στην αρχή δεν μου άρεσε καθόλου. Μετά τις πρόβες άλλαξα γνώμη και την ανέβασα 15 θέσεις στο τοπ.
6_Αρμενία. Το Νο1 της καρδιάς μου.
5_Ιταλία. Ωραίος γκόμενος πρωτίστως. Λίγο ψιλή η φωνούλα του στην πρόβα. Ωραίο και το τραγούδι, όχι κάτι ιδιαίτερο.
4_Σερβία. Εχει κάτι που με τράβηξε. Η μουσικη πιο πολύ απο την μη φωνή του.
3_Νορβηγία. Το παλιό 12άρι μου. Δεν έχει την δυναμική που πρέπει γι' αυτό το κομμάτι και έτσι την έριξα θέσεις.
2_Τσεχία. Κολλητικό ρεφρέν.
1_Σουηδία. Δεν υποτιμώ την Λορίν αλλά το tattoo ειναι χτισμένο στην βάση του Euphoria. Χωρίς να είναι. Κι επίσης ας βγει πρώτος κανας άλλος.

Αρέσει στους χρήστες Elfo_Del_Infierno και Chrisde

Constantinos
Constantinos
Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2020
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 23
Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορБлін

Top 10 για το 2023 Empty Απ: Top 10 για το 2023

Σαβ Μάης 13, 2023 6:58 pm
12. Αρμενία (το πιο εθιστικό και αρτίστικ τραγούδι φέτος)
10. Ισραήλ (μου άρεσε σχετικά από την αρχή, αν και καταλάβαινα τα αρνητικά σχόλια)
8. Σλοβενία (μου άρεσε από την αρχή, οι τύποι σε κάνουν να θες να τους βλέπεις συνέχεια)
7. Σουηδία (το πιο αψυχολόγητο τραγούδι φέτος, μία με βρίσκω να μου αρέσει και μία να αναρωτιέμαι γιατί είναι φαβορί)
6. Ουκρανία (η αντικειμενικότητα μου είναι περιορισμένη χαχαχα, δυνατό grower) 
5. Βρετανία (το έβλεπα ως grower, αλλά λάιβ χάνει) 
4. Τσεχία (η μεγαλύτερη μου απογοήτευση αν και τη περίμενα) 
3. Αυστρία (η δεύτερη μεγαλύτερη μου απογοήτευση για φέτος, δεν μου αρέσει λάιβ) 
2. Σερβία (ξεχωριστός αλλά μέχρι εκεί)
1. Ιταλία (κλασικό ιταλικό που το ακούς, αλλά δεν το ξεχωρίζεις κιόλας, αλλά το ψηφίζεις και παράλληλα χαχα)
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13966
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Top 10 για το 2023 Empty Απ: Top 10 για το 2023

Κυρ Μάης 14, 2023 11:31 am
12 Τσεχία

10 Αλβανία

8 Γαλλία

7 Πολωνία

6 ΗΒ

5 Μάλτα

4 Αζερμπαϊτζάν

3 Αυστρία

2 Αυστραλία

1 Σλοβενία
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης