The Greek Forum of Eurovision Song Contest
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

+12
eurovisionlover
NoirJo
wait, what
Chrisde
impressedguy
eurovisionικος
liakleo
eurobirdo
PetrosIs
Elfo_Del_Infierno
smart-attack
jovla
16 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Le Parisien
Le Parisien
Αριθμός μηνυμάτων : 522
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Σαβ Μάης 13, 2023 9:33 pm
Πριν κάνω τα γενικότερα σχόλια, θα πω ότι όντως πάμε για Σουηδία όπως φαίνεται, αλλά να θυμήσω πως ούτε για τους Μανεσκιν ήταν τελικά περίπατος και για λίγο ξέφυγε απο τη Γαλλίδα. 

Πάμε τώρα πιο αναλυτικά μιας που βαριέμαι

Καταρχάς θέλω να δω το κουκλί μου τον Ιταλό ψηλά, να κανονίσουν οι κριτικές να μη τσιγκουνευτούν.
Θα τολμήσω να κάνω κάποιες προβλέψεις:

Η Φιλλανδία δεν ξέρω αν θα είναι 2η, δεν ξέρω αν θα κάνει καν σαρωτική σκούπα στο τελε, ίσως να το νικήσει αλλά όχι με αστρονομικά νούμερα

Η Κροατία θα είναι αρκετά ψηλά στο κοινό το βλέπουμε να έρχεται, φέτος ακόμα και για 250 από το κοινό θα είμαι προετοιμασμένος, αν και ελπίζω να φλοπάρουν

Η Ισπανίδα είναι περίεργη περίπτωση. Τοπ 3 επιτροπές αλλά που στο κοινό; Πέρα από πέρσι για προφανείς λόγους, έχουν κάκιστο τελε. Δεν ξέρω αν μπορούν να επαναλάβουν την 3αδα. αλλά λογικά θα καταλήξουν ξανά ψηλά

Το Ισραήλ δεν έχει τη δυναμική της Ισπανίδας πέρσι, αλλά μη ξεχνάμε ότι αν δεν ήταν η Ουκρανία φέτος θα ήμασταν Ισπανία. Μαζί με τις νότες για το jury bait ίσως φτάσει πολύ ψηλότερα από ό,τι περιμένουμε.

Η Αρμένισα είδα άρεσε πολύ, στο κοινό βλέπω 10αδα με ψηλό τελε από Ελλάδα

Οι Τσεχες ισως παρουν κατι καλο απο το κοινό, στυλ Ρωσία 2021, καμιά 90αρια πόντους. 

Η Νορβηγία λογικά πάλι καλό τέλε, το έχουν βρει το κολπάκι.

Η Γαλλία είναι μεγάλο ερωτηματικό. Πιθανών να καταλήξει λίγο έξω από την 5αδα με τις επιτροπές.

Ο Ιταλός μου επίσης ερωτηματικό αν και μπορεί να μας εκπλήξει.

Πλιζ η Μπέμπα να φλοπάρει στο κοινό, μη τη δω με καμια 70αρια φάση Γιαμαμε, δηλάδη κάπου έλεος.

Άντε να το απολαύσουμε, καλό τελικό παιδιά! Καλή επιτυχία και στην Κύπρο μας εφόσον δεν τα καταφέραμε εμείς  Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 2384112703

Αρέσει στους χρήστες Elfo_Del_Infierno, NoirJo, jovla και smart-attack

smart-attack
smart-attack
Αριθμός μηνυμάτων : 2819
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 12:23 pm
Και με τούτα και με εκείνα, Happy Post-ESC Depression Day!
Πότε πέρασε ενας χρόνος ρε παιδιά απο την αντίστοιχη μέρα πέρυσι; Αντε του χρόνου πάλι...

Ευχαριστήθηκα πολύ τον τελικό εχθές, ωραία διοργάνωση με ωραίες εμφανίσεις!
Και χωρίς άγχος, μιας και η Ελλάδα δεν ήταν τελικό (και δικαίως). Χωρίς καμία έκπληξη ωστόσο πέρα του οτι Βέλγιο, Εσθονία μπήκαν τοπ10 και πήγαν ανέλπιστα καλά.
Να πω οτι είδα το live στο esc youtube. (Και) ο ελληνικός σχολιασμός στα χειρότερα του!

Συγχαρητήρια σε όλους τους καλλιτέχνες και ειδικά στην Λορίν, άξια νικήτρια εχθές! Μιας και είχε το πιο ολοκληρωμένο πακέτο!
Κρίμα που αν και σάρωσε στις επιτροπές, δεν κατάφερε να πάρει ούτε ενα 12 απτο κοινό. Οι περισσότερες ψήφοι ήταν 10. Η νίκη της δεν ήταν τελικά και τόσο δεδομένη!

Μπράβο και στον Καρίγια, μιας και η ενέργεια του και μόνο ήταν αρκετή να τον φέρει στην δεύτερη θέση.
Ας είμαστε ρεαλιστές, εχθές και σε όλες τις πρόβες, ήταν άφωνος (η φωνή του με τα βίας ακουγόταν στις χαμηλές).

Μπράβο και στo Ισραήλ που μπήκε τοπ3! Μπράβο και στην Ιταλία που έκανε την διαφορά και πήγε καλύτερα απο τις Big5 και είναι κυριολεκτικά το power house του διαγωνισμού τα τελευταία χρόνια!
Αντίστοιχα μπράβο και στην Ουκρανία!

Και τώρα που ξέμεινα (νομίζω) απο άλλα μπράβο , έρχεται η γκρίνια...
Κρίμα για Κύπρο, ο Αντριου έπρεπε να μπει 10αδα.
Βέλγιο 7ο; Αυτό και αν ήταν plot twist! Ακόμα κλαίνε οι φανς της Σερίν.

Έχουμε πολλά να πούμε τις επόμενες μέρες και να κατονομάσουμε πολλούς! Πρώτη και καλύτερη την ΕΡΤ! Ολοι τους εκει μέσα θέλουν ξήλωμα!
12αρι στο Βέλγιο απο την επιτροπή; Και μετά πιστεύουν οτι θα είναι στο απυρόβλητο ή οτι εμείς θα πρέπει να παίρνουμε τις αποφάσεις του στα σοβαρά;
Οσο για την βαθμολογία στην Κύπρο τι να πρωτο σχολιάσω; Ναι οκ, δεν είναι υποχρεωμένοι κάθε χρόνο να ανταλλάσουν 12αρια, αλλά σίγουρα φέτος άξιζαν κάτι παραπάνω απο 4.
Το αποτέλεσμα το κάνει και φαίνεται πολυ shady ολο αυτό απο πλευράς ΕΡΤ...

...............................................

Σε αυτά που κρατάω απο φέτος (και γενικά απο την πορεία που έχει πάρει ο διαγωνισμός τα τελευταία χρόνια), είναι οτι αν ενα τραγούδι είναι καλό και αρέσει θα πάει και καλά σε όποια γλώσσα και να είναι.
Το τσα τσα αν και σε μια αντικειμενικά πολύ δύσκολη γλώσσα, κατάφεραν με τους στίχους και την μελωδία να κάνουν όλη την Ευρώπη και ROTW να το τραγουδάνε! Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!
Επίσης δείτε και Ιταλία που μένουν πιστοί στην ¨ιταλική συνταγή¨ και τα πάνε εξαίσια!

Σίγουρα ήρθε η ώρα η ΕΡΤ να πάρει τις ευθύνες και να αναθεωρήσει την στρατηγική της (αν εχει).
Φτάνει με το τι θέλει η επιτροπή της ΕΡΤ και τι θεωρούν αυτοί οτι πρέπει ή δεν πρέπει!
Ήρθε η ώρα να προσεγγίσουν ενα μεγάλο όνομα που θα έχει την καθολική στήριξη των Ελλήνων, μακριά απο έτοιμα προκάτ και ξανα ζεσταμένα πιάτα (με Κοντόπουλο, Κοκοτὀ κτλπ).
Αν και για να πω την αλήθεια, δεν πιστεύω οτι θα γλιτώσουμε έτσι εύκολα άμεσα.
Ποιος νοήμων καλλιτέχνης θα εμπιστευτεί την ΕΡΤ του χρόνου μετά το φετινό φιάσκο;;; #SorryNotSorry

Αρέσει στους χρήστες Masilnto, liakleo, jovla, impressedguy και eurobirdo

jovla
jovla
Αριθμός μηνυμάτων : 2184
Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2019
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 23
ΧιούμορΤΑ ΤΑ ΤΑ

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 1:41 pm
Η Loreen χθες ήταν η μόνη άξια νικήτρια. Ας σταματήσει το fandom το τοξικό hate! Κάνουν λες και είναι πρώτη φόρα που κερδίζει τραγούδι που δεν κέρδισε το televote. Επίσης όχι, καθόλου μαύρισμα δεν έφαγε ο Φινλανδός. Ήταν φουλ παράφωνος από τον εθνικό τελικό ακόμα. Μου φαίνεται ακραίο που οι επιτροπές το παρέκαμψαν όντας το δεύτερο μεγάλο φαβορί και τον έβγαλαν 4ο. Στην τελική και οι Maneskin και οι Kalush Orchestra κέρδισαν από την 4η θέση των επιτροπών. Αν μπορούσε ο Καρίγια ας κέρδιζε από εκεί. Βαριέμαι πολύ με αυτή τη συζήτηση. Η ΛΟΡΙΝ ΑΞΙΖΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΕ. 

Το show ήταν καθηλωτικό. Τι σου κάνει μία καλή σκήνη και μία καλή παραγωγή ε; Επίσης θέλω να βγάλω το καπέλο μου στον Martin Osterdahl. Με την απόφαση οι επιτροπές να απέχουν από τους ημιτελικούς, ο τελικός έγινε φουλ ζωντανός με πολλές ανατροπές και ελάχιστες βαρετές jury bait μπαλάντες. Σε αντίθεση με πέρυσι που ο τελικός έκανε κοιλιά από τις πολλές μπαλάντες. Ελπίζω να παραμείνει ο κανόνας και να μην επιστρέψουμε στο 50-50 στους ημιτελικούς.

Σε αλλά νέα εμείς φάγαμε τον απόλυτο πάτο στον ημιτελικό μας. 12 από Κύπρο και 2 από Αρμενία. Οι Άργκο σε έναν δύσκολο ημιτελικό με σχεδόν καθόλου συμμαχίες και με death slot είχαν μαζέψει 22 πόντους. Αυτό έχει δύο αναγνώσεις. Πρώτη ότι αν στείλεις μία πίπα ούτε οι σύμμαχοι δεν θα έχουν όρεξη να σηκώσουν το τηλέφωνο τους να σε ψηφίσουν. Δεύτερη ότι οι παραδοσιακοί μας σύμμαχοι (Αρμενία, Γεωργία, Αλβανία κτλ) θα μας ψηφίσουν πιο εύκολα αν έχουμε το εθνικ/φολκ-κλορ στοιχείο σε μία συμμετοχή μας παρά αν δεν το έχουμε. Θυμίζω ότι η Γιάννα είχε προκριθεί από το κοινό το 2018. Μήπως ήρθε η ώρα να επιστρέψουμε στα έθνικ κομμάτια με ελληνικό στοίχο τώρα που οι ημιτελικοί είναι μόνο με televote?!


Σε αλλά νέα έτυχε να δω τους διευθύνταδες της ΕΡΤ να βγαίνουν στο Δελτίο ειδήσεων σε ζωντανή μετάδοση από Λίβερπουλ και να αποκαλούν εμάς τοξικούς και να ρίχνουν για χιλιοστή φόρα το φταίξιμο στη δημοσκοπική επιτροπή. Οι άνθρωποι είναι αμετανόητοι, δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα και αφήσαν να εννοηθεί ότι και του χρόνου η ίδια επιτροπή θα διαλέξει τον εκπρόσωπο. 

Το 4αρι στη Κύπρο ήταν η πιο sore loser στιγμή της ΕΡΤ εβερ. Ήμουν σίγουρος ότι η ΕΡΤ δεν θα έδινε το 12αρι στην Κύπρο όταν είδα το mediaκο κράξιμο που έφαγε ο Βίκτωρας και από την άλλη την αποθέωση του Andrew. Ήξερα πως η ΕΡΤ θα ήθελε να πάρει το αίμα της πίσω. Το 4αρι όμως ομολογώ πως πότε δεν μου πέρασε από το μυαλό. Όταν παρακολούθησα το jury show και τον Φώτη να μιλάει Γαλλικά, είχα καταλάβει ότι φέτος το δωδεκάρι θα το δίναμε στη Γαλλία. Εν τέλει μιλούσε Γαλλικά γιατί το δώσαμε στο Βέλγιο. Ό,ΤΙ ΠΙΟ ΑΚΥΡΟ. ΛΟΛ.

Οι Κύπριοι τα έχουν βάλει μαζί μας και πολύ καλά κάνουν. Η ΕΡΤ στέρησε την δεκάδα από την Κύπρο. Ακόμα και 8αρι αν της είχε δώσει τώρα ο Andrew θα είχε τερματίσει 10ος. Φαντάζεστε το ΡΙΚ να μην μας είχε δώσει 12 το 2021?!?!?!? Θα είχαν φάει το κράξιμο.

Φέτος η ΕΡΤ ήταν ένα επικοινωνιακό Βατερλό από κάθε άποψή. Και ακόμη περιμένουμε το δικαστήριο σε ένα μήνα. Τα έκαναν όλα σκατά και συνεχίζουν να είναι αμετανόητοι. Ειλικρινά έμενα αυτό με εξοργίζει περισσότερο από κάθε τι άλλο. Βγείτε, παραδεχτείτε όλες τις βλακείες που κάνατε και let's call it a day. Μην μου το παίζετε υπεράνω πχοιοτικοί και ότι ο κόσμος είναι η πλέμπα που δεν καταλαβαίνει. ΕΛΕΟΣ. ENOUGH IT'S ENOUGH.

Η μόνη εξιλέωση της ΕΡΤ θα είναι είτε ένας εθνικός τελικός (με κριτική επιτροπή που δεν σχετίζεται με την ΕΡΤ) ή απευθείας ανάθεση σε πρόσωπο που έχει την κοινή αποδοχή του κοινού (βλ. Αργυρός). Οποιαδήποτε άλλη αντιμετώπιση θα είναι λάθος και θα δείξει ότι δεν έβαλαν μυαλό.

Αρέσει στους χρήστες Masilnto, liakleo, lol3, smart-attack, Yiorgos Agis, lef, impressedguy και eurobirdo

eurobirdo
eurobirdo
Αριθμός μηνυμάτων : 219
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2022
Φύλο : Θηλυκό Ηλικία : 24
Τόπος : Australia
Χιούμορtake a look at yourself ????

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 4:05 pm
Δε ξέρω τι να πρωτοπώ και από που να το πιάσω, χαχαχαχα

Μεγάλα συγχαρητήρια στη ΛΟΡΙΝΑΡΑ, τη ΜΑΝΑ ΜΙΑΣ ΓΕΝΙΑΣ (χαρούμενη ημέρα της μητέρας επίσης χιχι γιορτάζει x2 η θεάρα). Το κέρδισε άξια, δίκαια, και με βάση τους κανόνες. Ήταν η συμψηφιστικά καλύτερη. Τέλος. Αν το κοινό τόσο πολύ δεν ήθελε να βγει, ΑΣ ΜΗΝ ΤΗΝ ΨΗΦΙΖΕ. 

Για τη Φινλανδία θα πω μόνο, και ίσως ακουστεί ελιτιστικό, ότι η ήττα της μας έσωσε από έναν πιθανό κίνδυνο ραγδαίας μείωσης του μουσικού επιπέδου που τόσο όμορφα χτίστηκε τα τελευταία χρόνια. Σκεφτείτε να κέρδιζε και να έπαιρνε θάρρος ο κάθε πικραμένος, να μας φέρει κάθε είδους τσιρκοπανηγύρι στη σκηνή. Τουλάχιστον ο Κάριγια είχε και κάποια σκέψη πίσω από όσα έκανε, τα κακέκτυπά του όμως δε θα είχαν. Το ότι το έφαγε αμάσητο το κοινό, το αποδίδω καθαρά στο πως βλέπει (δυστυχώς) ακόμη ο μέσος τηλεθεατής τον διαγωνισμό: πανηγυρτζίδικα και ασόβαρα. Δυστυχώς.

Ευχαριστώ το Ισραήλ για τα λεφτά που κέρδισα στο στοίχημα.

Χαιλαιτ η χαμηλή βαθμολογία της Γαλλίας, που τη θεωρώ βάσιμη, γιατί πολύ απλά δεν ήταν ανταγωνιστική, όπως και της Ισπανίας στο κοινό. Νομίζω ήταν εντύπωση πολλών από εμάς ότι η γεμάτη ρίσκο συμμετοχή της Ισπανίας ίσως δε βρει αντίκρισμα στο κοινό, κάτι που εν τέλει έγινε. Προσωπικά το συμπαθώ σαν τραγούδι, ταλεντάρα η Μπλάνκα και τυπάρα, όμως πολύ avant garde. Ωστόσο, η Ισπανία βρίσκεται σε καλό δρόμο, δεν πρέπει να αλλάξει τίποτα στο σύστημα επιλογής της.

Στο θέμα της Κύπρου... Προσωπικά, όντως δεν άξιζαν 12 από εμάς. Ούτε όμως και 4, for Christ's sake, τι κριτήρια υποτίθεται πως έχουν; Τραγουδιού; Τότε γιατί 8 το Ισραήλ; Καλλιτεχνικά; Τότε γιατί τόσο χαμηλά η Σουηδία; Μιλάμε για ξεκάθαρη ένδειξη μικροπρέπειας, στα πλαίσια της γενικότερης νοοτροπίας σνομπισμού που ακολούθησε η ΕΡΤ φέτος: από την επιλογή εκπροσώπου μέχρι και τώρα. Λογικό να εκνευρίστηκαν που έχασαν τη δεκάδα (αν και δεν την άξιζαν ιχιχιχιχιχι). Εντωμεταξύ, γκούγκλαρα τα ονόματα των μελών της επιτροπής και ήταν ΌΛΟΙ άνω των 30-35, 3 άντρες, 2 γυναίκες, ΌΛΟΙ ραδιοφωνικοί παραγωγοί, και από σταθμούς που δεν έχουν καμία σχέση με την ποπ, αλλά με ροκ και έντεχνο. Τι φάση;!

Anyway, Σουηδία του χρόνου, και ελπίζω να πάμε εκεί όπως το 2013 και όχι όπως το 2016. Πολύ φοβάμαι όμως ότι η ΕΡΤ έχει πεισμώσει, βάλει παρωπίδες, και δε σκοπεύει να λάβει ευθύνες ή να αλλάξει πλεύση. Και αν το κάνει, πολύ φοβάμαι ότι μας περιμένει ξανά η γνωστή ομάδα με τους άγνωστους καλλιτέχνες του εξωτερικού.

Για τη Σουηδία ως διοργανώτρια, εύχομαι για μια φορά να μην επιχειρήσει υπερφίαλες και αυθαίρετες αλλαγές συστημάτων κλπ, και απλά να φτιάξει ένα όμορφο και άρτιο θέαμα, πράγμα ευκολότατο γι' αυτήν.

Αρέσει στους χρήστες jovla, smart-attack και impressedguy

eurobirdo
eurobirdo
Αριθμός μηνυμάτων : 219
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2022
Φύλο : Θηλυκό Ηλικία : 24
Τόπος : Australia
Χιούμορtake a look at yourself ????

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 4:10 pm
ΕΠΙΣΗΣΣΣΣ, η ΜΠΕΙΜΠΑΑΑΑ ήρθε 8η στο κοινό. ΓΙΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!  Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 2295997565 Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 335073193 Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 90815444

Αρέσει στους χρήστες jovla και smart-attack

Jimijoop
Jimijoop
Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2022

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 4:37 pm
Η ΕΡΤ από το 2016 δεν την ενδιαφέρει πλέον η Eurovision και προτιμά να σπαταλά εκατομμύρια σε κουλτουριάρικες εκπομπές και αποτυχημένα σήριαλ παρά σε ένα τέτοιο κερδοφόρο προϊόν. Ακόμα και με ΝΔ κυβέρνηση η Συριζιλα καλά κρατεί. Και έτσι την ώρα που πολλές χώρες αντιμετωπίζουν τον διαγωνισμό σοβαρά και αναζωπυρώνεται το ενδιαφέρον στην Ελλάδα με τις ευλογίες της ΕΡΤ είναι στην χειρότερη της φάση μετά τα μέσα -τέλη 90ς. Φέτος πήραμε το χειρότερο μας αποτέλεσμα και η ΕΡΤ το παρουσιάζει ως επιτυχία και κατηγορεί το Ελληνικό κοινό για τον αποκλεισμό μας. No comments.

Και το πιο τραγικό είναι ότι μέχρι πριν από λίγο κάποιοι εδώ μέσα στήριζαν την ΕΡΤ και έλεγαν ότι  παίρνει σοβαρά τον διαγωνισμό, ότι ο Βερνίκος επιλέχθηκε δίκαια και ότι καλά κάνει που κάνει αναθέσεις σε καλλιτέχνες από διασπορά και όχι εθνικούς τελικούς γιατί το κοινό δεν ξέρει να ψηφίζει και τα εθνικά δεν πάνε πλέον καλά και όταν εγώ έλεγα την αλήθεια έφαγα downvotes και κράξιμο. Ας προσέχαν τι έλεγαν.

Μου αρέσει που το efun έγραψε πέρσι ότι "Η ΕΡΤ δεν αντιμετωπίζει τον διαγωνισμό πλέον όπως το 2016". Well it didn't aged well.

Η ΕΡΤ δυστυχώς δεν μαθαίνει από τα λάθη της και κάνει τις ίδιες βλακείες εδώ και χρόνια. Φοβάμαι ότι αν συμμετέχουμε του χρόνου θα στείλουν πάλι Dream Team πάλι με καλλιτέχνη από διασπορά με μπούρδα τραγούδι που θα περάσει αδιάφορο το Ελληνικό κοινό και η ΕΡΤ να νομίζει ότι στέλνει αριστούργημα και να κατηγορεί τους άλλους για τα λάθη της.
eurobirdo
eurobirdo
Αριθμός μηνυμάτων : 219
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2022
Φύλο : Θηλυκό Ηλικία : 24
Τόπος : Australia
Χιούμορtake a look at yourself ????

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 4:53 pm
Jimijoop έγραψε:Η ΕΡΤ από το 2016 δεν την ενδιαφέρει πλέον η Eurovision και προτιμά να σπαταλά εκατομμύρια σε κουλτουριάρικες εκπομπές και αποτυχημένα σήριαλ παρά σε ένα τέτοιο κερδοφόρο προϊόν. Ακόμα και με ΝΔ κυβέρνηση η Συριζιλα καλά κρατεί. Και έτσι την ώρα που πολλές χώρες αντιμετωπίζουν τον διαγωνισμό σοβαρά και αναζωπυρώνεται το ενδιαφέρον στην Ελλάδα με τις ευλογίες της ΕΡΤ είναι στην χειρότερη της φάση μετά τα μέσα -τέλη 90ς. Φέτος πήραμε το χειρότερο μας αποτέλεσμα και η ΕΡΤ το παρουσιάζει ως επιτυχία και κατηγορεί το Ελληνικό κοινό για τον αποκλεισμό μας. No comments.

Σταμάτα σε παρακαλώ για μία φορά επιτέλους να βάζεις το κομματικό στη μέση. Τα πρόσωπα στην ΕΡΤ ελάχιστα άλλαξαν τόσα χρόνια, με κλεισίματα, ανοίγματα, αλλαγές κυβερνήσεων κλπ. Το κάνεις να φαίνεται λες και ο Τσίπρας ή ο Μητσοτάκης αναθέτουν απ' ευθείας ομάδες για τη Eurovision. Για μένα, μόνο το 2016 υπήρχε όντως εντονότατος ιδεολογικός σνομπισμός. Τα άλλα χρόνια όμως χαρακτηρίζονται από ξεκάθαρη κακοδιαχείριση και έλλειψη know-how. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο όμως.

Jimijoop έγραψε:Και το πιο τραγικό είναι ότι μέχρι πριν από λίγο κάποιοι εδώ μέσα στήριζαν την ΕΡΤ και έλεγαν ότι  παίρνει σοβαρά τον διαγωνισμό, ότι ο Βερνίκος επιλέχθηκε δίκαια και ότι καλά κάνει που κάνει αναθέσεις σε καλλιτέχνες από διασπορά και όχι εθνικούς τελικούς γιατί το κοινό δεν ξέρει να ψηφίζει και όταν εγώ έλεγα την αλήθεια έφαγα downvotes και κράξιμο. Ας προσέχαν τι έλεγαν.

Νομίζω όλ@ μας εδώ μέσα έχουμε ασκήσει καλή και κακή (κυρίως!) κριτική στην ΕΡΤ. Το ότι δεν παίρναμε κάθε τους απόφαση με τα μούτρα δε σημαίνει ότι τους στηρίζαμε ή ότι τα θεωρούσαμε όλα σωστά. Αν είμαστε εδώ μόνο για να κράζουμε και να κλαιγόμαστε, ας το διαλύσουμε το μαγαζάκι. Γιορτή υποτίθεται ότι είναι ο διαγωνισμός. Επίσης, από όσα διαβάζω εδώ, σχεδόν ομόφωνα επιθυμούμε εθνικό τελικό. Η γνώμη που αναπαράγεις είναι κυρίως του efun.

Jimijoop έγραψε:Μου αρέσει που το efun έγραψε πέρσι ότι "Η ΕΡΤ δεν αντιμετωπίζει τον διαγωνισμό πλέον όπως το 2016". Well it didn't aged well.

Δε θέλω να τους υποστηρίξω, αλλά, μέχρι κι' αυτοί πήραν πίσω κάποια λεγόμενά τους. Δεν είναι όλα απόλυτα στη ζωή τελικά  Laughing

Jimijoop έγραψε:Η ΕΡΤ δυστυχώς δεν μαθαίνει από τα λάθη της και κάνει τις ίδιες βλακείες εδώ και χρόνια. Φοβάμαι ότι αν συμμετέχουμε θα στείλουν πάλι Dream Team πάλι με καλλιτέχνη από διασπορά με μπούρδα τραγούδι που θα περάσει αδιάφορο το Ελληνικό κοινό και η ΕΡΤ να νομίζει ότι στέλνει αριστούργημα και να κατηγορεί τους άλλους για τα λάθη της.

Αυτό το φοβάμαι και εγώ, ότι δηλαδή θα καταλήξουμε σε πισωγύρισμα και όχι εξέλιξη.

Αρέσει στους χρήστες jovla, smart-attack, Yiorgos Agis και Jimijoop

PetrosIs
PetrosIs
Αριθμός μηνυμάτων : 167
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2022

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 5:55 pm
Παιδιά καλησπέρα! Λέτε να υπάρχει όντως θέμα με την επιτροπή μας; Δεν το ξέρω αυτο που αναγραφεται στο άρθρο αν ισχυει.
https://eurovisionfun.com/2023/05/editorial-%ce%bf%ce%b9-%ce%b1%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%ac%ce%bb%ce%bb%ce%b7%ce%bb%ce%b5%cf%82-%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%84%cf%81%ce%bf%cf%80%ce%ad%cf%82-%cf%84%ce%b7%cf%82-%ce%b5%cf%81%cf%84-vol-2-%cf%85/
Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5142
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 6:11 pm
Zzzzzzzzzzzzz Sleep


lef
lef
Αριθμός μηνυμάτων : 96
Ημερομηνία εγγραφής : 06/05/2021
Φύλο : Άντρας Χιούμορi can't make the music bop

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 6:30 pm
Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται μετά από τόση στήριξη που λάμβανε η Loreen από τους fans, να της γυρνάνε ξαφνικά τόσοι πολλοί την πλάτη τις τελευταίες 2 εβδομάδες. Ξέραμε εδώ και μήνες πως η μία θα σάρωνε επιτροπές, ο άλλος κοινό και στο τέλος θα κέρδιζε η Loreen επειδή οι επιτροπές θα είχαν χαμηλότερα τον Κάριγια απ'ότι το κοινό την Loreen. Και εγώ δηλαδή αν ήμουν επιτροπή και μου έλεγαν να βαθμολογήσω με κάποια συγκεκριμένα κριτήρια, δε θα μπορούσα να δώσω πάνω από 1-2 βαθμούς στη Φινλανδία.
Τώρα έχει δημιουργηθεί ένα hate train απέναντι στη Σουηδία και τις επιτροπές από τους locals που λέει για "riggery" κλπ. πάνω στο οποίο πατάνε και οι φανς της Φινλανδίας μαζί με όσους γύρισαν την πλάτη στη Loreen τον τελευταίο καιρό. Ελπίζω να μη κρατήσει πολύ πραγματικά.

Όσο για το 4αρι, ήταν το πιο gag-worthy moment της βραδιάς. Η ΕΡΤ φρόντισε να χάσει τον μόνο στάνταρ σύμμαχο της Ελλάδας. Δε θα μιλήσω άλλο για τους κομπλεξικούς. Όπως έστρωσαν, θα κοιμηθούν. Laughing

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 IMG_0831

Αρέσει στους χρήστες jovla, smart-attack και eurobirdo

Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5142
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 7:46 pm
Σε σχέση με τα φλέγοντα και τσουρουφλίζοντα θέματα της χθεσινής βραδιάς, ας καταθέσω κι εγώ την - μάλλον - αντιδημοφιλή μου άποψη. 

Περί Σουηδίας ο λόγος : να αναφέρω αρχικά πως δεν έχω παρακολουθήσει ιδιαίτερα τις παιδιάστικες κόντρες των φαν των 2 πλευρών στα σόσιαλ. Απλώς δεν με αφορούν. Στα δικά μου τα μάτια η Λορίν είναι μια πανάξια νικήτρια, όμως οι επιτροπές κατάφεραν αυτό που θα μπορούσε υπό άλλες προυποθέσεις να αποτελεί μια καθαρότατη νίκη να το "θολώσουν". Προσωπικά ενοχλήθηκα όταν είδα ότι σε έναν τέτοιο τελικό με αρκετά πράγματα να ψηφίσει μια επιτροπή η Σουηδία τερμάτισε 1η με διπλάσιους βαθμούς από την 2η, Ιταλία. Δυστυχώς η σχέση πάθους της Σουηδίας με τις επιτροπές είναι διαχρονικά προβληματική και όποιος δεν το βλέπει εθελοτυφλεί. Πρέπει να ήταν τέρμα άβολο για τη Λορίν να έχει όλο το στάδιο να φωνάζει "τσα τσα τσα", αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη ζωή, σωστά;

Περί της βαθμολογίας της Ελλάδας στην Κύπρο : Πρέπει κάποια στιγμή να αποκτήσουμε μια συνέπεια στη στάση μας και στις απόψεις μας. Ανταλλάσσουμε 12αρια κράζουμε τις επιτροπές μας ότι δεν είναι αντικειμενικές, δεν ανταλλάσσουμε "α!! είμαστε κομπλεξικοί". Δεν είναι φυσικά η 1η φορά που γίνεται κάτι τέτοιο και φυσικά αναφέρομαι στο πρόσφατο παρελθόν, πχ το 5 της Κυπριακής επιτροπής στην ΜΕΚ το 2015, ή το 7 της Ελλάδας στη Φουρέιρα στα ημιτελικά το 2018. Το μαναφούκι έγινε επειδή ο Άντριου τα πήγε πολύ καλύτερα από τα προγνωστικά και λόγω του καταραμένου αυτού 4 η Κύπρος έχασε τη δεκάδα. Αν είχε τερματίσει 20ος ουδείς θ'ασχολούνταν σε τέτοιο βαθμό. Δεν μπορώ όμως αυτά τα ιησουίτικα των ξένων φαν που μέχρι πέρσι γιούχαραν Ελλάδα και Κύπρο για την ανταλλαγή 12αριών να χύνουν δάκρυα πικρά για το χαμένο τοπ-10 του Άντριου (τι σου κάνουν τα μεγάλα μπράτσα!), ούτε τα θεατρινίστικα της Γερμανού "δεν μπορώ να σε αντικρίσω στα μάτια" προς τον Κύπριο σχολιαστή. Βεβαίως και τα κανάλια βρήκαν τη χαρά τους και θα υποδαυλίζουν το ήδη τεταμένο κλίμα μεταξύ των αποστολών μας, αλλά δεν δίνω δεκάρα. Ευκαιρία τα επόμενα χρόνια να αρχίσουν να ψηφίζουν οι επιτροπές μας πιο αντικειμενικά. Και στο κάτω-κάτω πέρσι η επιτροπή της Δανίας φιλοδώρησε την Κορνηλία με 0 (που ήταν και πραγματικό φαβορί, όχι γιαλατζι σαν την Κύπρο φέτος, που ανάθεμα και αν κανείς μπορούσε να προβλέψει ότι θα έφτανε τόσο ψηλά) για να δώσει σε μας 12. Δεν είδα να γίνεται όλο αυτό το μαδομούνι.

Αυτά! Συγχαρητήρια στη Σουηδία! Είμαι σίγουρος ότι θα δούμε ένα εξαιρετικό σόου του χρόνου. Ανυπομονώ!


Αρέσει στους χρήστες Masilnto, space28, smart-attack και Yiorgos Agis

space28
space28
Αριθμός μηνυμάτων : 447
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2019

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 7:55 pm
Θέλω έτσι από περιέργεια να ακούσω το εξής. Αν ήμασταν στην θέση της Φινλανδίας και στέλναμε ένα παρόμοιο act  και περνάμε 18 δωδεκαρια και η αγαπητή σε όλους τους eurofans Loreen κέρδιζε με μηδέν δωδεκαρια, ποια θα ήταν η αντίδραση σας; 

Όσο για την Κύπρο δεν ενόχλησε το 4αρι αυτό καθεαυτό.. ενόχλησε η λογική με την οποία δόθηκε σε συνδυασμό με το πού δόθηκε το 10 και το 12. Αν περιμένει κανείς από αυτή την ΕΡΤ προκοπή...
jovla
jovla
Αριθμός μηνυμάτων : 2184
Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2019
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 23
ΧιούμορΤΑ ΤΑ ΤΑ

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 8:10 pm
space28 έγραψε:Θέλω έτσι από περιέργεια να ακούσω το εξής. Αν ήμασταν στην θέση της Φινλανδίας και στέλναμε ένα παρόμοιο act  και περνάμε 18 δωδεκαρια και η αγαπητή σε όλους τους eurofans Loreen κέρδιζε με μηδέν δωδεκαρια, ποια θα ήταν η αντίδραση σας; 

Σουηδία 2015, 1η θέση στις επιτροπές, 3η θέση στο κοινό.
Ουκρανία 2016, 2η θέση στις επιτροπές, 2η θέση στο κοινό.
Ολλανδία 2019, 3η θέση στις επιτροπές, 2η θέση στο κοινό.
Σουηδία 2023, 1η θέση στις επιτροπές, 2η θέση στο κοινό.

Ποτέ κανένας νικητής από τους παραπάνω δεν έφαγε το κράξιμο που τρώει σήμερα η Λορίν. Και κάποιοι από αυτούς είχαν πολύ πιο αμφιλεγόμενες νίκες όταν δεν κέρδισαν ούτε κοινό και ούτε επιτροπές. Αν με ρωτάς η νίκη της Loreen είναι η πιο legit από αυτές τις τέσσερις.

Σχετικά με την ερώτηση με τα δωδεκάρια θα σου την αντιστρέψω και θα σου πω εσύ πως θα ένιωθες αν ήσουν η Λορίν και είχες ψηφιστεί από το televote όλων των χώρων εκτός από μίας, της Φινλανδίας;

Αρέσει στον χρήστη smart-attack

space28
space28
Αριθμός μηνυμάτων : 447
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2019

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 8:25 pm
Δεν θα απαντήσω σε αυτή την ερώτηση αγαπημένε μου jovla γιατί είναι τελείως άσχετη με αυτό που ρωτάω. 

Προσπαθώ με λίγα λόγια να πω ότι όλη αυτή η λογική περί μαύρου άσπρου, δίκαιου και άδικου, ποιοτικού και εμπορικού, dream team εναντίον haters και ούτω καθεξής είναι όλη αυτή η λογική που έφερε εσωστρέφεια στην ΕΡΤ περιόρισε το παιχνίδι σε συγκεκριμένα πλαίσια και καταλήξαμε στο να στέλνουμε συμμετοχές τύπου Βερνίκου που εξ αρχής ήταν καταδικασμένη. Αν είμαστε ευχαριστημένοι που τρώμε πάτο εδώ και δέκα χρόνια στο τβ και που την τελευταία δεκαετία μια χρονιά μας στήριξαν οι επιτροπές πάω πάσο. Στα δικά μου μάτια ο μόνος τρόπος να γίνει επανεκκίνηση είναι να στείλουμε ένα μεγάλο όνομα με ένα τραγούδι που θα κάνει επιτυχία και στην ελληνική αγορά και θα αυξήσει και πάλι το ενδιαφέρον του κόσμου. Και για να δει κανείς πόσο σχετικά είναι τα πράγματα σε αυτή τη ζωή μέχρι πέρυσι η ΕΡΤ δεν θα έστελνε ποτέ ξανά συμμετοχή με support της panic και ένα χρόνο μετά γίνεται ακριβώς το αντίθετο.
eurobirdo
eurobirdo
Αριθμός μηνυμάτων : 219
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2022
Φύλο : Θηλυκό Ηλικία : 24
Τόπος : Australia
Χιούμορtake a look at yourself ????

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 8:59 pm
space28 έγραψε:Θέλω έτσι από περιέργεια να ακούσω το εξής. Αν ήμασταν στην θέση της Φινλανδίας και στέλναμε ένα παρόμοιο act  και περνάμε 18 δωδεκαρια και η αγαπητή σε όλους τους eurofans Loreen κέρδιζε με μηδέν δωδεκαρια, ποια θα ήταν η αντίδραση σας;

Ξενέρα σαφώς, γιατί ποιός δε θέλει να κερδίσει η χώρα του, όμως προσωπικά θα μου επιβεβαίωνε ξανά ότι για να βγεις νικητής θες ισορροπία. Μπορεί η Λορίν να μην πήρε 12άρι όμως μάζεψε μια καθόλου αδύναμη βαθμολογία. Ο Κάριγια είχε λιγότερη ισορροπία.

Μακάρι όμως καταρχάς να έφτανε η χώρα μου στο σημείο να κοντράρει τη Λορίν. Έχουμε δρόμο ακόμα.
impressedguy
impressedguy
Αριθμός μηνυμάτων : 497
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2022
Φύλο : Άντρας ΧιούμορΓέα, γέα, φάιερ

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 10:39 pm
Eurovision ΚΑΨΟΥΡΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΗ...

Τα τελευταία χρόνια έγραφα ότι λατρεύω όταν η Eurovision με διαψεύδει... ε λοιπόν και φέτος με διέψευσε... επιβεβαιώνοντας με!

Λίγο πριν τον τελικό είχα βγει για καφέ με φίλο μου φανατικό του διαγωνισμού και του ανέλυα με αφορμή τη Φινλανδία και την αντιδημοφιλή οπτική μου φέτος για πολλές συμμετοχές τη φοβία μου μήπως μεγαλώνοντας έχω χάσει πια την επαφή με το διαγωνισμό και τα μουσικά πράγματα γενικότερα...

Ε και ήρθε ο τελικός να με επιβεβαιώσει φέτος έως σημείου στίξεως!

Δεν ήταν απλά ότι προέβλεψα τη σειρά εμφάνισης: Νορβηγία θα ανοίξει τον ημιτελικό, Σουηδία στο 9, Φινλανδία στο 13, ενδιάμεσα στο 11 η Ιταλία...

Ήταν ότι κάθε προάισθημα για κάθε τραγούδι ήταν σωστό.

Είχα γράψει ότι δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει εχέφρων άνθρωπος που να πιστεύει ότι δεν θα κερδίσει φέτος η Λόριν... ήταν σαφές ότι στις επιτροπές θα σάρωνε και ότι στο κοινό θα ήταν αδύνατον να βγει οτιδήποτε άλλο από δεύτερη - ναι το ξέραμε ότι η Φινλανδία θα ήταν πρώτη στο τελεβοτινκγ αλλά οι επιτροπές θα την έσφαξαν και την έσφαξαν! Από την πρώτη της πρόβα στο Melodifestivalen μου ήταν σαφές: GAME OVER WE HAVE A WINNER!

Η Λόριν είναι ΑΞΙΑ ΝΙΚΗΤΡΙΑ και λυπάμαι αν οι φανατισμένοι στα σοσιαλ δεν βλέπουν ότι ακόμα και αν το κομμάτι της δεν ήταν το συγκλονιστικότερο πράγμα που έχω ακούσει, αυτό που έκανε σκηνικά και αυτό που βγάζει ως καλλιτέχνης είναι τόσο άρτιο που ήταν όταν εμφανίστηκε σαν ο διαγωνισμός να είχε περάσει σε interval act που ένας καταξιωμένος καλλιτέχνης παρουσίαζε τη νέα του δουλειά και στη συνέχεια ο διαγωνισμός συνεχίστηκε... Δεν είχε αντίπαλο...

Ότι υπάρχουν κοινό και επιτροπές το ξέρουμε εδώ και χρόνια, αυτοί είναι οι κανόνες και καλό είναι να μην διαφωνούμε με αυτούς μόνο όποτε μας συμφέρει...

Οι επιτροπές ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν και αν θέλετε τη γνώμη μου καλό είναι να επιστρέψουν και στους ημιτελικούς...

Αναμενόμενη δεύτερη θέση για Φινλανδία, είχε πλάκα αλλά φωνητικά ήταν μέτριος και μετά το πρώτο λεπτό ΛΑΧΑΝΙΑΖΕ ΕΜΦΑΝΩΣ. Δεν άξιζε τη νίκη και πιθανή νίκη του σε περίπτωση που υπήρχαν μόνο κοινό - με Πολωνία, Μολδαβία, Κροατία στην δεκάδα - θα είχε ως αποτέλεσμα ο διαγωνισμός του χρόνου να γέμιζε με troll entries. Δεν τον θέλω εγω έναν τέτοιο διαγωνισμό.

Ισραήλ τρίτο, το είχα πει ειδικά μετά τη κλήρωση και τη σειρά εμφάνισης ότι πάει ΣΦΑΙΡΑ για top3!

Με την Ιταλία απορούσα με όλο το hate - και εδώ και στο podcast Alcopod Is Free το έκραζαν δίχως άυριο. Για μένα ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ συμμετοχή, άξιος νικητής του San Remo, ο τρόπος που είχαν χειριστεί τους στίχους ηχητικά είναι για μένα ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ στιχουργικής και ήμουν σίγουρος ότι θα πάει εξαιρετικά! Με συγκλόνισε ο Μάρκο χθες, μετά το δεύτερο λεπτό έκλαιγα, κάτι που ΔΕΝ με έκανε να νιώσω ΚΑΜΙΑ άλλη συμμετοχή! Επίσης θεωρώ ότι έκανε από τα πιο όμορφα coming out από καταβολής κόσμου <3

Γαλλία, Ισπανία και Αγγλία τις είχα ξεγραμμένες από το Μάρτιο φυσικά και θα πάτωναν! Δεν υπήρχε περίπτωση η Γαλλία να κάνει τίποτα, σκηνικά μου φάνηκε άβολο και η Λαζαρα μου ήταν αχώνευτη since day one. Όσον αφορά για τη χειρονομία της ΑΠΛΑ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ.

Η Ισπανία είχε ΔΥΣΚΟΛΟ κομμάτι που δεν υπήρχε περίπτωση να πάει καλά - ούτε καν στις επιτροπές! Απορούσα με τις συζητήσεις περί πεντάδας! Το είχα πει ότι θα ΠΑΤΩΣΕΙ στο κοινό και οι επιτροπές θα δώσουν μέτριους βαθμούς και όντως πάτωσε στο κοινό!

Αγγλία δεν ασχολούμαι καν. Αμήχανο, κακή ερμηνεία, κακό κομμάτι. 

Εμείς από την αρχή είχα πει ότι ΔΕΝ θα περάσουμε και θα βγούμε 13οι... ε ναι πατώσαμε στον πιο εύκολο ημιτελικό που μας έχει τύχει ποτέ και βγήκαμε και 13οι!

Και ένα σχόλιο περί Κύπρου και 4 από την επιτροπή μας.

Την επιτροπή μας δεν την ξέρω, ξέρω μόνο την Εύα Θεοτοκάτος, μάλιστα ήμασταν μαζί στο Αθήνα 2004 και έχει και γνώσεις και αντίληψη. Την συμπαθώ απεριόριστα.

Σαφώς και δεν πρέπει το 12άρι στη Κύπρο να είναι δεδομένο. Για μένα το πρόβλημα εντοπίζεται όταν έχεις ψηφίσει με 10 τη Πορτογαλία - αλήθεια τώρα από όλα όσα άκουσαν χθες θεώρησαν ότι το δεύτερο καλύτερο κομμάτι ήταν η Πορτογαλία; Δώσαμε 2 στην ΠΟΛΩΝΙΑ; ΣΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ; 8 στο Ισραήλ και 6 στην Σουηδία; Ότι το Ισραήλ ήταν καλύτερο από τη Σουηδία; ΜΗΔΕΝ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ; Ότι ο Andrew Lambrou ήταν καλύτερος από τον Μάρκο; ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ πράγματα. Επίσης σε μια χρονιά που τα έχεις κάνει τόσο ΜΑΝΤΑΡΑ σαν ΕΡΤ ΔΕΝ ανοίγεις κόντρα με τον ΡΙΚ, τον διαχρονικό σου σύμμαχο - όχι απαραίτητα βαθμολογικό σύμμαχο σε 12αρια αλλά ΣΥΜΜΑΧΟ ΣΤΑ REFERENCE GROUP όπου θες ΣΥΜΜΑΧΙΕΣ και προσπαθεις ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ LOBBYING.

Την ΕΡΤ βέβαια θα την σκίσω αύριο. Όπως φυσικά και τους παρατρεχάμενους της.

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!

Αρέσει στους χρήστες NoirJo και smart-attack

Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5142
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 11:03 pm
Εγώ πάλι νομίζω πως οι συνθήκες έχουν ωριμάσει ώστε να ανοίξει η συζήτηση περί ύπαρξης μόνο t/v ΚΑΙ στον τελικό. Φέτος το σόου δεν ήταν βαρετό, είχε πολύ περισσότερη ενέργεια και αυτό οφείλεται κατ'εμέ στο ότι δεν είχαμε τα νερόβραστα jury baits που θα είχαν περάσει απο τα ημιτελικά αν ψήφιζαν σε αυτά οι επιτροπές. Μια χαρά μου φάνηκε το φετινό τοπ-10 του κοινού. Είμαι διατεθειμένος να δεχθώ και την ύπαρξη της Κροατίας ακόμα. Λες και οι επιτροπές δεν ψηφίζουν μ@λακίες κάποιες φορές. 

Υ.Γ. Ποιον κοροιδεύω; σιγά μην εφαρμοστεί κάτι τέτοιο. Η Σουηδία θα είχε μείνει στις 5 νίκες χωρίς την ύπαρξη επιτροπών.


Αρέσει στους χρήστες no1, NoirJo και smart-attack

Le Parisien
Le Parisien
Αριθμός μηνυμάτων : 522
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Κυρ Μάης 14, 2023 11:29 pm
Γεια σας, πάει και ο φετινός διαγωνισμός δυστυχώς!

Για να κάνω το συνηθισμένο γενικό σχολιασμό:

Θα αρχίσω με τη νικήτρια. Η Λορίν έφαγε μεγάλη φάπα από το τέλε και ας πήρε ένα πολύ μεγάλο ποσό. 130 βαθμοί φάπα από τους Φιλανδούς όταν είσαι το μεγάλο φαβορί και δε μια από τις πιο αγαπητές νικήτριες δεν είναι καθόλου λίγο. Επειδή βλέπω συζητιέται και εδώ, δεν είναι ότι δεν νίκησε "δίκαια". Σύμφωνα με τους κανονισμούς τα κατάφερε να κάνει αυτό που όλοι περιμέναμε, μαζί με τις στοιχηματικές, δηλαδή νίκη με πρωτιά σε επιτροπές και 2η θέση στο κοινό. Εδώ όμως είχαμε προτωφανές σπρώξιμο. Σπρώξιμο που εκνεύρισε μέχρι και μη φανς τους διαγωνισμού. Κυριολεκτικά, άτομα που είχαν και τις δυο χώρες χεσμένες και τις είδαν πρώτη φορά εχθές, έλεγαν γιατί έχει ΤΟΣΗ μεγάλη διαφορά. Είναι κοροιδία για τους υπόλοιπους καλλιτέχνες όταν ενώ παρουσίασαν και αυτοί αξιόλογες εμφανίσεις να κοιτάνε στους καναπέδες με τη μισή διαφορά λες και η άλλη παρουσίασε το υπερθέαμα του αιώνα και πήρε τόσα 12αρια και αυτοί κάτι ωραία 2αρια η και 0 από μερικούς. Εκεί είναι η δική μου ξενέρα, όχι τόσο ότι νίκησε, το περιμέναμε. Επίσης λίγο τραγικό νικητής που στο τελε δεν βγάζει ούτε ένα 12αρι, να σε περνάει μέχρι και η Μπέμπα μαρή Λορίν;

Φιλανδία: Οκει, τόσο σκούπα δεν το περίμενα. Μπράβο του, το μεγαλύτερο ποσοστό έβερ ουσιαστικά αν εξαιρέσουμε την ιδιαίτερη περίπτωση της Ουκρανίας. 18 12αρια! Στις επιτροπές ήταν μια χαρά ψηλά, μην έχουν παράπονο. Για μένα πιο κάτω έπρεπε να είναι εφόσον έχουν και καλά "μουσικά" κριτήρια, αλλά θα το αναλύσω παρακάτω.

Ισραήλ: 2η στις επιτροπές, αν είναι δυνατόν. Συμμαχίες; Jury bait που έχωσαν κάτι αχρείαστα φωνητικά; Δεν ξέρω, πάντως μπράβο της, κατάφερε να πάρει καλύτερη θέση από το τελε. 5η στο κοινό, λίγο αναμενόμενο αν σκεφτούμε ότι δεν ήταν ούτε Φουρέιρα, ούτε Τσανέλ σκηνικά και μουσικά. Άντε να δούμε ποια θα είναι η επόμενη καλλονή που θα χτυπίεται για την 3αδα.

Ιταλία: αχχχ ο Μάρκο μου τα κατάφερε το αγόρι μου. Πολύ καλός και στις δυο ψηφοφορίες, αν και θα την πω την πικρία μου: ρε επιτροπές, ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ; Θα έπρεπε τουλάχιστον αυτός να πλησιάζει τη Σουηδία, να είχαμε μια κόντρα στις επιτροπές στυλ Γαλλία-Ελβετία το 21. Να λέγαμε τώρα σε ποιον θα το δώσουν; Αλλά μη πω τι έγινε. Άξια η χθεσινή μου ψήφος και θα συνεχίσω να ακούω προσωπικά τη μουσική του. 

Ουκρανία: Οκει, μην μου πείτε ότι δεν πήρε και φέτος λίγους ψήφους στο έτσι από το κοινό; Άλλη χρονιά δεν νομίζω πως θα μπορούσε αυτή η εμφάνιση να χτυπήσει 189. Βέβαια ήταν καλοί, αλλα θεωρώ πως ήταν λίγο χαριστική η θέση. 

Νορβηγία: Αυτή πως πήγε από 6η στον ημιτελικό, σε 3η στο τελε δεν ξέρω, αλλά μπράβο της. Οι Νορβηγοί το έχουν βρει το κόλπο και έχουν γίνει το μεγαλύτερο powerhouse στο κοινό τα τελευταία χρόνια.

Θα πιάσω τους άλλους στα γρήγορα: Βέλγιο δεν άξιζε 7αδα. Η Εσθονή αισθάνηθηκε Αμάντα στην τοποθεσία Λιβερπουλ ξεκάθαρα, όλα σχεδόν ίδια. Οι Κροάτες τελικά δεν ενθουσίασαν τόσο και οι Τσέχες τρύπωσαν στο τσακ με τη βοήθεια των επιτροπών
Ο Κύπριος ήταν καλός συγκριτικά κατ εμέ. Δηλαδή θα μπορούσε να μπει και 10αδα με αυτά τα αποτελέσματα, αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, κυρίως το μποι του έδειξε. Κρίμα που δεν του δώσαμε παραπάνω, αλλά εντάξει δεν θα πάρουμε και όλο το φταίξιμο εμείς, ας τον ψήφιζαν και οι άλλοι παραπάνω να έμπαινε στην τελική. 

Η Μπεμπα 8η στο κοινό και ακόμα δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Θα αρκεστώ στο έλεος.
Η Γαλλία ήταν πλέον αναμενόμενο, δεν ήταν και πολύ καλή ενώ το τραγούδι ήταν καλό. Το λαιβ έχανε από παντού παρότι σαν ιδέα το κονσεπτ δεν ήταν κακό.
Η Ισπανία να συνεχίσει στο ίδιο στυλ, αλλά δυστυχώς να περιμένει και άλλες φλοπαρίες, το τελε τους είναι πάντα πολύ χάλια, αλλά μπορεί να ξαναέρθει το καλό χαρτί.

Οι επιτροπές λοιπόν για ακόμα μια φορά ο,τι να ναι. Μου φαίνεται αδύνατον κάποιες τόσο χαμηλές βαθμολογίες σε κομμάτια που υποτίθεται ότι είναι φουλ ποιοτικά. Η δική μας δεν ξέρω με ποια λογική ψήφισε έτσι. Είδα τα αναλυτικά και κάποιοι ψήφισαν τη Μπέμπα ας πούμε πάνω από τον Ιταλό, δηλαδή κάπου έλεος. Όμως δεν ξέρω αν θα έπρεπε να γυρίσουμε στο φουλ τελε, αν και ίσως θα μπορούσε. ίσως μια αλλαγή πρώτα στο σύστημα να δούμε αν δούλευει; Κάτι σε 60-40 και με περισσότερα μέλη και αυστηρότερα κριτήρια ώστε να είναι καθαρά μέλη με μουσική τεχνογωνσία όπως υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι. Εμείς το τιγκάρουμε στους ραδιοφωνικούς παραγωγούς, γιατί η δική τους γνώμη να μετράει ισόβαθμα με χιλιάδες τηλεθεατών που έχουν ακριβώς τις ίδιες μουσικές γνώσεις; Επίσης βλέπω ότι όσο περνάνε τα χρόνια στηρίζουν όλο και πιο πολύ τα μεγάλα φαβορί ακόμα και αν είναι μακρία απο τα δικά τους συνηθισμένα γούστα. Αν δεν ήταν για νίκη ο Φιλανδός δεν νομίζω να έφτανε ποτέ με 150 βαθμούς ή η Ισραηλινή με 177. Το βλέπουμε κάθε χρόνο πλέον.

Πάντως γενικά την ευχαριστήθηκα και χάρηκα που ακόμη μια χρονιά την περάσαμε και τη σχολιάσαμε εδώ μαζί! Παρακαλώ του χρόνου και την ερτ να αλλάξει μυαλά, αλλά και την ebu να κάνει κάτι για να μην είναι τόσο βαρετές οι πρόβες. Άλλες φορές συζητούσαμε εκείνες τις μέρες στριμ, περιμέναμε φωτό, βίντεο, συνεντεύξεις και φέτος πήραμε μια σκατούλα.
Ο,τι άλλο θυμηθώ σε άλλο ποστ. 
Άντε και του χρόνου, πάμε τώρα να κράξουμε ερτ χιχιχι   Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 3018454671

Αρέσει στους χρήστες Masilnto, Elfo_Del_Infierno και NoirJo

wait, what
wait, what
Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2021
Φύλο : Άντρας

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Δευ Μάης 15, 2023 9:14 pm
Καλησπερα απο τον χειροτερο φαν του διαγωνισμου, που λογω εργασιας καταφερε μονο τωρα να δει τον τελικο. Ωραια παραγωγη, και οι τρεις βραδιες ειχαν ενα ιδιαιτερα φορτισμενο συναισθημα, μιας και δεν θα βλεπουμε καθε χρονο τετοιες συμπαραγωγες. Παντως κατι ελειπε. Μια λεπτη γραμμη χωριζε το polished show απο την προχειροδουλεια. Η παραγωγη ακολουθησε πληρως το επιπεδο των τραγουδιων που συμμετειχαν σε αυτον. Ειτε παρα πολυ καλα, ειτε παρα πολυ κακα, καθιστωντας την μια μετρια χρονια με προοπτικες. 

Τα αποτελεσματα ηταν τελικα τα απολυτως αναμενομενα (με ελαχιστες εξαιρεσεις), και το λεω ως αρνητικο. Χαρηκα πολυ για Βελγιο, Εσθονια και Ιταλια. Η Λα Ζαρα μπαινει στο πανθεον της γιουροβιζιονικης ιστοριας, θα ηθελα ψηλοτερα το ΗΒ και την αρμενια, ενω εκπληξη για μενα ηταν η κυπρος, που απορω πως βρεθηκε εκει, η αυστραλια που απορω πως βρεθηκε εκει και κυριως η Μπλανκα η καλη, η της Ισπανιας που αδικηθηκε περισσοτερο απ ολους. 

Για να βαλω ομως και γω το λιθαρακι μου στον διαλογο Λοριν εναντιον Καρια, θεωρω πως η καραμπολα νικη της Λοριν, αν και αναμενομενη, δεν βοηθησε το διαγωνισμο να παει μπροστα. Και θα με ρωτησετε ευλογα, ρε γουειτ, αν νικουσε η Φινλανδια δεν θα επιβεβαιωνε το πανηγυρακι;

Εδω, λοιπον, πρεπει να αναλογιστουμε τι θελει ο καθενας απο τον διαγωνισμο. Η Λοριν του χρονου θα ανεβασει το ποιοτικο επιπεδο των τραγουδιων, οπως εκανε και ο ντανκαν το 19, και ο Σαλβαδορ το 17, και η Λοριν το 12 και παει λεγοντας και μπραβο σε ολους. Ομως, δεν θεωρω τρομερη επιτυχια την απογοητευση του κοινου , οταν με 2ο ρεκορ σε ψηφοφορια κοινου, δεν καταφερνει να κερδισει το πιο αγαπητο τραγουδι.

Φυσικα, κανενας δεν θα επρεπε να κρινει την Λοριν, την Σουηδια φετος, την EBU ή οποιονδηποτε αλλο. Ηταν φαβορι 3 μηνες, ηταν τρομερα πιθανο να κερδιζε τις επιτροπες. Ομως, αυτη η προσκοληση των επιτροπων στο φαβορι, και το σπρωξιμο μοναχα μιας ποιοτικης (sic) συμμετοχης, οταν υπαρχουν αλλες 5-6 στο ιδιο μηκος κυματος, ξενιζει. Και οταν δεν εχεις ευχαριστημενο το κοινο σου, μαλλον κατι κανεις λαθος. Οπως συνεβη και την περιοδο 2015-2017, τα σκοτεινα χρονια κατ εμε της γιουρο, που μπορει να ανεβηκε ποιοτικα το επιπεδο, αλλα επεσε τελειως το ενδιαφερον του κοινου γιατι οι νικητες ειτε δεν ηταν επιλεγμενοι απο τους ιδιους, ειτε ηταν εν τελει φουσκα.

Και εδω βρισκω το λαθος της Λοριν. Οταν εχεις κερδισει εμβληματικα τον διαγωνισμο, πρεπει να τον ξανα κερδισεις εμβληματικα. Μου αρεσε εξ αρχης το τατου, αλλα ποτε δεν ειπα να το δευτερο γιουφορια, οπως και κανενας αλλος, αν κρινω απο τις αντιδρασεις που πηρε τοτε το πρωτο αποσπασμα στο mf. Ειχαμε αρκετα χρονια να δουμε να δουμε νικητη με τραγουδι φορμουλα (2016), και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η ερωτηση που εκανε ενας μη φαν σε συζητηση που καναμε μετα τον τελικο. "Που το ακους αυτο το τραγουδι;". Ειναι οντως συναισθηματικο, εχει πολυ ωραιο μπιτ, αλλα ουτε ραδιοφωνικο ειναι, ουτε ακρως συναισθηματικο, ακριβως επειδη ειναι φορμουλα.

Το τσατσατσα διχασε. Ξερουμε ομως που θα το ακουμε την υπολοιπη χρονια. Ο Καρια μπαινει ανετα στην λιστα με την Βερκα, την Φουρειρα, τον Μαχμουντ και τους γκοου-ει , σαν νικητες που δεν κερδισαν. Δυστυχως, το τατου θα μεινει στην σκια του γιουφορια. 

Και για να κλεισω και με εμας, μαλλον και η αρνητικη διαφημιση, παραμενει διαφημιση, αν κρινω το ενδιαφερον για τον τελικο, παρα την ελλειψη της ελλαδας και χωρις κανενα δεσμο με την Κυπρο (btw χαρηκα πολυ που η ελλαδα επιτελους δεν εδωσε 12 στις επιτροπες. Δεν ηταν για 12, δεν υπηρξε καμια εμμονη της ερτ, και μακαρι να αρχισουμε να κρινουμε σαν επιτροπη, οσο αντικειμενικα εκρινε φετος η επιτροπη μας). Ευχομαι να μαθει απ το παθημα, δεδομενου ποσοι παραπανω θα ενδιαφερονταν για τον τελικο, αν ημασταν και εμεις, με μια αγαπητη απο το ελληνικο κοινο, συμμετοχη. 

Ηρθε η στιγμη νομιζω να γυρισουμε στον παραδοσιακο ηχο της ελλαδας, αν θελουμε να βελτιωσουμε το t/v για αρχη. 14 βαθμοι με 12 της Κυπρου, σε εναν ημιτελικο γεματο συμμαχους, ειναι, οχι μονο αποτυχια, αλλα αναγκη για προβληματισμο. Και το λεω εγω να γυρισουμε στον παραδοσιακο ηχο, ΕΓΩ, που αν μου ελεγαν καθε χρονο να μας εκπροσωπει η Ντουσκα ή η αμαντα θα ημουν οκ. 

αυτα τα λιγα

Αρέσει στους χρήστες Elfo_Del_Infierno και Le Parisien

jovla
jovla
Αριθμός μηνυμάτων : 2184
Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2019
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 23
ΧιούμορΤΑ ΤΑ ΤΑ

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Δευ Μάης 15, 2023 9:30 pm
wait, what έγραψε:Η Λα Ζαρα μπαινει στο πανθεον της γιουροβιζιονικης ιστοριας

Με διαφορά από τις πιο επικές στιγμές του Σαββάτου.
Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 GD9nUJBUwmF0SXgI6kGR9cSF8kLP4Y3zXlBAm-PJ9C_JOYCgjroVn0HVkLp4sNZUvqNeAdnAf8YL=s360-nd-v1

Αρέσει στους χρήστες Masilnto, Elfo_Del_Infierno, space28, smart-attack, Le Parisien και wait, what

smart-attack
smart-attack
Αριθμός μηνυμάτων : 2819
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Δευ Μάης 15, 2023 10:44 pm
Βρίσκω άκρως διασκεδαστικό το γεγονός οτι οι υποστηρικτές του ῾δεν έπρεπε να κερδίσει η Λορίν᾽ μιλάνε για αδικίες και επιθυμούν να καταργηθούν οι επιτροπές επειδή σπρώχνουν (μόνο) Σουηδία, όταν οι ίδιες επιτροπές έβγαλαν πχ τον Φινλανδό 4ο (ενω δεν θα έπρεπε να είναι καν στην 5αδα των επιτροπών) .

Σε άλλα νεα...
Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 FwKnmMlXoAAAkJN?format=jpg&name=medium

Αρέσει στον χρήστη jovla

smart-attack
smart-attack
Αριθμός μηνυμάτων : 2819
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Δευ Μάης 15, 2023 10:49 pm
wait, what έγραψε:
Και εδω βρισκω το λαθος της Λοριν. Οταν εχεις κερδισει εμβληματικα τον διαγωνισμο, πρεπει να τον ξανα κερδισεις εμβληματικα. Μου αρεσε εξ αρχης το τατου, αλλα ποτε δεν ειπα να το δευτερο γιουφορια, οπως και κανενας αλλος, αν κρινω απο τις αντιδρασεις που πηρε τοτε το πρωτο αποσπασμα στο mf. Ειχαμε αρκετα χρονια να δουμε να δουμε νικητη με τραγουδι φορμουλα (2016), και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η ερωτηση που εκανε ενας μη φαν σε συζητηση που καναμε μετα τον τελικο. "Που το ακους αυτο το τραγουδι;". Ειναι οντως συναισθηματικο, εχει πολυ ωραιο μπιτ, αλλα ουτε ραδιοφωνικο ειναι, ουτε ακρως συναισθηματικο, ακριβως επειδη ειναι φορμουλα.



Σπόιλερ:

Αρέσει στους χρήστες Elfo_Del_Infierno και jovla

Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5142
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Δευ Μάης 15, 2023 11:19 pm
Αν αρχίσουμε να παίζουμε την κολοκυθιά, δεν θα τελειώσουμε ποτέ. Και γιατί όχι 4ος στις επιτροπές ο Φινλανδός; (δλδ Σανελ και Φουρέιρα πούλησαν φωνή μήπως ή είχαν κάποια πρωτότυπη σύνθεση τα τραγούδια τους; ). Και βασικά, γιατί 1η σώνει και ντε η Λορίν με 343 βαθμούς και όχι πχ ο Ιταλός; αυτός δεν είχε ένα πχιοτικο κομμάτι; 
Γενικά δεν θα υπάρξει σύγκλιση απόψεων. Και οι 2 πλευρές έχουν αξιόλογα επιχειρήματα. Εξαρτάται από το πώς επιθυμεί ο καθένας να είναι ο διαγωνισμός.


Υ.Γ. Εννοείται πως η Γιουροβίζιον είναι σουηδοκρατούμενη και υπάρχει ένα διόλου διακριτικό σπρωξιματάκι στις σουηδικές συμμετοχές από τις επιτροπές. Μην κάνουμε ότι δεν βλέπουμε τον ελέφαντα στο δωμάτιο κιόλας.


Αρέσει στους χρήστες no1, smart-attack και Le Parisien

jovla
jovla
Αριθμός μηνυμάτων : 2184
Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2019
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 23
ΧιούμορΤΑ ΤΑ ΤΑ

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Δευ Μάης 15, 2023 11:25 pm
Μακάρι ο καριγια να μην έμενε από ανάσες όσο χόρευε όπως έκανε η Φουρέιρα, η οποία βγήκε 5η στις επιτροπές και όχι 4η. Και μακάρι ο καριγια να μπορούσε να πιάσει τα whistle notes της Τσανελ ενώ αυτή χτυπιοταν πολύ περισσότερο από αυτόν, η οποία απλά βγήκε μια θέση πιο πάνω από τον καριγια στις επιτροπές.

Αρέσει στους χρήστες smart-attack και eurobirdo

jovla
jovla
Αριθμός μηνυμάτων : 2184
Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2019
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 23
ΧιούμορΤΑ ΤΑ ΤΑ

Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις) - Σελίδα 2 Empty Απ: Τελικός (σχολιασμός και προβλέψεις)

Δευ Μάης 15, 2023 11:29 pm
Πάντως έχω απορία που ήταν αυτή η συμπεριφορά των fans όταν ο σεργκευ είχε κερδίσει το τελε με παρόμοιο landslide 360 πόντους και είχε καταταγεί πολύ χαμηλότερα στις επιτροπές από τον καριγια ενώ φωνητικά και χορευτικά ειχε άρτια απόδοση σε αντίθεση με τον καριγια. Ναι σωστά ο Σεργκευ ήταν της Dream Team και εκπροσωπούσε τη Ρωσία... Έχω πραγματικά απορία να δω αν ο Καριγια εκπροσωπούσε κάποια άλλη χώρα ή αν είχε κάποια άλλη ομάδα από πίσω του πως θα αντιδρούσαν οι φανς...

Αρέσει στους χρήστες smart-attack και eurobirdo

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης