The Greek Forum of Eurovision Song Contest
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

+7
eurobirdo
liakleo
space28
NoirJo
Elfo_Del_Infierno
Masilnto
smart-attack
11 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
smart-attack
smart-attack
Αριθμός μηνυμάτων : 2876
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Δευ Φεβ 26, 2024 1:17 am


Έχει επεξεργασθεί από τον/την smart-attack στις Πεμ Φεβ 29, 2024 12:50 pm, 1 φορά


__________________________________________________
Γιατί η φάση είναι
Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Giphy

Αρέσει στους χρήστες NoirJo και Constantinos

smart-attack
smart-attack
Αριθμός μηνυμάτων : 2876
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Δευ Φεβ 26, 2024 6:43 pm


__________________________________________________
Γιατί η φάση είναι
Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Giphy
smart-attack
smart-attack
Αριθμός μηνυμάτων : 2876
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Πεμ Φεβ 29, 2024 12:51 pm


__________________________________________________
Γιατί η φάση είναι
Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Giphy

Αρέσει στον χρήστη Elfo_Del_Infierno

Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 14001
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Πεμ Φεβ 29, 2024 8:44 pm
Το άκουσα δύο φορές.

Λυπάμαι, αλλά όχι No

Αρέσει στον χρήστη smart-attack

Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5245
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Πεμ Φεβ 29, 2024 9:56 pm
Είμαι περίεργος να δω αν φωνητικά θα καταφέρει να το βγάλει. Το βρίσκω πολύ απαιτητικό το τραγούδι. Αν τα καταφέρει, τότε δεν θα με προκαλούσε έκπληξη να δω την Ελβετία δεκάδα.


Αρέσει στους χρήστες NoirJo, jovla, space28, smart-attack και Chrisde

NoirJo
NoirJo
Αριθμός μηνυμάτων : 1268
Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2018
Φύλο : Άντρας Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορΔεν κρύβομαι μωρή, δεν καταζητούμαι.

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Παρ Μαρ 01, 2024 1:44 am
Η εξέλιξη/πορεία του τραγουδιού σε 5 gifs:

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" 9e0h

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Fat-lady-singing-icegif-16

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Giphy.gif?cid=6c09b9521yattunmix9en407pptxhxbilvf9052cu6yzxacx&ep=v1_internal_gif_by_id&rid=giphy

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Ezgif.com-gif-maker-4

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Drag-race-lipsync-drag-race-split

Σε εκπλήσσει συνεχώς ανά 30 δευτερόλεπτα. Μετά την πρώτη ακρόαση δεν ήμουν σίγουρος σχετικά με το πόσο καλά λειτουργεί όλο αυτό, αλλά έχω εθιστεί. Μιλάμε για ένα τεράστιο μα τεράστιο ρίσκο. Τρομακτικά απαιτητικό φωνητικά, όπως ανέφερε και ο Elfo. Και το staging θα είναι πραγματικά καθοριστικό, διότι είναι ο ορισμός της συμμετοχής "ή του ύψους ή του βάθους". Όλες οι εναλλαγές και ο συνδυασμός διαφορετικών ειδών μουσικής εκφράζουν πολύ όμορφα το μήνυμα που θέλουν να περάσουν οι Nemo.

Αρέσει στους χρήστες liakleo, Elfo_Del_Infierno, jovla και space28

space28
space28
Αριθμός μηνυμάτων : 512
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2019

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Παρ Μαρ 01, 2024 2:21 am
Αν τραγουδηθεί και στηθεί σωστά μπορεί με κάποιες συγκυρίες μέχρι και βραβείο.
Μεγάλο ρίσκο όντως.
Μπράβο στην Ελβετία που τελευταία χρόνια το προσπαθεί πολύ. Σύντομα θα της κάτσει και το βραβείο.

Αρέσει στους χρήστες Masilnto, liakleo, Elfo_Del_Infierno, NoirJo, Constantinos και impressedguy

liakleo
liakleo
Αριθμός μηνυμάτων : 918
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Φύλο : Θηλυκό Ηλικία : 52

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Δευ Μαρ 04, 2024 4:26 pm
Οσο το ακούω, τόσο μου αρέσει. 
Είναι πολύ πολύ ιδιαίτερο. 
Ας δούμε πως θα αποτυπωθεί στην σκηνή.

Αρέσει στους χρήστες Elfo_Del_Infierno, NoirJo, smart-attack και Constantinos

eurobirdo
eurobirdo
Αριθμός μηνυμάτων : 223
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2022
Φύλο : Θηλυκό Ηλικία : 24
Τόπος : Ijbolistan
Χιούμορstream MIXTAPE

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Τρι Μαρ 05, 2024 6:53 am
Δε μου αρέσει καθόλου. Με εκνευρίζει βαθύτατα

Αρέσει στους χρήστες Masilnto, alexg και Constantinos

Le Parisien
Le Parisien
Αριθμός μηνυμάτων : 560
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Κυρ Μαρ 31, 2024 2:00 am
Πωπω μετά το νεο τους λαιβ, η Ελβετία έχει πάρει φωτιά στα στοιχήματα και εδώ που τα λέμε καταλαβαίνω το γιατί.
eurobirdo
eurobirdo
Αριθμός μηνυμάτων : 223
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2022
Φύλο : Θηλυκό Ηλικία : 24
Τόπος : Ijbolistan
Χιούμορstream MIXTAPE

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Κυρ Μαρ 31, 2024 2:33 am
Εγώ πάλι όχι. Χάρισμα υπό του 0

Αρέσει στον χρήστη Constantinos

Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5245
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Κυρ Μαρ 31, 2024 6:25 pm
Le Parisien έγραψε:Πωπω μετά το νεο τους λαιβ, η Ελβετία έχει πάρει φωτιά στα στοιχήματα και εδώ που τα λέμε καταλαβαίνω το γιατί.

Η Ελβετία πέρασε 2η ήδη και μάλλον θα ρίξει σύντομα και τον Λαζάνια. Μαλάκες Σουηδοί, έπρεπε να μας βάλετε δίπλα-δίπλα στον ημιτελικό. Το νου σας στον τελικό.  Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" 1629334161


Αρέσει στους χρήστες smart-attack και Le Parisien

Constantinos
Constantinos
Αριθμός μηνυμάτων : 253
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2020
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 23
Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορБлін

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Κυρ Μαρ 31, 2024 7:25 pm
Αλλάζει η πρώτη θέση απελπιστικά πολύ, δεν βλέπω νικητή στο λάιβ αυτό

Αρέσει στον χρήστη Chrisde

Le Parisien
Le Parisien
Αριθμός μηνυμάτων : 560
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Κυρ Μαρ 31, 2024 8:50 pm
Δεν είναι ότι είναι αναγκαστικά νικητής, μπορεί να αποδεχθεί και κουβάς, αλλά βλέπω ότι δείχνει με αυτό το λαιβ ότι μπορεί να βγάλει νότες κτλ που πολλοί φοβόντουσαν. Έχω δει πολλά καλά σχόλια για το λαιβ που όσο να πεις δείχνει μια δυναμική. Είναι λογικό να ανεβαίνει ραγδαία μιας που η Κροατία είναι πολύ ντεμί ντεμί αν θα καταφέρει να έχει όντως όλη αυτή τη στήριξη ενώ η Ελβετία μπορεί να δώσει κάτι και για κοινό και για επιτροπές

Αρέσει στους χρήστες space28 και Constantinos

space28
space28
Αριθμός μηνυμάτων : 512
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2019

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Κυρ Μαρ 31, 2024 9:22 pm
Το ελβετικό τραγούδι μπορεί να έχει πέραση και σε κοινό και σε επιτροπές. Και μια Ελβετία δεν θα κακοπεφτε στην EBU. Είναι λογικό ένα τραγούδι αυξημένων απαιτήσεων αν αποδίδεται live να παίρνει τα πάνω του στα στοιχήματα. Είναι το dark horse που μπορεί από το πουθενά να νικήσει, οπότε ο κόσμος ποντάρει. Από την άλλη είναι δύσκολο να στηθεί σκηνικά το συγκεκριμένο τραγούδι και ενδυματολογικά αυτα τα δύο που είδα μέχρι στιγμής δεν τα λες και εμπνευσμένα. Στις πρόβες στην Σουηδία θα φανούν όλα παίδες. Ας κάνουμε λίγο υπομονή.

Αρέσει στους χρήστες jovla, smart-attack και Le Parisien

Constantinos
Constantinos
Αριθμός μηνυμάτων : 253
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2020
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 23
Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορБлін

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Δευ Απρ 01, 2024 3:57 pm
Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Eauaaa12

Αρέσει στον χρήστη smart-attack

smart-attack
smart-attack
Αριθμός μηνυμάτων : 2876
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Δευ Απρ 01, 2024 4:01 pm
Χαμός φέτος με τα στοιχήματα. Και ακόμα δεν έχουμε ακούσει/δει live Europapa και Ζάρι.
Μετά το Amsterdam pre-party (σε δυο βδομάδες) θα ανέβει λογικά πρώτη και η Ολλανδία.

Πάντως πολύ χαίρομαι για Κροατία. Αντε και εκτος τοπ5 εύχομαι!


__________________________________________________
Γιατί η φάση είναι
Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Giphy

Αρέσει στους χρήστες Elfo_Del_Infierno, Le Parisien, Constantinos και Chrisde

Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5245
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Δευ Απρ 01, 2024 4:27 pm
smart-attack έγραψε:Χαμός φέτος με τα στοιχήματα. Και ακόμα δεν έχουμε ακούσει/δει live Europapa και Ζάρι.
Μετά το Amsterdam pre-party (σε δυο βδομάδες) θα ανέβει λογικά πρώτη και η Ολλανδία.

Πάντως πολύ χαίρομαι για Κροατία. Αντε και εκτος τοπ5 εύχομαι!

Κι εγώ το ίδιο να σου πω την αλήθεια. Νέμο >>>>>> λαζάνια. 

Γιατί να είμαστε κολλητά μαζί στα ημιτελικά όμως, γαμώ το στανιό μου;  Rolling Eyes


Αρέσει στους χρήστες smart-attack και Chrisde

smart-attack
smart-attack
Αριθμός μηνυμάτων : 2876
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Δευ Απρ 01, 2024 4:50 pm
Elfo_Del_Infierno έγραψε:
Γιατί να είμαστε κολλητά μαζί στα ημιτελικά όμως, γαμώ το στανιό μου;  Rolling Eyes

Ας ελπίσουμε οτι μετα τις πρόβες, η Ολλανδία θα περάσει πρώτη (μαζί με Ελλάδα).
Επομένως δεν θα μας απασχολεί πλέον η θέση της Ελβετίας στον ημιτελικό ως το αδιαφιλονίκητο τραγούδι.
Το θέμα είνα η Ελλάδα εἰτε βγει 1η είτε 10η στο televoting του ημιτελικού, να έχει καλή θέση στον τελικό!


__________________________________________________
Γιατί η φάση είναι
Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Giphy

Αρέσει στους χρήστες Elfo_Del_Infierno, alexg και Chrisde

NoirJo
NoirJo
Αριθμός μηνυμάτων : 1268
Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2018
Φύλο : Άντρας Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορΔεν κρύβομαι μωρή, δεν καταζητούμαι.

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Δευ Απρ 01, 2024 6:10 pm
Έχω γράψει πως είμαι μεγάλος fan του κομματιού της Ελβετίας, αλλά δεν κατανοώ τον ενθουσιασμό μετά το συγκεκριμένο live. Ναι, οκ, έβγαλε τα δύσκολα σημεία του κομματιού, δεν διαφωνώ, αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ κάποιο televote appeal βάσει αυτού που βλέπω; Το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα. Το ενδυματολογικό είναι τουλάχιστον divisive, το κομμάτι φωνητικά απαιτητικό με τους Nemo τσιτωμένους καθ'όλη τη διάρκεια χωρίς να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο χάρισμα/λάμψη, επίσης εκεί στο σημείο με το ραπ αρχίζει και γίνεται κάπως χαοτικό με τις κινήσεις τους και ίσως καταλήξει messy; Δεν έχω πειστεί προς το παρόν, παρ'όλο που on paper είναι μία από τις 2-3 συμμετοχές που πληρούν τις προϋποθέσεις νίκης. 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως η Ολλανδία θα σαρώσει στο televote κι αν καταφέρει και μπει στο τοπ 5 των επιτροπών θα κερδίσει με άνεση. Μοναδικό dark horse η Ελλάδα (sue me! πείτε με ντελούλου) παρά την κακή θέση στη σειρά εμφάνισης του ημιτελικού (still bitter) και ενδεχομένως η Ιταλία ως μέση λύση (δεν κερδίζει ούτε επιτροπές, ούτε tele πιστεύω, αλλά είναι σταθερά τοπ 3 και στα δύο και κερδίζει, βλ. Τζαμάλα 2016). Κροατία κραυγάζει "flop" στις επιτροπές, Ελβετία και Βέλγιο απλώς καλή, συμπαθητική ή και απογοητευτική επίδοση στο tele, Ουκρανία κάπως passionless, αν και θα εκτιμηθεί σε γενικές γραμμές, Γαλλία ψηλά στις επιτροπές, κάτι καλύτερο από La Zara στο κοινό και μέχρι εκεί. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί πάρα πολύ φέτος. Σφάλμα της ΕΡΤ που δεν θα στείλει τη Μαρίνα σε κάποιο pre-party για να δημιουργήσει hype. Ε, όχι και να μας περάσει η Γαλλία στα στοιχήματα LMAO. Ας ελπίσουμε να γίνει ένα mini "damage control" με το live που θα ανεβάσει η Μαρίνα σε λίγες ημέρες. Όσο καθοριστικές κι αν είναι οι πρόβες αλλά και το ίδιο το live performance, ειδικά στους ημιτελικούς, για να υπάρξει το momentum για τη βραδιά του τελικού, το buzz της προηγούμενης περιόδου είναι σημαντικό και δεν πρέπει να χαθεί.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την NoirJo στις Δευ Απρ 01, 2024 7:19 pm, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες jovla, smart-attack, Constantinos και Chrisde

Le Parisien
Le Parisien
Αριθμός μηνυμάτων : 560
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2019

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Δευ Απρ 01, 2024 6:28 pm
NoirJo έγραψε:Έχω γράψει πως είμαι μεγάλος fan του κομματιού της Ελβετίας, αλλά δεν κατανοώ τον ενθουσιασμό μετά το συγκεκριμένο live. Ναι, οκ, έβγαλε τα δύσκολα σημεία του κομματιού, δεν διαφωνώ, αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ κάποιο televote appeal βάσει αυτού που βλέπω; Το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα. Το ενδυματολογικό είναι τουλάχιστον divisive, το κομμάτι φωνητικά απαιτητικό με τους Nemo τσιτωμένους καθ'όλη τη διάρκεια χωρίς να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο χάρισμα/λάμψη, επίσης εκεί στο σημείο με το ραπ αρχίζει και γίνεται κάπως χαοτικό με τις κινήσεις τους και ίσως καταλήξει messy; Δεν έχω πειστεί προς το παρόν, παρ'όλο που on paper είναι μία από τις 2-3 συμμετοχές που πληρούν τις προϋποθέσεις νίκης. 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως η Ολλανδία θα σαρώσει στο televote κι αν καταφέρει και μπει στο τοπ 5 των επιτροπών θα κερδίσει με άνεση. Μοναδικό dark horse η Ελλάδα (sue me! πείτε με ντελούλου) παρά την κακή θέση στη σειρά εμφάνισης του ημιτελικού (still bitter) και ενδεχομένως η Ιταλία ως μέση λύση (δεν κερδίζει ούτε επιτροπές, ούτε tele πιστεύω, αλλά είναι σταθερά τοπ 3 και στα δύο και κερδίζει, βλ. Τζαμάλα 2016). Κροατία κραυγάζει "flop" στις επιτροπές, Ελβετία και Βέλγιο απλώς καλή, συμπαθητική ή και απογοητευτική επίδοση στο tele, Ουκρανία κάπως passionless, αν και θα εκτιμηθεί σε γενικές γραμμές, Γαλλία ψηλά στις επιτροπές, κάτι καλύτερο από La Zara στο κοινό και μέχρι εκεί. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί πάρα πολύ φέτος. Σφάλμα της ΕΡΤ που δεν θα στείλει τη Μαρίνα σε κάποιο pre-party για να δημιουργήσει hype. Ε, όχι και να μας περάσει η Γαλλία στα στοιχήματα LMAO. Ας ελπίσουμε να γίνει ένα mini "damage control" με το live που θα ανεβάσει η Μαρίνα σε λίγες ημέρες.
Το ενδυματολογικό-κινησιολογικό θυμίζει αρκετά τη συμμετοχή τους το 21. Πάλι λέγαμε φωνάρα, αλλά δεν ενθουσίασε ούτε το ντύσιμο που δεν του πήγαινε και τόσο, ούτε το στήσιμο της Σάσας που ήταν σαν να ράπαρε. Και θυμόμαστε πως πήγε τελικά, σάρωσε επιτροπές, αρκετά καλό τέλε, αλλά μακριά από τη νίκη

Αρέσει στους χρήστες NoirJo, Constantinos και Chrisde

NoirJo
NoirJo
Αριθμός μηνυμάτων : 1268
Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2018
Φύλο : Άντρας Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορΔεν κρύβομαι μωρή, δεν καταζητούμαι.

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Δευ Απρ 01, 2024 7:16 pm
Le Parisien έγραψε:
NoirJo έγραψε:Έχω γράψει πως είμαι μεγάλος fan του κομματιού της Ελβετίας, αλλά δεν κατανοώ τον ενθουσιασμό μετά το συγκεκριμένο live. Ναι, οκ, έβγαλε τα δύσκολα σημεία του κομματιού, δεν διαφωνώ, αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ κάποιο televote appeal βάσει αυτού που βλέπω; Το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα. Το ενδυματολογικό είναι τουλάχιστον divisive, το κομμάτι φωνητικά απαιτητικό με τους Nemo τσιτωμένους καθ'όλη τη διάρκεια χωρίς να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο χάρισμα/λάμψη, επίσης εκεί στο σημείο με το ραπ αρχίζει και γίνεται κάπως χαοτικό με τις κινήσεις τους και ίσως καταλήξει messy; Δεν έχω πειστεί προς το παρόν, παρ'όλο που on paper είναι μία από τις 2-3 συμμετοχές που πληρούν τις προϋποθέσεις νίκης. 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως η Ολλανδία θα σαρώσει στο televote κι αν καταφέρει και μπει στο τοπ 5 των επιτροπών θα κερδίσει με άνεση. Μοναδικό dark horse η Ελλάδα (sue me! πείτε με ντελούλου) παρά την κακή θέση στη σειρά εμφάνισης του ημιτελικού (still bitter) και ενδεχομένως η Ιταλία ως μέση λύση (δεν κερδίζει ούτε επιτροπές, ούτε tele πιστεύω, αλλά είναι σταθερά τοπ 3 και στα δύο και κερδίζει, βλ. Τζαμάλα 2016). Κροατία κραυγάζει "flop" στις επιτροπές, Ελβετία και Βέλγιο απλώς καλή, συμπαθητική ή και απογοητευτική επίδοση στο tele, Ουκρανία κάπως passionless, αν και θα εκτιμηθεί σε γενικές γραμμές, Γαλλία ψηλά στις επιτροπές, κάτι καλύτερο από La Zara στο κοινό και μέχρι εκεί. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί πάρα πολύ φέτος. Σφάλμα της ΕΡΤ που δεν θα στείλει τη Μαρίνα σε κάποιο pre-party για να δημιουργήσει hype. Ε, όχι και να μας περάσει η Γαλλία στα στοιχήματα LMAO. Ας ελπίσουμε να γίνει ένα mini "damage control" με το live που θα ανεβάσει η Μαρίνα σε λίγες ημέρες.
Το ενδυματολογικό-κινησιολογικό θυμίζει αρκετά τη συμμετοχή τους το 21. Πάλι λέγαμε φωνάρα, αλλά δεν ενθουσίασε ούτε το ντύσιμο που δεν του πήγαινε και τόσο, ούτε το στήσιμο της Σάσας που ήταν σαν να ράπαρε. Και θυμόμαστε πως πήγε τελικά, σάρωσε επιτροπές, αρκετά καλό τέλε, αλλά μακριά από τη νίκη

Κι εγώ τον Gjon's tears σκέφτηκα. Η διαφορά είναι ότι στην περίπτωση του Gjon, το κομμάτι ήταν πιο jury-friendly/radio-friendly, λιγότερο risky δηλαδή, και δεν είχε άμεσο ανταγωνισμό, ενώ φέτος η Ελβετία έχει απέναντί της Βέλγιο και Γαλλία, οπότε landslide στις επιτροπές το θεωρώ κάπως απίθανο. Δεν είναι τυχαίο πάντως που σε Spotify και YouTube το κομμάτι δεν σκίζει από ακροάσεις και προβολές αντιστοίχως. Τα πηγαίνει σχετικά συμπαθητικά, αλλά δεν έχει δημιουργήσει κάποιο ρεύμα μέχρι στιγμής.

Αρέσει στους χρήστες space28, smart-attack, Le Parisien, Constantinos και Chrisde

lef
lef
Αριθμός μηνυμάτων : 98
Ημερομηνία εγγραφής : 06/05/2021
Φύλο : Άντρας Χιούμορi can't make the music bop

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Τρι Απρ 02, 2024 12:01 am
Προσωπικά βρίσκω το buzz που δημιουργείται κατά τη διάρκεια των pre-party ανούσιο. Προτιμώ αν είναι να εντυπωσιάσουμε, να το κάνουμε μια και καλή τότε που μετράει περισσότερο, όπως έκανε και η Φουρέιρα.

Αρέσει στον χρήστη smart-attack

space28
space28
Αριθμός μηνυμάτων : 512
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2019

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Τρι Απρ 02, 2024 8:25 am
NoirJo έγραψε:Έχω γράψει πως είμαι μεγάλος fan του κομματιού της Ελβετίας, αλλά δεν κατανοώ τον ενθουσιασμό μετά το συγκεκριμένο live. Ναι, οκ, έβγαλε τα δύσκολα σημεία του κομματιού, δεν διαφωνώ, αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ κάποιο televote appeal βάσει αυτού που βλέπω; Το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα. Το ενδυματολογικό είναι τουλάχιστον divisive, το κομμάτι φωνητικά απαιτητικό με τους Nemo τσιτωμένους καθ'όλη τη διάρκεια χωρίς να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο χάρισμα/λάμψη, επίσης εκεί στο σημείο με το ραπ αρχίζει και γίνεται κάπως χαοτικό με τις κινήσεις τους και ίσως καταλήξει messy; Δεν έχω πειστεί προς το παρόν, παρ'όλο που on paper είναι μία από τις 2-3 συμμετοχές που πληρούν τις προϋποθέσεις νίκης. 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως η Ολλανδία θα σαρώσει στο televote κι αν καταφέρει και μπει στο τοπ 5 των επιτροπών θα κερδίσει με άνεση. Μοναδικό dark horse η Ελλάδα (sue me! πείτε με ντελούλου) παρά την κακή θέση στη σειρά εμφάνισης του ημιτελικού (still bitter) και ενδεχομένως η Ιταλία ως μέση λύση (δεν κερδίζει ούτε επιτροπές, ούτε tele πιστεύω, αλλά είναι σταθερά τοπ 3 και στα δύο και κερδίζει, βλ. Τζαμάλα 2016). Κροατία κραυγάζει "flop" στις επιτροπές, Ελβετία και Βέλγιο απλώς καλή, συμπαθητική ή και απογοητευτική επίδοση στο tele, Ουκρανία κάπως passionless, αν και θα εκτιμηθεί σε γενικές γραμμές, Γαλλία ψηλά στις επιτροπές, κάτι καλύτερο από La Zara στο κοινό και μέχρι εκεί. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί πάρα πολύ φέτος. Σφάλμα της ΕΡΤ που δεν θα στείλει τη Μαρίνα σε κάποιο pre-party για να δημιουργήσει hype. Ε, όχι και να μας περάσει η Γαλλία στα στοιχήματα LMAO. Ας ελπίσουμε να γίνει ένα mini "damage control" με το live που θα ανεβάσει η Μαρίνα σε λίγες ημέρες. Όσο καθοριστικές κι αν είναι οι πρόβες αλλά και το ίδιο το live performance, ειδικά στους ημιτελικούς, για να υπάρξει το momentum για τη βραδιά του τελικού, το buzz της προηγούμενης περιόδου είναι σημαντικό και δεν πρέπει να χαθεί.
 
Συμφωνώ σχεδόν στα πάντα.
Νομίζω ότι οι στοιχηματικες ψάχνουν το φαβορί που δεν υπάρχει φέτος. Και για όλους τους λόγους που μόλις είπες η Ελβετία θα μπορούσε να αυτή η περίπτωση. Η Ελλάδα αν είναι σκηνικά σούπερ και εγώ πιστεύω ότι θα μπει τοπ 3 μετά τις πρόβες. Το ίδιο ισχύει και για την Ολλανδία. Αλλά αναρωτιέμαι πόσο εύκολο είναι να στηθεί ένα τέτοιο κομμάτι.

Αρέσει στους χρήστες NoirJo και smart-attack

space28
space28
Αριθμός μηνυμάτων : 512
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2019

Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" Empty Απ: Ελβετία 2024 - Nemo "The Code"

Τρι Απρ 02, 2024 8:28 am
Le Parisien έγραψε:
NoirJo έγραψε:Έχω γράψει πως είμαι μεγάλος fan του κομματιού της Ελβετίας, αλλά δεν κατανοώ τον ενθουσιασμό μετά το συγκεκριμένο live. Ναι, οκ, έβγαλε τα δύσκολα σημεία του κομματιού, δεν διαφωνώ, αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ κάποιο televote appeal βάσει αυτού που βλέπω; Το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα. Το ενδυματολογικό είναι τουλάχιστον divisive, το κομμάτι φωνητικά απαιτητικό με τους Nemo τσιτωμένους καθ'όλη τη διάρκεια χωρίς να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο χάρισμα/λάμψη, επίσης εκεί στο σημείο με το ραπ αρχίζει και γίνεται κάπως χαοτικό με τις κινήσεις τους και ίσως καταλήξει messy; Δεν έχω πειστεί προς το παρόν, παρ'όλο που on paper είναι μία από τις 2-3 συμμετοχές που πληρούν τις προϋποθέσεις νίκης. 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως η Ολλανδία θα σαρώσει στο televote κι αν καταφέρει και μπει στο τοπ 5 των επιτροπών θα κερδίσει με άνεση. Μοναδικό dark horse η Ελλάδα (sue me! πείτε με ντελούλου) παρά την κακή θέση στη σειρά εμφάνισης του ημιτελικού (still bitter) και ενδεχομένως η Ιταλία ως μέση λύση (δεν κερδίζει ούτε επιτροπές, ούτε tele πιστεύω, αλλά είναι σταθερά τοπ 3 και στα δύο και κερδίζει, βλ. Τζαμάλα 2016). Κροατία κραυγάζει "flop" στις επιτροπές, Ελβετία και Βέλγιο απλώς καλή, συμπαθητική ή και απογοητευτική επίδοση στο tele, Ουκρανία κάπως passionless, αν και θα εκτιμηθεί σε γενικές γραμμές, Γαλλία ψηλά στις επιτροπές, κάτι καλύτερο από La Zara στο κοινό και μέχρι εκεί. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί πάρα πολύ φέτος. Σφάλμα της ΕΡΤ που δεν θα στείλει τη Μαρίνα σε κάποιο pre-party για να δημιουργήσει hype. Ε, όχι και να μας περάσει η Γαλλία στα στοιχήματα LMAO. Ας ελπίσουμε να γίνει ένα mini "damage control" με το live που θα ανεβάσει η Μαρίνα σε λίγες ημέρες.
Το ενδυματολογικό-κινησιολογικό θυμίζει αρκετά τη συμμετοχή τους το 21. Πάλι λέγαμε φωνάρα, αλλά δεν ενθουσίασε ούτε το ντύσιμο που δεν του πήγαινε και τόσο, ούτε το στήσιμο της Σάσας που ήταν σαν να ράπαρε. Και θυμόμαστε πως πήγε τελικά, σάρωσε επιτροπές, αρκετά καλό τέλε, αλλά μακριά από τη νίκη
 Το 21 η Ελβετία κατέβασε μια καταπληκτική φωνή (άλλη περίπτωση νομίζω η φετινή τους συμμετοχή). Δεν υπήρχε περίπτωση οι επιτροπές να μην το ψήφιζαν, αφού και το τραγούδι ήταν καλό. Με εξαίρεση την δική μας επιτροπή η οποία βέβαια βρήκε καλύτερο τραγούδι αυτό του Αζερμπαϊτζάν και έδωσε στην Ελβετία το απόλυτο μηδέν. Ελβετία 2024 - Nemo "The Code" 1f60e

Αρέσει στους χρήστες NoirJo και smart-attack

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης