The Greek Forum of Eurovision Song Contest
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13987
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Σαβ Ιαν 15, 2011 1:14 am
Αχ νομιζω οτι ουτε φετος θα τον αποφυγουμε τον Κοντόπουλο...

Στο μεταξυ,και η Σοφία είχε υποβάλλει συμμετοχή!!
http://news-piper.blogspot.com/2011/01/eurovision_4381.html
Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Σαβ Ιαν 15, 2011 10:47 am
Μήπως υπερβάλλουμε λίγο με την περσινή υποψηφιότητα Αλκαίου???

Το τραγούδι μπορεί να μην ήταν ΤΟ ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ αλλά ας βλέπουμε και λίγο τα πράγματα ποιο ξεκάθαρα....για eurovision μιλάμε,για εμένα ήταν μάθημα πέρυσι το πως κατέληξαν κάποια τραγούδια καθαρά επιτροπών,Νορβηγία,Ιρλανδία και πάει λέγοντας....ΝΑΙ σε νέες προτάσεις αλλά οι κανόνες της Eurovision είναι συγκεκριμένες...δεν είμαι τις άποψης να στέλνουμε ίδιου τύπου τραγούδια αλλά αυτη η προχειρότητα απο πλευράς ερτ όπως λέτε δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για πειραματισμούς όσο αναφορά άλλου είδους κομμάτια....

Τώρα για τους υποψηφίους νομίζω ότι η Ψυχράμη ή η Πόντε θα πάνε (κακά τα ψέματα)....τα τραγούδια θα κρίνουν όλο το παιχνίδι.....εκει βασιζόμστε και ελπίζουμε....

Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13987
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Σαβ Ιαν 15, 2011 12:56 pm
Δε νομίζω ότι τίθεται ζήτημα υπερβολής,το γούστο είναι κάτι υποκειμενικό.
Οπότε μπορεί ακόμη και ένα αριστούργημα για μένα,σε κάποιον άλλον να φαίνεται αδιάφορο ή και μέτριο.
Ούτε κι εμένα μου άρεσε το τραγούδι του Αλκαίου,αλλα επίσης δεν μου άρεσε και κανένα άλλο από τον εθνικό τελικό! Laughing
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Σαβ Ιαν 15, 2011 2:52 pm
Masilnto έγραψε:Δε νομίζω ότι τίθεται ζήτημα υπερβολής,το γούστο είναι κάτι υποκειμενικό.
Οπότε μπορεί ακόμη και ένα αριστούργημα για μένα,σε κάποιον άλλον να φαίνεται αδιάφορο ή και μέτριο.
Ούτε κι εμένα μου άρεσε το τραγούδι του Αλκαίου,αλλα επίσης δεν μου άρεσε και κανένα άλλο από τον εθνικό τελικό! Laughing

Εμένα πέρυσι μου άρεσε ο Πυροβολάκης (που να φανταζόταν κανείς την εξέλιξη της Φουρέιρα...).
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13987
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Τετ Φεβ 02, 2011 9:55 am
To τραγούδι των Τριημιτόνιο θα είναι στα ελληνικά.
Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Παρ Φεβ 04, 2011 12:06 am
Στην τελική ευθεία μπαίνουν οι διεργασίες για την Eurovision, την ίδια ώρα που ο Ψινάκης παραιτείται από μάνατζερ του Θεοχάρη Ιωαννίδη…

και υπάρχουν ένα σωρό αντιδράσεις για τις ακυρώσεις καλλιτεχνών από την επιτροπή της ΕΡΤ για τη Eurovision.

Έως τις 5 Φεβρουαρίου πρέπει να στείλουν τα τραγούδια τους στην ΕΡΤ τα «Κόκκινα χαλιά», οι «Τριημιτόνιο», η Βαλάντω Τρύφωνος, η Αντιγόνη Ψυχράμη, η Νίκκι Πόντε και ο Λούκας Γιώρκας που θα διαγωνιστούν για να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στη Eurovision.

Τα υποψήφια τραγούδια θα παρουσιαστούν μέσα από εκπομπή της ΕΡΤ ενώ ο ελληνικός τελικός –σε στούντιο για λόγους οικονομίας- θα πραγματοποιηθεί στις 28 Φεβρουαρίου.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Παρ Φεβ 04, 2011 12:49 pm
Απόσπασμα απο τη συνέντευξη της Αντιγόνης Ψυχράμη στον OGAE Greece:


Ας πάμε λίγο στα δικά μας λημέρια! Πως προέκυψε η πρόταση για τη Eurovision;Α.Ψ.: Ήταν καθαρά πρόταση της δισκογραφικής μου.

Έχεις καταλήξει στο τραγούδι με το οποίο θα συμμετάσχεις στον Ελληνικό τελικό; Φήμες λένε ότι υπάρχει και ένα υποψήφιο κομμάτι για σένα με τίτλο «It’s all Greek to me». Ισχύει κάτι τέτοιο;
Α.Ψ.: Ναι, ισχύει. Δεν είναι υποψήφιο κομμάτι, είναι το τελικό μου κομμάτι! Ο τίτλος είναι λοιπόν «It’s all Greek to me» και πρόκειται για ένα dance κομμάτι. Δυστυχώς όμως δεν μου επιτρέπεται να αποκαλύψω τους δημιουργούς του.

Φέτος δεν είναι η πρώτη φορά που συμμετέχεις σε προκριματική φάση για τη Eurovision! Το 2009 ήσουν στην ομάδα της Μαρλαίν Αγγελίδου με το τραγούδι «Mr. (Do Right) One night stand» σε μια προσπάθεια να εκπροσωπήσετε τη Κύπρο. Πως προέκυψε η συνεργασία αυτή;
Α.Ψ.: Με την Μαρλαίν, είμαστε πολύ καλές φίλες εδώ και αρκετό καιρό και την αγαπώ πολύ! Μου ζήτησε να είμαι στην ομάδα της κάνοντας τα φωνητικά και εγώ δέχτηκα. Δεν θεωρώ όμως ότι έκανα και τίποτα σπουδαίο!!

Ήθελες να πάς στη Eurovision τότε ή απλά το είδες σαν μια εμπειρία παραπάνω για σένα;
Α.Ψ.: Ήθελα να πάμε γιατί μου άρεσε πολύ το τραγούδι. Την εμπειρία θα την αποκτούσα έτσι και αλλιώς!

Είσαι γενικά fan του διαγωνισμού;
Α.Ψ.: Ναι είμαι! Παρακολουθώ τη Eurovision κάθε χρόνο!

Ποια είναι τα αγαπημένα σου τραγούδια από το θεσμό αυτό; Θέλω να πεις ένα ελληνικό και ένα ξένο…
Α.Ψ.: Από ξένα μου αρέσει πολύ το «Fairytale» του Alexander Rybak ενώ από Ελληνικές συμμετοχές ξεχωρίζω το «This is our night» με τον Σάκη Ρουβά που έχει γράψει ο κ. Κοντόπουλος!

Υποστηρίζεις γενικότερα τον αγγλικό στίχο σε ένα τραγούδι που διαγωνίζεται στη Eurovision ή είσαι της άποψης «καλύτερα στίχος στην εθνική γλώσσα της κάθε χώρας»;
Α.Ψ.: Τώρα που είμαι κάπως μέσα στα πράγματα, μπορώ να σου πω ότι προτιμώ τον αγγλικό στίχο γιατί είναι πιο προσιτός στα αυτιά των άλλων…

Θα ήθελα να μου περιγράψεις με λίγα λόγια τους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους:
Α. Τριημιτόνιο
Α.Ψ.: Μου αρέσουν τα τραγούδια τους και το στυλ τους.

Β. Βαλάντω Τρύφωνος
Α.Ψ.: Η Βαλάντω είναι φίλη μου αλλά αντικειμενικά είναι πολύ καλή κοπέλα και με εξαιρετική φωνή…

Γ. Κόκκινα Χαλιά
Α.Ψ.: Μου αρέσουν και αυτοί σαν συγκρότημα και μου αρέσει ιδιαίτερα το τελευταίο τραγούδι που έχουν κυκλοφορήσει πρόσφατα με τίτλο «Σε θέλω απόψε»!

Δ. Νίκη Πόντε
Α.Ψ.: Την έχω παρακολουθήσει στο «X-Factor». Είναι πολύ συμπαθητική και έχει τρομερή φωνή. Επίσης είναι πολύ εργασιομανής και μελετηρή.

Ε. Λούκας Γιώρκας
Α.Ψ.: Τι να πω για τον Λούκας; (χαμόγελο). Ο Λούκας είναι αστέρι, είναι από τους καλύτερους φίλους μου και μάλιστα δουλεύουμε και μαζί στην «Ιερά Οδό»
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13987
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Παρ Φεβ 04, 2011 1:19 pm
H απαντηση της για την αγαπημενη ελληνικη συμμετοχή,με έκανε καπως να ξεροκαταπιώ.
Από τόσες ελληνικες συμμετοχές θεώρησε καλυτερη το This is our night,και μάλιστα αναφέροντας τον Κοντόπουλο? Suspect What a Face
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Παρ Φεβ 04, 2011 2:00 pm
Μήπως γιατί και το δικό της τραγούδι το έγραψε ο Κοντόπουλος;;;!!! cat
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Παρ Φεβ 04, 2011 5:26 pm
Masilnto έγραψε:H απαντηση της για την αγαπημενη ελληνικη συμμετοχή,με έκανε καπως να ξεροκαταπιώ.
Από τόσες ελληνικες συμμετοχές θεώρησε καλυτερη το This is our night,και μάλιστα αναφέροντας τον Κοντόπουλο? Suspect What a Face

ελα ντε. Επίσης και αυτό για τη Βαλάντω δεν το κατάλαβα. Είναι φίλη μου, ΑΛΛΑ.... είναι πολύ καλή κοπέλλα. Very Happy
merda2004
merda2004
Αριθμός μηνυμάτων : 1595
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας Χιούμορmindfuck according to Romanus....

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Κυρ Φεβ 06, 2011 11:45 am
thelei na pei oti einai kali kopela genikos k to leei oxi epeidi einai mono files...katalabes twra??? diladi milaei antikeimenika k den einai biased epeidi einai files...
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Κυρ Φεβ 06, 2011 10:54 pm
αυτό ή παρα το ότι είναι φίλη μου (δεν είναι σαν και μένα) είναι καλή κοπέλλα Very Happy
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Τετ Φεβ 09, 2011 12:50 am
Μία ακόμα συνάντηση πραγματοποίησε χτες ο OGAE Greece αυτή τη φορά με τον υποψήφιο για την εκπροσώπηση της Ελλάδας στη Eurovision 2011 Λούκα Γιώρκα, νικητή του talent show X-Factor 1.
Ο Λούκας μας μίλησε για τον ενθουσιασμό του τόσο για τη συμμετοχή του στην εθνική επιλογή όσο και για το τραγούδι που θα ερμηνεύσει, το οποίο χαρακτήρισε ιδιαίτερο, διαφορετικό από το ύφος των τραγουδιών της Eurovision, μια πραγματική έκπληξη! Ένα τραγούδι που τον συγκινεί και θεωρεί ότι με τέτοια κομμάτια θα μπορούσε κάθε χρόνο να συμμετέχει στο διαγωνισμό.
Μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τους συνυποψηφίους του και εξέφρασε την ελπίδα του το ελληνικό κοινό να επιλέξει το καλύτερο τραγούδι που θα φέρει ίσως και τη νίκη στη χώρα μας, που εύχεται να είναι το δικό του.





Ξέρει κανείς γιατί Λούκας και όχι Λουκάς;;; scratch
Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΕΛΛΑΔΑ 2011 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Τετ Φεβ 09, 2011 10:15 am
Με επίσημη ανακοίνωση μέσα από την αντίστοιχη ιστοσελίδα της για το διαγωνισμό της Eurovision, γνωστοποίησε η ΕΡΤ, την ημερομηνία που θα προβάλει την ειδική εκπομπή, μέσα από την οποία θα παρουσιάσει τα 6 υποψήφια τραγούδια.

Την Τρίτη, 15 Φεβρουαρίου, στις 8 το βράδυ, θα ακούσουμε για πρώτη φορά τα τραγούδια με τα οποία θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για το Ντίσελντορφ, οι Λούκας Γιώρκας, Κόκκινα Χαλιά, Νίκκη Πόντε, Τριημιτόνιο, Βαλάντω Τρύφωνος και Αντιγόνη Ψυχράμη.

Την εκπομπή θα παρουσιάσει η δημοσιογράφος Λένα Αρώνη, η οποία θα είναι η παρουσιάστρια και του Ελληνικού Τελικού που προγραμματίζεται για τα τέλη Φλεβάρη με αρχές Μάρτη.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης