The Greek Forum of Eurovision Song Contest
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Τετ Μάης 11, 2011 8:33 pm
Masilnto έγραψε:Πρώτη η Ουγγαρία?? Very Happy
Νομιζω ολοι καταλαβαμε οτι κερδισε το Αζερ τον ημιτελικο μας.
Και η Ουγγαρία,κατα τη γνωμη μου,περασε από τις τελευταίες!

+1

Και μου φαίνεται ότι το Αζέρ πάει και για το τρόπαιο...
(αν δεν το πάρουμε εμείς)
Αν και δεν ξέρω τα τραγούδια του 2ου ημιτελικού.

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

avatar
giorgos
Αριθμός μηνυμάτων : 711
Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2011

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Τετ Μάης 11, 2011 11:19 pm
@ Καταρχήν θα πρέπει να πούμε ένα μπράβο στη συνάδελφο, που μετάδωσε τη χθεσινή βραδιά της Γιουροβίζιον. Πρώτη φορά ύστερα από πολύ καιρό ακούσαμε μια συνετή – αλλά και με χιούμορ - φωνή…

@ Κατά δεύτερον, το χάλι των τραγουδιών δεν έχει να συγκριθεί με τίποτα ρε παιδί μου! Η χαρά της “κούνιας- μπέλλας”, που λέγαμε μικρά. Ψάχναμε να βρούμε ποιος είναι ο χειρότερος και δεν τα καταφέρναμε….

@ Βεβαίως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι το ζεϊμπέκικο πέρασε με άνεση και σκάσανε και οι Τούρκοι που το θέλουνε και αυτό δικό τους- δεν τους φτάνει το μισό Αιγαίο, το Καστελόριζο και ό,τι άλλο ορέγονται….

@ Αυτό το πανύψηλο παλικάρι ο Λούκας, που πήρε τη στροφή του Ζεϊμπέκικου, σαν τον Ορέστη Μακρή, μετά από 3 μισόκιλα, τα κατάφερε περίφημα, για τα δεδομένα της Γιουροβίζιον. Με την επίσημη ΕΡΤ να τους έχει απαξιώσει τελείως, αφημένους στην τύχη τους, η αποστολή πήρε άριστα 10….

@ Όσοι γνωρίζουν – και εμείς – ένα μεγάλο μπράβο στη Λίτσα Πισκερά πρέπει να το πούμε οπωσδήποτε. Μόνη της σήκωσε όλο το βάρος της διοργάνωσης. Η ΕΡΤ είναι ή του ύψους ή του βάθους. Ή θα πανηγυρίζει με τον πρόεδρο να κουνάει την ελληνική σημαία (το πήραμε το ευρωπαϊκό) ή θα απαξιώνει τελείως τη συμμετοχή, αφήνοντας στην τύχη τους καλλιτέχνες. Εξίσου ξεφτίλα και τα δύο…

@ Από τα αξιοθέατα της βραδιάς η παρουσίαση των τραγουδιών στην αρένα. Πολύ καλή δουλειά και διοργάνωση. Θα περιμένουμε να δούμε και τη δεύτερη βραδιά των ημιτελικών, ελπίζοντας να πιάσει το αυτί μας καμιά νότα της προκοπής. Τα γραφεία στοιχημάτων εξακολουθούν να αγνοούν τη γαλλική συμμετοχή, ως φαβορί. Δεν βαριέστε, ένα στυλ το είχε και η Σερβία….(κατά τα άλλα διαμαρτύρομαι προσωπικά για τον αποκλεισμό της Μάλτας. Με 12 απόδοση, είχα επενδύσει σε ένα λαμπρό συνολάκι. Α, να χαθείτε καθάρματα….)

ντεπυ γκολεμα
avatar
giorgos
Αριθμός μηνυμάτων : 711
Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2011

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Τετ Μάης 11, 2011 11:23 pm
Ο Ηλίας Ψινάκης είχε δηλώσει από νωρίς εχτές ότι ...
δεν επρόκειτο να δει την Eurovision παρά προτιμάει να τιμήσει τα βραβεία για τις "Γυναίκες της χρονιάς". Έτσι λοιπόν με το που το δημοσίευσε αυτό στο twitter του ήρθε απάντηση από τον Τζώνη Καλημέρη που έλεγε "Eurovision δε θα δεις καλή μου?".. ( αφήνουμε ασχολίαστο το καλή μου) και προχωράμε στην απάντηση του μάνατζερ " Κάλιο ο θάνατος παρά η ατίμωση".. Με άλλα λόγια ούτε με σφαίρες δε θα την έβλεπε την εκπομπή...
Mr. Curiosity
Mr. Curiosity
Αριθμός μηνυμάτων : 772
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2011
Φύλο : Άντρας ΧιούμορNo, you didn't!

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Τετ Μάης 11, 2011 11:26 pm
giorgos έγραψε:Τα γραφεία στοιχημάτων εξακολουθούν να αγνοούν τη γαλλική συμμετοχή, ως φαβορί.

ντεπυ γκολεμα

τι εννοει ο ποιητης? cyclops
avatar
giorgos
Αριθμός μηνυμάτων : 711
Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2011

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Τετ Μάης 11, 2011 11:26 pm
Με τουριστικό φολκλόρ, κίονες σε βιντεογουόλ και ζεϊµπέκικα πάµε Γιουροβίζιον, αποθεώνοντας το αγέρωχο κιτς της παράδοσης του Μοναστηρακίου και της «γκρικ ταβέρνα»
Μην ξεχνάµε ότι το «αρχαιοελληνικό» φολκλόρ, που είδαµε στα πλάνα τα οποία µετέδωσε µε γιουροβιζιονική συνέπεια το Star (Πρωινή Μελέτη) από την πρόβα του Λούκα στη γιουροβιζιονική σκηνή, αποτελεί την επιτοµή της εγχώριας τουριστικής βιοµηχανίας. Επιπλέον, είναι απολύτως ταιριαστή µε την πανηγυρτζίδικη γιουροβιζιονική αισθητική. Μήπως και οι συµµετοχές του Sakis δεν είχαν το ανάλογο «πακέτο», µε ολίγη υπόσχεση από τύπου γκρικ καµάκι ανδρικό γυµνό. Το µόνο που άλλαξε είναι το εγχώριο τηλεοπτικό κλίµα απέναντι στο πανηγύρι. Είναι αστείο, αλλά µόλις µια ανάσα απόσταση από τις µεγάλες βραδιές του γιουροβιζιονικού διαγωνισµού και όλες οι εκποµπές που τρέφονταν παλιότερα ώρες ολόκληρες µε γιουροβιζιονικό τζανκ φουντ µετά βίας µεταδίδουν µερικά τυπικά ρεπορτάζ. Μηδέ του Star εξαιρουµένου, όπου φυσικά και δεν λείπουν τα δηµοσιογραφικά αφιερώµατα και η πληροφόρηση για τις εξελίξεις, αλλά χωρίς εκείνον τον αλλοτινό πολεµικό ενθουσιασµό. Μόνο η είδηση περί φόβου για τροµοκρατική επίθεση στο στάδιο διεξαγωγής του πανηγυριού έκανε έξαλλη τη Σουλιώτη (Star), που πήρε προσωπικά τα µέτρα ασφαλείας και θεώρησε ότι έχουν ληφθεί εναντίον της. Με κάτι πρέπει να κάνει πόλεµο! Το µόνο που αποδεικνύεται µε όλο αυτό είναι πόσο ντοπαρισµένο ήταν το αλλοτινό υποτιθέµενο «ενδιαφέρον του φιλοθεάµονος». Μια πλασµατική διόγκωση µε πολιτική απόφαση µάλιστα, στις εποχές που η ΕΡΤ οδηγούσε τη γιουροβιζιονική κούρσα µε πολυέξοδα πάρτι, όπου έκανε τη φιγούρα της η µεσηµεριανάδικη φυλή ενθουσιασµένη που την δεξιωνόταν η «επίσηµη κρατική τηλεόραση». Τι εποχές κι εκείνες! Και τι τηλεόραση!

Μπορούµε σήµερα, µε την υποχρεωτική απόσταση από τα ψευδοπανηγύρια που επιβάλλουν οι σκληρές εποχές και οι διαφορετικές ανάγκες, να συνειδητοποιήσουµε ότι ψευδογεγονότα σαν τη Γιουροβίζιον µπορούν να γίνουν αφορµή για θεάµατα µαζικής αφασίας, όπου το ίδιο το τηλεοπτικό κοινό έχει τον µικρότερο ρόλο. Δεν εκδηλώνει πραγµατικό ενδιαφέρον, αλλά πείθεται ότι ενδιαφέρεται από την τηλεοπτική υπερβολή.

σ.σ. τι ψευδογεγονοτα ρε ποπη? ενα καθαρα ψυχαγωγικο προγραμμα ειναι που αρεσει! γιατι την αναθεματιζεις? στο φιναλε αυτον που σε ταϊζει δεν τον φτυνεις!
ελεος δηλαδη... να αποτελει συνωνυμο του διαγωνισμου το σταρ! χεστηκα τι κανει η σουλιωτη! τι σχεση εχει με το ιδιο το προιον, κουλη!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την giorgos στις Τετ Μάης 11, 2011 11:36 pm, 2 φορές συνολικά
Mr. Curiosity
Mr. Curiosity
Αριθμός μηνυμάτων : 772
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2011
Φύλο : Άντρας ΧιούμορNo, you didn't!

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Τετ Μάης 11, 2011 11:29 pm
giorgos έγραψε:Ο Ηλίας Ψινάκης είχε δηλώσει από νωρίς εχτές ότι ...
δεν επρόκειτο να δει την Eurovision παρά προτιμάει να τιμήσει τα βραβεία για τις "Γυναίκες της χρονιάς". Έτσι λοιπόν με το που το δημοσίευσε αυτό στο twitter του ήρθε απάντηση από τον Τζώνη Καλημέρη που έλεγε "Eurovision δε θα δεις καλή μου?".. ( αφήνουμε ασχολίαστο το καλή μου) και προχωράμε στην απάντηση του μάνατζερ " Κάλιο ο θάνατος παρά η ατίμωση".. Με άλλα λόγια ούτε με σφαίρες δε θα την έβλεπε την εκπομπή...

ε σαν σωστος πολιτικος Rolling Eyes


τον εχει τσουξει τον ψινακη η γιουροβιζιον!! με τππ δεν του καθεται του ανθρωπου!!! το 2004 δεν κερδισαμε, το 2005 υποστηριξε λευκορωσια και αλλες μλκς και κερδισαμε, το 2008 δεν περασε ο πρωην προστατευομενος του, και φετος αποκλειστηκε ο νυν προστατευομενος του... What a Face νομιζω βρηκαμε τον γκαντεμη της γιουροβιζιον What a Face
Mr. Curiosity
Mr. Curiosity
Αριθμός μηνυμάτων : 772
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2011
Φύλο : Άντρας ΧιούμορNo, you didn't!

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Τετ Μάης 11, 2011 11:32 pm
giorgos έγραψε:Με τουριστικό φολκλόρ, κίονες σε βιντεογουόλ και ζεϊµπέκικα πάµε Γιουροβίζιον, αποθεώνοντας το αγέρωχο κιτς της παράδοσης του Μοναστηρακίου και της «γκρικ ταβέρνα»
βρε αι στο διαολο Mad και φετος βρηκαν να πουν την κακια τους? ουστ ηλιθια!
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13968
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Τετ Μάης 11, 2011 11:38 pm
Μπραβο στην Γκολεμα,δεν το περιμενα!
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Τετ Μάης 11, 2011 11:41 pm
Mr. Curiosity έγραψε:τον εχει τσουξει τον ψινακη η γιουροβιζιον!! με τππ δεν του καθεται του ανθρωπου!!! το 2004 δεν κερδισαμε, το 2005 υποστηριξε λευκορωσια και αλλες μλκς και κερδισαμε, το 2008 δεν περασε ο πρωην προστατευομενος του, και φετος αποκλειστηκε ο νυν προστατευομενος του... What a Face νομιζω βρηκαμε τον γκαντεμη της γιουροβιζιον What a Face

Προσυπογράφω!!!! Laughing
avatar
giorgos
Αριθμός μηνυμάτων : 711
Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2011

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Τετ Μάης 11, 2011 11:50 pm
Η γλυκυτάτη ξαναχτύπησε! Μέρες Eurovision γαρ, δεν θα μπορούσε να λείπει η...Βασίλω από τους γάμους και τις χαρές! Η Πόπη Διαμαντάκου, μέσα από τη στήλη της στα "Νέα" τα χώνει σε...άπταιστα αγγλικά, στους ρεπόρτερ του Star, Κασπίρη και Σουλιώτη, οι οποίοι καλύπτουν το διαγωνισμό τραγουδιού, χωρίς να παραλείψει φυσικά να αναφερθεί στην "αισθητική ενός ευρωκαρνάβαλου" και την "απενοχοποιηµένη γελοιότητα", που εξυπηρετούν πανηγύρια "τύπου Eurovision". Αχ γλυκυτάτη...Γιατί τα βλέπετε και ταράζεστε; Γιατί δεν παρακολουθείτε μόνο Σκάι και National Geographic για να βρείτε την υγειά σας; Θα μας πείτε –και με το δίκιο σας-, αν γράφετε μόνο γι' αυτά, ποιος θα σας διαβάζει; Σωστό κι αυτό...Αλλά γλυκυτάτη, μη βλέπουμε μόνο την "καμπούρα" του άλλου. Κι εσείς, μπορεί να ξέρετε και δύο και τρεις γλώσσες, αλλά τις Real Housewives βλέπετε για να βάλετε κανένα φράγκο...Με "σαχλαμαρίτσες" φορτωμένες από υπερβολές και λεξιπλασίες (οι οποίες για κάποιους θα μπορούσαν να θεωρηθούν και στυγνή δολοφονία της Ελληνικής!) αποκτάτε αναγνωσιμότητα....Χαλαρώστε και από μας θα έχετε...τουέλβ πόιντς!

Γράφει ο mixerakias

Πάμε να δούμε τα highlights (σωστά το γράψαμε γλυκυτάτηWink από την κριτική της Popis…

"Μέρος του γιουροβιζιονικού ετήσιου καρνάβαλου και η απενοχοποίηση του µεγάλου λαϊκού κοινού για την ελλιπή γνώση µιας ξένης γλώσσας, µε τα σόου των κουτσοαγγλικών που δίνουν κάθε χρόνο οι ανταποκριτές του Star. Ξέφρενο επικοινωνιακό καρναβάλι η Γιουροβίζιον, έχει µόνο αφορµή τον διαγωνισµό των τραγουδιστικών "πακέτων". Στην πραγµατικότητα πρόκειται για µια στιγµή τρελού γλεντιού, το οποίο καταλύει κανόνες αισθητικούς, γλωσσικούς, µεταφραστικούς και οτιδήποτε θα µπορούσε να δυσκολεύει την επικοινωνία. Κυρίαρχο, το εµπόδιο της γλώσσας. Μεγάλος βραχνάς. Αλλά στη Γιουροβίζιον όλα τα εµπόδια γίνονται αφορµή για τηλεοπτικά σόου. Και δη τα γλωσσικά. Όλοι οφείλουν να συνεννοούνται µε όλους. Ακόµη και µε παντοµίµα. Και όσο δυσκολότερη είναι η συνεννόηση, τόσο µεγαλύτερη υποτίθεται η πλάκα.
Εξ ου και τα κουτσοαγγλικά που χρησιµοποιούν οι έλληνες δηµοσιογράφοι – και δη οι απεσταλµένοι του Star Κασπίρης και Σουλιώτη – γίνονται ένα ακόµη στοιχείο καρναβαλικών αναµεταδόσεων. "Γιου αρ βέρι χάντσοµ", ακούµε τη Σουλιώτη να λέει στον γάλλο αοιδό, ο οποίος θεωρείται µεγάλο φαβορί. Επειδή, όµως είµεθα πατριώτες και η Γιουροβίζιον είναι µία από τις ευκαιρίες για εθνικοπατριωτικά καρναβαλικά ξεσπάσµατα, έχουµε χρίσει "µεγάλο καρδιοκατακτητή" και τον έλληνα αοιδό Λούκα Γιώρκα, τον οποίο ακολουθεί ο τηλεοπτικός φακός να "φλερτάρει" τάχα νεαρές υπάρξεις ξένων αποστολών, αλιεύοντας τις ψήφους της χώρας τους. Από κοντά και η Σουλιώτη, που αναλαµβάνει κάθε χρόνο ανεπίσηµη εµψυχώτρια του γιουροβιζιονικού εθνοφρονήµατος για λογαριασµό του Star, χώνει το δηµοσιογραφικό της µικρόφωνο κάτω από τη µύτη διαφόρων ξεσαλωµένων από το ποτό και τον χορό µελών σε ξένες αποστολές και εκµαιεύει εθνοτονοτικές απαντήσεις. "Ντου γιου νόου γκρικ σονγκ;". Εδώ οµάδα σεληνιασµένων γιουροφάν από το Ισραήλ άρχισε να τραγουδά Παπαρίζου, "Νόου, νόου, δις γίαρ, δε σογκ δις γίαρ…", επιµένει η Σουλιώτη. ∆εν το 'ξεραν αυτοί, το 'ξεραν όµως οι επόµενοι", γράφει. Ντίαρ Popi, ριλάξ. Γιου βέρι μπατ γκερλ. Ιφ ε "σεληνιασμένος" γιουροφαν καμ εντ χιτ γιου, γιου γουίλ λέιττερ τράι ττου φάιντ δε μιστέικ! Εντ άι θινκ δατ γιου λάικ δε γκρικ λάβερ, Λούκας; Ε; Τελ ας εντ ιτ γουίλ στέι μπιτουίν ας.

Και συνεχίζει: "«Γιου νόου χυλόπιτα»; Ακούµε σε µια στιγµή τον έτερο απεσταλµένο του Star, τον Κασπίρη, να ρωτάει ωραιότατη αοιδό ανατολικοευρωπαϊκής χώρας, που τον κοίταξε εµβρόντητη. "Χυλόπιτα, γουότ µινς χυλόπιτα;" επέµενε εκείνος και µετά αρχίζει την επεξήγηση "Αϊ λοβ γιου. Γιου ντοντ λοβ µι. Γιου λοβ Λούκας. Τότε… µι… τρώω… χυλόπιτα". Τι να πει το κορίτσι δίπλα του; ∆εν είχε καταλάβει λέξη. Χαχάνιζε. Κάθε χρόνο γίνεται η ίδια πλάκα µε τα κουτσοαγγλικούλια που θεωρούνται η επίσηµη γιουροβιζιονική γλώσσα. ∆ιόλου τυχαία. Γιατί η Γιουροβίζιον έχει εξελιχθεί σε ένα κολοσσιαίο µοντέλο λαϊκής ψυχαγωγικής τηλεόρασης, όπου κάθε πτυχή της προσφέρεται ως θέαµα. Προωθείται δηλαδή, πέραν του τραγουδιστικού σκέλους, η συνολική αισθητική ενός ευρωκαρνάβαλου όπου όλα επιτρέπονται. Και κυρίως να φαίνεται ότι οποιοσδήποτε κανόνας εµποδίζει την ελεύθερη επικοινωνία καταργείται εντυπωσιακά". Βαθιά ανάσα...Ουπς...Σόρρυ Popi! Ντιπ μπρεθ...Κοντίνιου σουίττι.

"Στόχος έτσι κι αλλιώς των µεγάλων αυτών πανηγυριών της απενοχοποιηµένης γελοιότητας είναι η ταύτιση του λαϊκού κοινού µε το θέαµα, η ψευδαίσθηση ότι αντανακλούν την κουλτούρα και την αισθητική του και κυρίως ότι µπορούν να εκφράσουν τις εθνικοπατριωτικές φαντασιώσεις του. Ως εκ τούτου, η φετινή πατριωτική γιουροεκστρατεία βασίζεται στο µοντέλο του "χοτ γκρικ λόβερ", µε τον "χάντσοµ" Λούκας, που έχει "κάψει καρδιές" και τον "κυνηγούν τα κορίτσια", µέχρι που η Ντάνα, η εντυπωσιακή τρανσέξουαλ του αλήστου µνήµης γιουροβιζιονικού σουξέ "Viva la Diva" , που φέτος ξαναπαίρνει µέρος ως εκπρόσωπος του Ισραήλ, δήλωσε, λέει, ότι "θέλει να κάνει παιδί µε τον Λούκα". Οσο για τον δικό µας, περιορίστηκε να κοιτάξει µε βαρύ βλέµµα τον φακό και να απευθυνθεί στο ελληνικό κοινό µε ένα µάγκικο "Ελλαδάρα", "Ελλαδάρα" (δις). Τι υπερήφανον έθνος!". Δι εντ. Θενκς Popi. Γιου γουος βέρι φάννι τουντάι, ας όλγουαιις (δις).
avatar
giorgos
Αριθμός μηνυμάτων : 711
Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2011

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Πεμ Μάης 12, 2011 12:17 am

ΑΝΑΡΤΗΣΗ 11.05.2011 | 14:13
Τάσος Θεοδωρόπουλος
«Χάμπα χάμπα, ντίλι ντίλι και η νέα Μπόκοτα στη Γιουροβίζιον»


Κι όλα αυτά, σαν κατάληξη ενός τόσο φριχτά βαρετού τηλεοπτικού βραδιού, που ακόμα και στην τραβεστί φυτρώσανε μουστάκια. Ναι, φιλενάδα, υπάρχει κάτι πολύ χειρότερο από το να περάσεις ένα κακό βράδυ, το να περάσεις ένα βαρετό βράδυ, και τα πρώτα 19 τραγούδια που διαγωνίστηκαν στην εξαιρετικά στημένη και με υπέροχα γραφικά, ομολογουμένως, αρένα του Ντίσελντορφ, ήταν ακριβώς αυτό. Απλά και σκέτα βαρετά. Ούτε καν κακά και κιτς με την έννοια που γουστάρεις να διασκεδάζεις, χορεύοντας κοθόρνους.
Τι να πρωτοθυμηθώ; Την τραγουδίστρια της Πολωνίας που μου θύμισε την κυρία Πετροβασίλη; Το «haba haba» της Νορβηγίας, το οποίο η παρουσιάστρια Μαρία Κοζάκου (ναι, όπως αναμενόντανε, μετά το κράξιμο που έφαγε, η Λένα Αρώνη δεν μπόρεσε λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων) μας θύμισε καλές εποχές της Δάφνης Μπόκοτα, προλογίζοντάς το ως «η Νορβηγία φέρνει τα χείλη στα σουαχίλι;» Ντίλι, ντίλι, ντίλι, ντίλι το καντήλι, που έφεγγε και κένταγε η κόρη το μαντήλι; Μια ροκού 45άρα της Αλβανίας; Το «Boom Boom» της Αρμενίας; Τους Ρώσους «One;» που έχουν κατακλύσει με πληρωμένα διαφημιστικά μηνύματα (μίλησε κανείς για κρίσηWink τους τηλεοπτικούς σταθμούς, προτρέποντάς μας να τους ψηφίσουμε; Τις φωσφοριζέ λαχανί μπορντούρες στην ενδυμασία της Γεωργίας; Την Κροατία μου τα τρία μου (εννοώ τις τρεις ταχυδακτυλουργικές αλλαγές φορέματος της τραγουδίστριας); Τη Σελίν Ντιόν της Ουγγαρίας; Το πορτογαλέζικο συγκρότημα που ανέβηκε στη σκηνή με τραγούδι για την κρίση, κρατώντας πλακάτ, ένα εκ των οποίων έγραφε στα ελληνικά «Ο αγώνας είναι χαρά»; Χαρά αγνοείται, κούκλα μου.
Τις ατάκες της Κοζάκου (είπαμε, η Μπόκοτα βρήκε επιτέλους άξιο συνεχιστή) που σχολίασε το τραγούδι «Ι can» με τη μαγική ατάκα, «αν σας θύμισε το προεκλογικό σύνθημα του Ομπάμα, έχετε το δίκιο σας;» Ναι σωστά, και η εκτέλεση του τραγουδιού μου θύμισε, τώρα που το λες, την εκτέλεση του Οσάμα.
Ειλικρινά στο λέω, φίλη, και δίχως ίχνος εθνικής υπερηφάνειας, μέσα σε όλη αυτήν τη σκόνη του χρόνου, πραγματικά ο Λούκας ξεχώριζε και με διαφορά, όσο και αν έχω ένα μικρό πρόβλημα με την breakdance - ψαλιδάκια γοργονέ - ολυμπιάδα ανθρώπων με κινητικά προβλήματα - ζεϊμπέκικη χορογραφία του Κωνσταντίνου Ρήγου, που μου θύμισε, έτσι ανάποδα που γυρνούσαν οι χορευτές, τους πνιγμένους του Τιτανικού. Ο Λούκας είναι τεκνό πρώτης διαλογής, εξαιρετική φωνή, και το τραγούδι του, όσο κι αν δεν ευτυχεί εκ πρώτης στον συνδυασμό ραπουριάς με ζεϊμπεκιά, είναι, αν μη τι άλλο, σαν πρόταση, πολύ πιο ευπρόσδεκτη από το παραδοσιακό ντίσκο τσιφτετέλι που στέλνουμε εδώ και χρόνια, με τα κλαρίνα ενδιάμεσα στην ενορχήστρωση για να θυμίζει και κάτι από Ελλάδα.
Στο τελικό ρεζουμέ, οι χώρες που πέρασαν ήταν οι Σερβία, Λιθουανία, Ελλάδα, Αζερμπαϊτζάν, Γεωργία, Ελβετία, Ουγγαρία, Φινλανδία, Ρωσία και Ισλανδία, ενώ για τους ειδήμονες σοκ αποτέλεσε ο πρόωρος αποκλεισμός της Τουρκίας, κανένα όμως αυτός της Νορβηγίας με τον συγκλονιστικό στίχο «είμαι καλό παιδί, μου το είπε η γιαγιά μου», ο οποίος εμένα με τρομοκράτησε και λίγο γιατί προσπάθησα να φανταστώ πως μοιάζει μια Νορβηγίδα γιαγιά και μου έβγαινε στο μυαλό μου συνέχεια ο Κόναν ο Βάρβαρος με τσεμπέρι στο σκηνικό του Mamma Mia.

Mr. Curiosity
Mr. Curiosity
Αριθμός μηνυμάτων : 772
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2011
Φύλο : Άντρας ΧιούμορNo, you didn't!

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Πεμ Μάης 12, 2011 12:21 am
πωπω κακια... Shocked ειλικρινά αφού βαριούνται την Eurovision γιατί την παρακολουθούν?

βρήκε να πει κακία και για την Κοζάκου? έλεος Rolling Eyes εκεί φαίνεται ακόμα περισσότερο το κόμπλεξ του συγκεκριμένου...

Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Πεμ Μάης 12, 2011 12:49 pm
giorgos έγραψε:
ΑΝΑΡΤΗΣΗ 11.05.2011 | 14:13
Τάσος Θεοδωρόπουλος
«Χάμπα χάμπα, ντίλι ντίλι και η νέα Μπόκοτα στη Γιουροβίζιον»


Κι όλα αυτά, σαν κατάληξη ενός τόσο φριχτά βαρετού τηλεοπτικού βραδιού, που ακόμα και στην τραβεστί φυτρώσανε μουστάκια. Ναι, φιλενάδα, υπάρχει κάτι πολύ χειρότερο από το να περάσεις ένα κακό βράδυ, το να περάσεις ένα βαρετό βράδυ, και τα πρώτα 19 τραγούδια που διαγωνίστηκαν στην εξαιρετικά στημένη και με υπέροχα γραφικά, ομολογουμένως, αρένα του Ντίσελντορφ, ήταν ακριβώς αυτό. Απλά και σκέτα βαρετά. Ούτε καν κακά και κιτς με την έννοια που γουστάρεις να διασκεδάζεις, χορεύοντας κοθόρνους.
Τι να πρωτοθυμηθώ; Την τραγουδίστρια της Πολωνίας που μου θύμισε την κυρία Πετροβασίλη; Το «haba haba» της Νορβηγίας, το οποίο η παρουσιάστρια Μαρία Κοζάκου (ναι, όπως αναμενόντανε, μετά το κράξιμο που έφαγε, η Λένα Αρώνη δεν μπόρεσε λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων) μας θύμισε καλές εποχές της Δάφνης Μπόκοτα, προλογίζοντάς το ως «η Νορβηγία φέρνει τα χείλη στα σουαχίλι;» Ντίλι, ντίλι, ντίλι, ντίλι το καντήλι, που έφεγγε και κένταγε η κόρη το μαντήλι; Μια ροκού 45άρα της Αλβανίας; Το «Boom Boom» της Αρμενίας; Τους Ρώσους «One;» που έχουν κατακλύσει με πληρωμένα διαφημιστικά μηνύματα (μίλησε κανείς για κρίσηWink τους τηλεοπτικούς σταθμούς, προτρέποντάς μας να τους ψηφίσουμε; Τις φωσφοριζέ λαχανί μπορντούρες στην ενδυμασία της Γεωργίας; Την Κροατία μου τα τρία μου (εννοώ τις τρεις ταχυδακτυλουργικές αλλαγές φορέματος της τραγουδίστριας); Τη Σελίν Ντιόν της Ουγγαρίας; Το πορτογαλέζικο συγκρότημα που ανέβηκε στη σκηνή με τραγούδι για την κρίση, κρατώντας πλακάτ, ένα εκ των οποίων έγραφε στα ελληνικά «Ο αγώνας είναι χαρά»; Χαρά αγνοείται, κούκλα μου.
Τις ατάκες της Κοζάκου (είπαμε, η Μπόκοτα βρήκε επιτέλους άξιο συνεχιστή) που σχολίασε το τραγούδι «Ι can» με τη μαγική ατάκα, «αν σας θύμισε το προεκλογικό σύνθημα του Ομπάμα, έχετε το δίκιο σας;» Ναι σωστά, και η εκτέλεση του τραγουδιού μου θύμισε, τώρα που το λες, την εκτέλεση του Οσάμα.
Ειλικρινά στο λέω, φίλη, και δίχως ίχνος εθνικής υπερηφάνειας, μέσα σε όλη αυτήν τη σκόνη του χρόνου, πραγματικά ο Λούκας ξεχώριζε και με διαφορά, όσο και αν έχω ένα μικρό πρόβλημα με την breakdance - ψαλιδάκια γοργονέ - ολυμπιάδα ανθρώπων με κινητικά προβλήματα - ζεϊμπέκικη χορογραφία του Κωνσταντίνου Ρήγου, που μου θύμισε, έτσι ανάποδα που γυρνούσαν οι χορευτές, τους πνιγμένους του Τιτανικού. Ο Λούκας είναι τεκνό πρώτης διαλογής, εξαιρετική φωνή, και το τραγούδι του, όσο κι αν δεν ευτυχεί εκ πρώτης στον συνδυασμό ραπουριάς με ζεϊμπεκιά, είναι, αν μη τι άλλο, σαν πρόταση, πολύ πιο ευπρόσδεκτη από το παραδοσιακό ντίσκο τσιφτετέλι που στέλνουμε εδώ και χρόνια, με τα κλαρίνα ενδιάμεσα στην ενορχήστρωση για να θυμίζει και κάτι από Ελλάδα.
Στο τελικό ρεζουμέ, οι χώρες που πέρασαν ήταν οι Σερβία, Λιθουανία, Ελλάδα, Αζερμπαϊτζάν, Γεωργία, Ελβετία, Ουγγαρία, Φινλανδία, Ρωσία και Ισλανδία, ενώ για τους ειδήμονες σοκ αποτέλεσε ο πρόωρος αποκλεισμός της Τουρκίας, κανένα όμως αυτός της Νορβηγίας με τον συγκλονιστικό στίχο «είμαι καλό παιδί, μου το είπε η γιαγιά μου», ο οποίος εμένα με τρομοκράτησε και λίγο γιατί προσπάθησα να φανταστώ πως μοιάζει μια Νορβηγίδα γιαγιά και μου έβγαινε στο μυαλό μου συνέχεια ο Κόναν ο Βάρβαρος με τσεμπέρι στο σκηνικό του Mamma Mia.


Ομολογώ ότι γέλασα πολύ σε κάποια σημεία green green green

Και θα τολμήσω να πω ότι συμφώνησα και σε κάποια σημεία Cool Cool Cool

Διαμαντάκου μου σε έφαγε Λάχανο ο Θεοδωρόπουλος,,,μήπως να αρχίσεις και εσύ να σκέφτεσαι την σύνταξη???
HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Πεμ Μάης 12, 2011 1:07 pm
Ειλικρινά στο λέω, φίλη,//// πραγματικά ο Λούκας ξεχώριζε και με διαφορά, ////. Ο Λούκας είναι τεκνό πρώτης διαλογής, εξαιρετική φωνή, και το τραγούδι του, ////, αν μη τι άλλο, σαν πρόταση, πολύ πιο ευπρόσδεκτη από το παραδοσιακό ντίσκο τσιφτετέλι που στέλνουμε εδώ και χρόνια, με τα κλαρίνα ενδιάμεσα στην ενορχήστρωση για να θυμίζει και κάτι από Ελλάδα.

ΕΔΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!
avatar
giorgos
Αριθμός μηνυμάτων : 711
Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2011

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Παρ Μάης 13, 2011 10:09 pm
sbs -αυστραλια-
πολλ

1
Greece
10361 votes
2
Serbia 7512 votes
3
Iceland 6129 votes
4
Turkey 6056 votes
5
Portugal 5515 votes
6
Finland 4868 votes
7
Croatia 4629 votes
8
San Marino 4185 votes
9
Hungary 3929 votes
10
Poland 2747 votes
11
Russia 2499 votes
12
Switzerland 2443 votes
13
Malta 2174 votes
14
Norway 2040 votes
15
Armenia 1497 votes
16
Georgia 1468 votes
17
Azerbaijan 1407 votes
18
Albania 1178 votes
19
Lithuania 955 votes
avatar
giorgos
Αριθμός μηνυμάτων : 711
Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2011

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Κυρ Μάης 15, 2011 1:45 am
First Semi-Final
1 Greece 133β
Azerbaijan 122β
Finland
Iceland
Lithuania
Georgia
Hungary
Serbia
Russia
Switzerland 55β

11 μαλτα 54β
12 αρμενια 54β
13 τουρκια 47β
14 αλβανια 47β


17 νορβηγια
19 πολωνιαα

http://www.eurovision.tv/page/history/by-year/contest?event=1533


Έχει επεξεργασθεί από τον/την giorgos στις Κυρ Μάης 15, 2011 1:57 am, 1 φορά
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13968
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Κυρ Μάης 15, 2011 1:53 am
Βλέπω καλα? Shocked
Στον ημιτελικό μας 11η βγήκε η Μάλτα!!! Shocked Shocked Shocked
avatar
giorgos
Αριθμός μηνυμάτων : 711
Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2011

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Κυρ Μάης 15, 2011 1:58 am
ναι με 1β διαφορα
avatar
giorgos
Αριθμός μηνυμάτων : 711
Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2011

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Τετ Μάης 18, 2011 12:29 am
giorgos έγραψε:Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 SF1_2011_eng

αυτα θα ηταν τα αποτελεσματα απο στατιστικη αποψη

εχουν ληφθει υποψη οι βαθμολογιες που συγκεντρωσαν οι χωρες απο το 2004-2010 σε ημιτελικους και τελικους, σε σχεση με τις χωρες που μπορουν να ψηφισουν σε αυτον τον ημιτελικο -πλην σαν μαρινου και ιταλιας-

η ελλαδα επομενως ειναι απολυτα ευνοημενη απο τη συμμετοχη της σε αυτον τον ημιτελικο
στις ευνοημενες κι η ισλανδια

προσωπικα ξαφνιαστηκα με την 11η θεση της τουρκιας!

1 ελλαδα 121 πραγματικο 133 και 1η θεση
2 αζερμπαϊτζαν 106 πραγματικο 122 και 2η θεση

3 νορβηγια 101 - αποκλειστηκε με 30β
4 ρωσια 89 πραγματικο 64 και 9η θεση
5 σερβια 95 πραγματικο 67 και 8η θεση

6 ουγγαρια 86 πραγματικο 72 και 7η θεση
7 ισλανδια 76 πραγματικο 100 και 4η θεση
8 φινλανδια 71 πραγματικο 103 και 3η θεση

9 γεωργια 68 πραγματικο 74 και 6η θεση
10 αρμενια 66β - αποκλειστηκε με 54β - κοντα στο μ.ο.
---
11 τουρκια 60β - αποκλειστηκε με 47β - κοντα στο μ.ο
12 αλβανια 49β -αποκλειστηκε με 47β - πολυ κοντα στο μ.ο
13 λιθουανια 32β - προκριθηκε με 81β και 5η θεση
14 πορτογαλια 31β -αποκλειστηκε με 22β - πολυ κοντα στο μ.ο.
15 κροατια 30β - αποκλειστηκε με 41β - κοντα στο μ.ο.
16 μαλτα 27β - αποκλειστηκε με 54β και 11η θεση
17 νορβηγια
18 ελβετια 24β- προκριθηκε με 55β και 10η θεση
19 σαν μαρινο 2β -αποκλειστηκε με 36β και 16η θεση

Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Πρώτος ημιτελικός - Σελίδα 9 Empty Απ: Πρώτος ημιτελικός

Τετ Μάης 18, 2011 1:08 pm
^^ Αυτό το στατιστικό ήταν πολύ μέσα!! Αν εξαιρέσεις τη Νορβηγία που δεν υπολόγισε τον παράγοντα του τραγουδιού-πατάτα! green

Και μάλιστα έπεσε μέσα σε αποκλεισμό Τουρκίας και παραλίγο Αρμενίας!! Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης