The Greek Forum of Eurovision Song Contest
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
jovla
jovla
Αριθμός μηνυμάτων : 2208
Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2019
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 24
ΧιούμορΤΑ ΤΑ ΤΑ

Αγαπημένη μας ΕΡΤ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένη μας ΕΡΤ...

Τετ Σεπ 25, 2024 9:57 am
Επίσης παιδιά έλεος αυτή η καραμέλα με την θέση. Η Μαρίνα πέρυσι μας απέδειξε ότι πιο σημαντικό είναι να έχεις την αποδοχή της χώρας σου, παρά ένα πλασάρισμα στη πρώτη 10αδα.

Αρέσει στους χρήστες eurovisionικος και Chrisde

space28
space28
Αριθμός μηνυμάτων : 515
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2019

Αγαπημένη μας ΕΡΤ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένη μας ΕΡΤ...

Τετ Σεπ 25, 2024 7:20 pm
1.Εφόσον δεν έχουμε τραγούδια, το μόνο που μπορούμε τώρα να κάνουμε ειναι να κρίνουμε τα ονόματα. Και τα τρια ονόματα που σχολίασα είναι στην καλύτερη φωνητικά ανεπαρκή ή και αδιάφορα. Και στη γιούρο, ο φωνητικά ανεπαρκής ή μέτριος δεν πάει πουθενά, εκτός και αν είναι πολύ δυνατός σκηνικά (που ούτε αυτό διαθέτουν). Ο Ξιαρχό είναι χορογράφος να υπενθυμίσω όχι τραγουδιστής. 
2.Δεν είναι αλήθεια ότι η Μαρίνα είχε την αποδοχή όλης της χώρας. Στην πραγματικότητα, είχε την φανατική αποδοχή μιας σημαντικής μερίδας (κυρίως των πιο νέων ηλικιών), ενώ υπήρχαν πάρα πολλοί οι οποίοι όχι μόνο μπήκαν απέναντι της αλλά χρησιμοποιήθηκαν και τραγικοί χαρακτηρισμοί. Μια ματιά στα social επιβεβαιώνει αυτά που λέω. Η θέση μπορεί να μην είναι αυτοσκοπός, αλλά είναι ζητούμενο καλώς ή κακώς. Είναι διαγωνισμός τραγουδιού. Το ότι η Μαρίνα ωφελήθηκε πολύ από την παρουσία της εκεί, παρά το σχετικά μέτριο αποτέλεσμα, και έδωσε τρομερό boost στην καριέρα της είναι το δικό της κέρδος και για να είμαι ειλικρινής χαίρομαι για αυτό που της συνέβη. Το κύριο κέρδος ωστόσο για την ΕΡΤ δεν μπορεί να είναι η θέση που πήραμε αλλά το τζέρτζελο που έγινε μετά από χρόνια για τη γιουρο (πέραν από τα χρήματα που έβγαλε) και αυτό οφείλει να αξιοποιήσει. 
3.Δεν είμαι αρνητικός, αλλά ούτε και πετάω τη σκούφια μου για έναν εθνικό τελικό, αλλά την τελική κριτική θα την κάνω όταν προκύψουν οι τελικοί υποψήφιοι με συγκεκριμένα τραγούδια. Είναι αλήθεια ότι ποτέ δεν ξέρεις τι θα προκύψει από έναν εθνικό τελικό. Και το die for u από έναν τραγικό εθνικό τελικό βγήκε και ήταν τραγουδάρα. Είδωμεν..
4.Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν μόνο οι λύσεις εθνικός τελικός ή ανάθεση σε τύπους σαν τον Βίκτωρα, ο οποίος στο τέλος της ημέρας είναι το κλασικό παράδειγμα επιλογής ελιτισμού (αν δεν έπαιξαν τελικά ρόλο οι γνωριμίες). Υπάρχουν και άλλες επιλογές. Όλα είναι θέμα οπτικής και ζητούμενου για το διαγωνισμό. Θέλουμε να κερδίσουμε, θέλουμε απλά ένα καλό αποτέλεσμα; Δεν μας νοιάζει και ιδιαίτερα; Ο καθένας έχει άλλη λογική νομίζω. 

ΥΓ. Η Τζοάν που χάθηκε; Αν υφίσταται ακόμα μουσικά, φαντάζομαι θα στείλει κάτι. Ε smart  Αγαπημένη μας ΕΡΤ... - Σελίδα 2 1f60e .

Καλή γιουροβιζιονική χρονιά να έχουμε παίδες  Αγαπημένη μας ΕΡΤ... - Σελίδα 2 1f609
Jimijoop
Jimijoop
Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2022

Αγαπημένη μας ΕΡΤ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένη μας ΕΡΤ...

Τετ Σεπ 25, 2024 7:31 pm
Βασικά πρέπει να ρίξουμε λίγο το πήχη μας, είναι σχεδόν απίθανο να έχουμε τα αποτελέσματα που είχαμε στα 00ς. Η Eurovision έχει αλλάξει πολύ τα τελευταία χρόνια και πλέον δεν μπορούμε να βασιστούμε σε γνωστές συνταγές, μεγάλα ονόματα, dream teams & ψήφους από διασπορά και Βαλκάνια και δεν θέλω να γίνουμε Σαν Μαρίνο και να στέλνουμε συνέχεια Φουρέιρα & Παπαρίζου. Επίσης δεν έχουμε και πολλές επιλογές για ανάθεση σε αντίθεση με 20 χρόνια πριν. Αν η Σάττι δεν πήγε δεκάδα με την πιο πολυσυζητιμένη Ελληνική συμμετοχή εδώ και πολλά χρόνια, η Ζοζεφίν και ο Αργυρός μάλλον δεν θα πήγαιναν ούτε δεκαπεντάδα σήμερα.

Ο Εθνικός τελικός είναι η καλύτερη επιλογή, εκτός και αν προτιμάτε την ΕΡΤ να ξαναγυρίσει στις στημένες αναθέσεις σε βύσματα, καλλιτέχνες από διασπορά και αδιάφορες "πχοιότητες".

Αρέσει στους χρήστες eurovisionικος και Chrisde

jovla
jovla
Αριθμός μηνυμάτων : 2208
Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2019
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 24
ΧιούμορΤΑ ΤΑ ΤΑ

Αγαπημένη μας ΕΡΤ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένη μας ΕΡΤ...

Παρ Οκτ 11, 2024 1:29 pm
φαινεται να προχωραει κανονικα η διεξαγωγη εθνικου τελικου απο την ΕΡΤ μιας και εγκρίθηκε επισημα από το ΔΣ της ΕΡΤ

https://diavgeia.gov.gr/doc/9%CE%A8%CE%962465%CE%981%CE%95-%CE%9626?inline=true

Αρέσει στους χρήστες smart-attack και alexg

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης