The Greek Forum of Eurovision Song Contest
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Σαβ Οκτ 07, 2017 9:57 pm
Η spicy είναι η εταιρία του Φοίβου;;;
HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Σαβ Οκτ 07, 2017 10:05 pm
Έχουμε και έτερο υποψήφιο " Ο νικητής της δεύτερης σεζόν του Greek Idol που προβάλλονταν στον Alpha Παναγιώτης Τσακαλακος, είναι ο δεύτερος καλλιτέχνης που κατέθεσε συμμετοχή στην ΕΡΤ σύμφωνα με ασφαλείς και αποκλειστικές πληροφορίες του INFE Greece....."


Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Tumblr_mdtc33uHrv1r8g94jo1_250
HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Σαβ Οκτ 07, 2017 10:13 pm
Δε ξέρω τι προαίσθημα έχετε εσείς παιδιά, εγώ πάντως...
Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 140729899 Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 3365031426
Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Giphy
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Κυρ Οκτ 08, 2017 1:05 am
Masilnto έγραψε:Άρα δηλ πάμε για έναν εθνικό για τα μάτια του κόσμου, όπως το 2012 ?
Ας είναι. Τουλάχιστον αυτή τη φορά δεν θα πάμε με το...βρακί στο χέρι Laughing

Είσαι τόσο βέβαιος δηλαδή οτι θα δείς καλύτερη θέση από 17η στον τελικό, και 9η στο τ/β. Laughing

Ας ακούσουμε καλύτερα πρώτα το κοινωνικοπολιτικό αριστούργημα του Κατσιμίχα γιατί που ξέρεις, μπορεί να μην πάμε κρατώντας βρακί, αλλά ...μπουρκίνι.
Και τουλάχιστον βέβαια αν τελικά μείνουμε με το οτιδήποτε άλλο στο χέρι εκ των υστέρων, στην Ελλάδα είναι πάντοτε πιο χωνευτή η αποτυχία με την πχιότητα. Οι κουτόφραγκοι θα φταίνε που δεν μας καταλαβαίνουν ποτές Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 4228625014

HOLA έγραψε:
Romanus έγραψε:
HOLA έγραψε:
Mastiha έγραψε:Η αειπάρθενος με το σαντούρι σε ποιά εταιρεία ανήκει;
Έχει παντρευτεί και είναι και μητέρα νομίζω!
Και η original Αειπάρθενος ομοίως: αυτά τα δεδομένα δεν προσβάλλουν την εγκυρότητα του χαρακτηρισμού.

σ.σ. Μαστίχα ντουζ πουάν για το νέο άβαταρ!
Βλάσφημε! Laughing  Θα μας αφορίσει ο Ιερώνυμος!

Εδώ δεν αφορίζει άλλους κι άλλους τώρα που τον παίρνουν κιόλας οι συνθήκες καλή μου, μην ανησυχείς, δεν κινδυνεύουμε! Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 2295997565
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13989
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Κυρ Οκτ 08, 2017 4:32 pm
Πάντως, πολύ σίγουρους σας βλέπω.
Η Αρετή Κετιμέ δεν θα μας εκπροσωπήσει το 2018 στη Eurovision.
Έτσι λέει το ένστικτό μου.
Θα υπάρξει κάποια συμμετοχή-έκπληξη, που θα αρέσει περισσότερο.
Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5215
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Κυρ Οκτ 08, 2017 4:45 pm
Masilnto έγραψε:Πάντως, πολύ σίγουρους σας βλέπω.
Η Αρετή Κετιμέ δεν θα μας εκπροσωπήσει το 2018 στη Eurovision.
Έτσι λέει το ένστικτό μου.
Θα υπάρξει κάποια συμμετοχή-έκπληξη, που θα αρέσει περισσότερο.

Λες να κάνει την έκπληξη η Βασιλική Στεφάνου (insert Mariah Carey's "i don't know her" gif here), την οποία όπως είπε ο παραγωγός της Κετιμέ (http://ogaegreece.com/archives/44239) θα προτείνει η Polymusic; 

Σπόιλερ:

Εγώ νομίζω ότι εκτός κι αν έχει κανένα τραγούδι σούπερ έκτρωμα, η Κετιμέ το έχει αέρα. Βλέπετε τι ετοιμάζονται να κατεβάσουν οι άλλες εταιρείες...


Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Κυρ Οκτ 08, 2017 6:57 pm
Libertus έγραψε:Εγώ νομίζω ότι εκτός κι αν έχει κανένα τραγούδι σούπερ έκτρωμα, η Κετιμέ το έχει αέρα. Βλέπετε τι ετοιμάζονται να κατεβάσουν οι άλλες εταιρείες...

Συμφωνώ, κυρίως λόγω του χαρακτήρα που έχει η μουσική της και το ηχόχρωμα της φωνής της. Θα ξεχωρίσει σαν τη μύγα στο γάλα, και στο κάτω κάτω είναι και η μοναδική καλλιτέχνης...


...που είναι γνωστή από τα 90's. green

Τώρα αυτό που λες Μασίλντο δεν θα το απέκλειε κανείς σαν έκπληξη υπό κανονικές συνθήκες σε καμμία κανονική κρατική τηλεόραση. Απλά τους κομισσάριους της ΕΡΤ δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου σε θέματα σεβασμού της επιλογής του κοινού, κρίνοντας απο τους πολιτικούς πάτρωνές τους (και ο νοών νοείτω). Κι αν κάτι πάει κατ'αυτούς "στραβά" πάντοτε υπάρχει η πιθανότητα μιας κουλής ψήφου επιτροπής, μιας καταμέτρησης τ/β που δεν ξέρουμε πως προέκυψε κτλ.
Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5215
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Κυρ Οκτ 08, 2017 7:28 pm
Τώρα πρόσεξα στο άρθρο των Oikotimes ότι η MINOS EMI πρόκειται να καταθέσει πρόταση με ένα "hot duo", το οποίο, όπως γράφουν, θα γίνει το απόλυτο φαβορί του εθνικού τελικού. Θα μπορούσε άραγε να πρόκειται για Μουζουράκη και Ρίζου, που ανήκουν και οι 2 στο δυναμικό της εταιρείας και έχουν συνεργαστεί στο παρελθόν; Χμ...

edit Η Ρίζου ανήκει στη feelgood records...  Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 3261839802


Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13989
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Κυρ Οκτ 08, 2017 10:34 pm
Romanus έγραψε:

Τώρα αυτό που λες Μασίλντο δεν θα το απέκλειε κανείς σαν έκπληξη υπό κανονικές συνθήκες σε καμμία κανονική κρατική τηλεόραση. Απλά τους κομισσάριους της ΕΡΤ δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου σε θέματα σεβασμού της επιλογής του κοινού, κρίνοντας απο τους πολιτικούς πάτρωνές τους (και ο νοών νοείτω). Κι αν κάτι πάει κατ'αυτούς "στραβά" πάντοτε υπάρχει η πιθανότητα μιας κουλής ψήφου επιτροπής, μιας καταμέτρησης  τ/β που δεν ξέρουμε πως προέκυψε κτλ.

H επιτροπή έχει διακοσμητικό ρόλο.
Πηγαίνει το τραγούδι που ψηφίζει ο κόσμος..!
Οπότε πιστεύω θα γίνει η έκπληξη και η ανατροπή !
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Δευ Οκτ 09, 2017 12:36 pm
Romanus έγραψε:
HOLA έγραψε:
Mastiha έγραψε:Η αειπάρθενος με το σαντούρι σε ποιά εταιρεία ανήκει;
Έχει παντρευτεί και είναι και μητέρα νομίζω!
Και η original Αειπάρθενος ομοίως: αυτά τα δεδομένα δεν προσβάλλουν την εγκυρότητα του χαρακτηρισμού.

σ.σ. Μαστίχα ντουζ πουάν για το νέο άβαταρ!


Ακριβώς!  Cool

Μερσί!  Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 1774179853
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Δευ Οκτ 09, 2017 12:47 pm
HOLA έγραψε:Έχουμε και έτερο υποψήφιο " Ο νικητής της δεύτερης σεζόν του Greek Idol που προβάλλονταν στον Alpha Παναγιώτης Τσακαλακος, είναι ο δεύτερος καλλιτέχνης που κατέθεσε συμμετοχή στην ΕΡΤ σύμφωνα με ασφαλείς και αποκλειστικές πληροφορίες του INFE Greece....."


Δεν τον ήξερα. Τι αντιτηλεοπτική φάτσα και τι αδιάφορη φωνή!  Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 999574319
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Δευ Οκτ 09, 2017 1:17 pm
Libertus έγραψε:
Masilnto έγραψε:Πάντως, πολύ σίγουρους σας βλέπω.
Η Αρετή Κετιμέ δεν θα μας εκπροσωπήσει το 2018 στη Eurovision.
Έτσι λέει το ένστικτό μου.
Θα υπάρξει κάποια συμμετοχή-έκπληξη, που θα αρέσει περισσότερο.

Λες να κάνει την έκπληξη η Βασιλική Στεφάνου (insert Mariah Carey's "i don't know her" gif here), την οποία όπως είπε ο παραγωγός της Κετιμέ (http://ogaegreece.com/archives/44239) θα προτείνει η Polymusic; 

Σπόιλερ:

Εγώ νομίζω ότι εκτός κι αν έχει κανένα τραγούδι σούπερ έκτρωμα, η Κετιμέ το έχει αέρα. Βλέπετε τι ετοιμάζονται να κατεβάσουν οι άλλες εταιρείες...

Δεν την ήξερα, της έχουν γράψει τραγούδια ο Αντώνης Μιτζέλος, ο Μιλτιάδης Πασχαλίδης, ο Θορωρής Γκόνης, η Ζωή Τηγανούρια, ο Κώστας Μακεδόνας, ο Γιώργος Καραδήμος. 
Επίσης διάβασα ότι: "Ο Γιώργος Νταλάρας, μέσα από την εκπομπή «Στην υγειά μας» την συστήνει στο ευρύ κοινό, ο Κώστας Μακεδόνας στους μεγάλους συναυλιακούς χώρους και ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης τιμητικά ξεκινά την συνεργασία μαζί της στη “Σαρανταποδαρούσα” του!"
Σπόιλερ:


Ωραία φωνή και φαίνεται "γερό χαρτί" στους κύκλους της "κουλτούρας"!  Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 1710716985  Αν είναι υποψήφια, ίσως να μην είναι δεδομένο ότι θα επιλεχθεί το 28χρονο "κοριτσάκι θαύμα".
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Δευ Οκτ 09, 2017 1:27 pm
Libertus έγραψε:Τώρα πρόσεξα στο άρθρο των Oikotimes ότι η MINOS EMI πρόκειται να καταθέσει πρόταση με ένα "hot duo", το οποίο, όπως γράφουν, θα γίνει το απόλυτο φαβορί του εθνικού τελικού. Θα μπορούσε άραγε να πρόκειται για Μουζουράκη και Ρίζου, που ανήκουν και οι 2 στο δυναμικό της εταιρείας και έχουν συνεργαστεί στο παρελθόν; Χμ...

edit Η Ρίζου ανήκει στη feelgood records...  Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 3261839802


Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 2371121551
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Δευ Οκτ 09, 2017 2:31 pm
Mastiha έγραψε:Ωραία φωνή και φαίνεται "γερό χαρτί" στους κύκλους της "κουλτούρας"!  Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 1710716985  Αν είναι υποψήφια, ίσως να μην είναι δεδομένο ότι θα επιλεχθεί το 28χρονο "κοριτσάκι θαύμα".

Από αυτά που παρέθεσες (και ούτε εγώ ήξερα) θα συμφωνήσω πως μπορεί να έχει εξτρα πόντους σε μια πιθανή εθνική επιλογή, παρόλο που προσωπικά τη θεωρώ άγνωστη.
Θα εξαρτηθεί βέβαια από το σε ποιά έκ των δύο δώσει το περισσότερο βάρος η κουλτούρα!  Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 1710716985

Mastiha έγραψε:Μουζουράκη

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 2371121551

Να, για κάτι τέτοια είσαι μια αδυναμία! Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 2111715875
Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5215
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Δευ Οκτ 09, 2017 2:50 pm
Τελικα δεν ειναι ασχημη αυτη η Στεφανου. Τουλαχιστον δεν ειναι αφωνη. Το τραγουδι της βεβαια υπογραφει ο επισης ψιλοαγνωστος Γιωργος Κυριακος που εκανε το ντεμπουτο του ως συνθετης περσι με τις "3 εποχες" ( τρια τραγουδια που ερμηνευουν Μεντη Καλογηρου Αντωνιαδης-δεν τρελαθηκα) ενω φετος εχει γραψει ενα απο τα καινουρια τραγουδια της Παυλινας Βουλγαρακη το οποιο ομοιως δε με ξετρελανε για να ειμαι ειλικρινης.


EuroPsycho
EuroPsycho
Αριθμός μηνυμάτων : 934
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2017
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Ελλάς
ΧιούμορΓιαννούλα... Την κουκούλα!

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Δευ Οκτ 09, 2017 6:16 pm
Masilnto έγραψε:Πάντως, πολύ σίγουρους σας βλέπω.
Η Αρετή Κετιμέ δεν θα μας εκπροσωπήσει το 2018 στη Eurovision.
Έτσι λέει το ένστικτό μου.
Θα υπάρξει κάποια συμμετοχή-έκπληξη, που θα αρέσει περισσότερο.
Γενικά στην ελληνική επικαιρότητα, καθώς και στην μουσική σκηνή δεν βλέπουμε συχνά εκπλήξεις, και αν δούμε θα είναι αρνητικές... Λοιπόν για το μουσικό κομμάτι, και επι ΣΥΡΙΖΑ εποχή για γιουροβίζιον, περιμένω στημένα πράγματα και χαμηλό πλασάρισμα, οπότε Κετιμέ με θέσεις παρόμοιες με τις περσινές... Very Happy  Ας ελπίζουμε να κάνω λάθος!
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13989
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Πεμ Οκτ 12, 2017 9:34 am
Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Epitropi
Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Παρ Οκτ 13, 2017 4:02 pm
Πόσα τραγούδια να κατατεθούνε στην ΕΡΤ για να τα αξιολογήσουν κιόλας απορρίπτωντας τα ή μη? 10-20 -30? Πολύ αισιόδοξους τους βλέπω....
HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Σαβ Οκτ 14, 2017 12:12 am
Σε λάθος κατεύθυνση κινούνται οι ...σύντροφοιLaughing  της ΕΡΤ!

Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13989
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Σαβ Οκτ 14, 2017 1:47 pm
Συνέντευξη της Αρετής Κετιμέ στον OgaeGreece

OGAE Greece: Θα μπω κατευθείαν στο επίκαιρο θέμα, τη Eurovision! Τι σημαίνει ο συγκεκριμένος διαγωνισμός για σένα και πως προκύπτει η προσωπική σου επιθυμία να συμμετάσχεις σε αυτόν;
Αρετή Κετιμέ: Πριν από περίπου 10 χρόνια μου προτάθηκε ανεπίσημα να λάβω μέρος. Ήταν πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο και  δυστυχώς ή ευτυχώς αρνήθηκα. Λίγο καιρό πριν (φέτος) όταν βρισκόμουν σε περιοδεία στην Βόρεια Αμερική έλαβα κάποια μηνύματα στην σελίδα μου στο Facebook που με ρωτούσαν, γιατί δεν πάω. Τα μηνύματα ήταν από την Ελλάδα, Σερβία, Βουλγαρία, Τουρκία & Ισραήλ. Ο συγκεκριμένος διαγωνισμός είναι ιστορικός από πολλές απόψεις και έχει δώσει μουσικές, στίχους, πρωτιές αλλά & κοινωνικοπολιτικά μηνύματα εκτός από μουσική και θέαμα. Για μένα είναι λοιπόν ένα σύνολο αυτών των παραγόντων.
O.G.: Τι θεωρείς ότι ένας διαγωνισμός τραγουδιού όπως η Eurovision, με τέτοια τηλεοπτική προβολή, μπορεί να προσφέρει σε έναν καλλιτέχνη γενικότερα; Θεωρείς ότι η Eurovision οφείλει να δίνει χώρο και σε μη-pop καλλιτέχνες όπως είσαι εσύ;
Α.Κ.: Σε έναν καλλιτέχνη μπορεί να προσφέρει χαρά, ένταση, ενθουσιασμό, λύπη, αποτυχία αλλά πάνω απ’ όλα τη συμμετοχή. Σε αυτόν τον  διαγωνισμό που κατά καιρούς έχουν περάσει σημαντικοί καλλιτέχνες πρωτίστως αξίζει να σημειωθεί πως είναι ένα βιτρό μόδας ποπ κουλτούρας με όλους τους επηρεασμούς από τη μουσική βιομηχανία. Παρ’ όλα αυτά πιστεύω πως ένας αληθινός καλλιτέχνης έχει μόνο να κερδίσει και εννοείται πως ο διαγωνισμός οφείλει να δώσει χώρο σε καλλιτέχνες εκτός από το είδος της ποπ.
Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Areth-2
O.G.: Σε συνεργασία με τον τραγουδοποιό Δημήτρη Καρρά, έχετε υποβάλει στην ΕΡΤ το υποψήφιο τραγούδι σας, εκπροσωπώντας την δισκογραφική εταιρία SPICY Music. Θα ήθελες να μοιραστείς μερικές πληροφορίες για το κομμάτι με τους αναγνώστες μας;
A.K.: Δεν μας επιτρέπεται να πούμε πολλά βάσει κανονισμών, όπως τον τίτλο του ας πούμε. Θα σας πω όμως ότι είναι ένα τραγούδι που πέρα από την Eurovision μου ταιριάζει, η διοργάνωση αυτή μπορεί να σε καταπιεί εάν δεν κάνεις αυτό που σου ταιριάζει. Είναι δίγλωσσο κοινωνικού περιεχομένου, σε ρυθμό παραδοσιακό δικό μας, εκτός από εμένα παίζουν δεξιοτέχνες μουσικοί όπως οι Νίκος Σαμαράς (τρομπέτα), Κώστας Φόρτσας (κλαρίνο), Νίκος Γύρας (μπάσο και έγχορδα), Μιχάλης Μπακάλης (κρουστά), Γιώργος Πούλιος (ατμόσφαιρες και ρυθμούς), Σταυρούλα Σπανού (σαντούρι όπως & εγώ) και μία εξαιρετική επίσης τραγουδίστρια στα φωνητικά η Έλενα Στρατηγοπούλου.
O.G.: Τα τελευταία χρόνια, η χώρα μας δεν σημειώνει και τις καλύτερες βαθμολογικές επιδόσεις στον διαγωνισμό, όπως έκανε σχεδόν μία δεκαετία πριν. Σε αγχώνει αυτό ή δεν υπολογίζεις καθόλου το κομμάτι της ψηφοφορίας;
A.K.: Η ψηφοφορία είναι ένα βασικό μέρος του πράγματος όμως νιώθω πως όταν υπάρχει ‘’αλήθεια’’ τότε όλα μπορεί να συμβούν. Το ότι τα τελευταία χρόνια τυχαίνει  αυτό δεν σημαίνει κάτι, ίσα ίσα που αυτά έρχονται και φεύγουν είναι κάπως δανεικά.
Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 16649382_10154618164274580_8492713399811822178_n
O.G.: Τι πιστεύεις εσύ ότι χρειάζεται μια χώρα για να έχει μία σωστή εκπροσώπηση σε έναν διαγωνισμό τραγουδιού και για να τα πάει καλά όταν υπάρχει και το κομμάτι της βαθμολογίας;
A.K.: Θεωρώ πως κάθε χώρα είναι καλό να έχει ένα μουσικό δικό της χρώμα με την σύγχρονη ενδεχομένως ματιά (ενορχηστρώσεις μουσικά όργανα ρυθμοί).Να ακούς τη γλώσσα της έστω και λίγο και να ξεχωρίζεις ακόμα και από την τηλεοπτική σκηνοθεσία ποιος είναι ο καθένας και τι κάνει ακριβώς. Τώρα όσον αφορά τη βαθμολογία πραγματικά όλα μπορεί να συμβούν!
O.G.: Φοβάσαι έναν ενδεχόμενο Εθνικό Τελικό ή νιώθεις αρκετή σιγουριά ότι μπορεί να είσαι εσύ η επόμενη εκπρόσωπος της Ελλάδας στη Eurovision;
A.K.: Δεν μου αρέσει να λέω μεγάλα λόγια. Ούτε φοβάμαι ούτε είμαι σίγουρη, είμαι χαρούμενη που ο κόσμος είχε αγκαλιάσει πριν ακόμα καταθέσουμε τον φάκελο αυτήν την ιδέα. Βρήκαμε υποστήριξη εγώ και η ομάδα μου πρώτα από τους μουσικούς & ύστερα από κόσμο απλό, καθημερινό (στο διαδίκτυο αλλά και την κανονική ζωή)
O.G.: Μια ερώτηση που φαντάζομαι πολλοί την έχουν θέσει είτε στον εαυτό τους είτε σε παρέες: Γιατί φέτος;
A.K.: Γιατί έλαβα αυτά τα μηνύματα που προανέφερα παραπάνω, ο κόσμος μου έδωσε την ιδέα! Πιστέψαμε σε αυτό & το πραγματοποιήσαμε.
O.G.: Από παλαιότερες συμμετοχές της χώρας μας, και όχι μόνο, ποιες ξεχωρίζεις και για ποιο λόγο;
A.K.: Από τα παλιά ξεχωρίζω αυτήν την Μαρίζας Κωχ, που ήταν σε μία πολύ δύσκολη ιστορικά στιγμή για την χώρα μας και αξίζει να ψάξετε συνεντεύξεις της που αναφέρει τις συνθήκες που ερμήνευσε το τραγούδι και πως ένιωθε τότε εκείνη. Η συμμετοχή της Σοφίας Βόσσου ήταν επίσης σημαντική γιατί αυτό το τραγούδι έχει μείνει και το ακούμε μέχρι σήμερα. Η Άννα Βίσση με την πρώτη της συμμετοχή και φυσικά η Έλενα Παπαρίζου γιατί τα σωστά και τα δίκαια πρέπει να τα λέμε!  Από ξένες συμμετοχές ξεχωρίζω αυτήν του Željko Joksimović  το 2004 για την Σερβία και το Μαυροβούνιο και αυτή της Dulce Pontes για την Πορτογαλία το 1991.
Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 5481_ARETI_KETIME_11122012
Ο.G.:  Η Eurovision είναι ένας διαγωνισμός που σε ενδιαφέρει στη παρούσα φάση της ζωής και της καριέρας σου ή μπορεί στο μέλλον να έχεις ξανά την επιθυμία να συμμετάσχεις;
A.K.: Κανείς δεν ξέρει θα δούμε!
O.G.: Υπάρχει κάποιο μήνυμα που θα ήθελες να στείλεις στους αναγνώστες του OGAE Greece που μας διαβάζουν αυτή τη στιγμή;
A.K.: Εγώ και η ομάδα μου ευχαριστούμε για την υποστήριξη σας στην προσπάθεια μας.
O.G.: Αρετή, σ’ ευχαριστούμε πολύ για αυτήν την συνέντευξη και ευχόμαστε σε όλη την ομάδα σας καλή επιτυχία με τον διαγωνισμό. 
Α.Κ.: Εγώ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Να είστε καλά!
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Σαβ Οκτ 14, 2017 5:20 pm
To "κοινωνικό περιεχόμενο" να'λειπε, και θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13989
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Σαβ Οκτ 14, 2017 8:01 pm
Masilnto έγραψε:
O.G.: Από παλαιότερες συμμετοχές της χώρας μας, και όχι μόνο, ποιες ξεχωρίζεις και για ποιο λόγο;
A.K.: Από τα παλιά ξεχωρίζω αυτήν την Μαρίζας Κωχ, που ήταν σε μία πολύ δύσκολη ιστορικά στιγμή για την χώρα μας και αξίζει να ψάξετε συνεντεύξεις της που αναφέρει τις συνθήκες που ερμήνευσε το τραγούδι και πως ένιωθε τότε εκείνη. Η συμμετοχή της Σοφίας Βόσσου ήταν επίσης σημαντική γιατί αυτό το τραγούδι έχει μείνει και το ακούμε μέχρι σήμερα. Η Άννα Βίσση με την πρώτη της συμμετοχή και φυσικά η Έλενα Παπαρίζου γιατί τα σωστά και τα δίκαια πρέπει να τα λέμε!  Από ξένες συμμετοχές ξεχωρίζω αυτήν του Željko Joksimović  το 2004 για την Σερβία και το Μαυροβούνιο και αυτή της Dulce Pontes για την Πορτογαλία το 1991.

Έχει καλό γούστο πάντως Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 1262296416
Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5215
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Σαβ Οκτ 14, 2017 8:08 pm
Εντάξει όλα τα υπόλοιπα, αυτό το "οτοστόπ" τί το ήθελε;  Rolling Eyes


Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13989
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Σαβ Οκτ 14, 2017 10:10 pm
Libertus έγραψε:Εντάξει όλα τα υπόλοιπα, αυτό το "οτοστόπ" τί το ήθελε;  Rolling Eyes

Μήπως εννοούσε όμως το Μόνο η αγάπη ? (άσχετα αν είναι δυο χρόνια αργότερα)
Elfo_Del_Infierno
Elfo_Del_Infierno
Αριθμός μηνυμάτων : 5215
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2016
Φύλο : Άντρας Τόπος : Cornelia's pussy
ΧιούμορΔεν μπορεί να είμαι τόσο ανήθικη!

Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι) - Σελίδα 5 Empty Απ: Ελλάδα 2018 (επέλεξε τραγούδι)

Σαβ Οκτ 14, 2017 10:36 pm
Το σκέφτηκα κι εγώ να σου πω την αλήθεια, αλλά αφενός απαντά σε ερώτηση για συμμετοχές της δικής μας χώρας, αφετέρου το "Μόνο η Αγάπη" είναι, όπως κι εσύ λες, ύστερο του Οτοστόπ. Να μπερδεύτηκε τόσο πολύ πια;
Επίσης, γελάω πάρα πολύ με τον τρόπο που αναφέρει το my no1 ανάμεσα στις αγαπημένες της ελληνικές συμμετοχές. Είναι σα να μας λέει : "το αναφέρω αναγκαστικά και με βαριά καρδιά επειδή είναι το νικητήριο ελληνικό τραγούδι και για το λόγο αυτόν πρέπει να το αναφέρω, αλλά μη νομίζετε ότι είναι του γούστου μου".  green


Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης