The Greek Forum of Eurovision Song Contest
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Πεμ Μαρ 03, 2011 9:26 pm
Πάντως κάνοντας μια περιήγηση στους τελικούς άλλων χωρών εντυπωσιάστηκα ΚΑΙ με τον τελικό της Αλβανίας....το είδατε το stage τους?? ΥΠΕΡΟΧΟ!!! Νομίζω κάλλιστα φέτος συγκρινόμαστε με το ΦΥΡΟΜ και τους τελικούς τους.....ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΕΡΤ!!! ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!! Very Happy ΦΤΟΥ!!! ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!!!!!!!!!!
Mr. Curiosity
Mr. Curiosity
Αριθμός μηνυμάτων : 772
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2011
Φύλο : Άντρας ΧιούμορNo, you didn't!

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Πεμ Μαρ 03, 2011 9:34 pm
Οσο για τη μικρή της παρέας Νίκη Πόντε, καλύτερα που δεν βγήκε γιατί θα ήταν κρίμα να τη στερηθεί η Eurovision Junior!

bitch please. τους πείραξε η Nikki Mad
peggy
peggy
Αριθμός μηνυμάτων : 834
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορHTAN ΕΝΑΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ!

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Πεμ Μαρ 03, 2011 9:38 pm
Master έγραψε:Πάντως κάνοντας μια περιήγηση στους τελικούς άλλων χωρών εντυπωσιάστηκα ΚΑΙ με τον τελικό της Αλβανίας....το είδατε το stage τους?? ΥΠΕΡΟΧΟ!!! Νομίζω κάλλιστα φέτος συγκρινόμαστε με το ΦΥΡΟΜ και τους τελικούς τους.....ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΕΡΤ!!! ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!! Very Happy ΦΤΟΥ!!! ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!!!!!!!!!!
ΑΝ μάθουμε να δουλεύουμε σκληρά, μπορεί κάποια μέρα να γίνουμε κι εμείς σαν τους Αλβανούς!
Το είπε και ο ... Πάγκαλος! lol!
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Πεμ Μαρ 03, 2011 10:04 pm
cst003 έγραψε:
Oi φαν της Πόντε Κατακεραυνώνουν το Γιώργα. Άλλωστε το ποσοστό μίσους 63,2% είναι ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΟ με το ποσοστό λατρείας για τη Νίκκι στο πολ του esctoday.
Καμμία έκπληξη δηλαδή! Μη μασάτε. Very Happy

Λοιπόν Νώντα εμείς φέτος θα συμφωνήσουμε σε πολλά! Laughing Συνέχισε να χώνεις!!! Λες αυτά που θα έλεγα και εγώ!!! Laughing

υγ. Πέγκυ καλωσήρθες!!! Very Happy
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Πεμ Μαρ 03, 2011 10:26 pm
peggy έγραψε: Το είπε και ο ... Πάγκαλος! lol!

Αυτός μετά απο όσα έχει πει, κυκλοφορεί χωρίς πρόβλημα στην Ελλάδα;;;
Αν ναι, τότε έχουν δίκιο πολλοί στο εξωτερικό όταν λένε ότι οι έλληνες παίρνουν ναρκωτικά!!! :albino:
Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Πεμ Μαρ 03, 2011 10:35 pm
Σχόλιο Σουηδού στο eurovision tv:

Well done Greece for representing your country with a traditional element in your music! Respect! Not like everyone else choosing songs with no national meaning whatsoever!!!
For that reason, GOOD LUCK!

ΑΓΑΠΑΩ ΣΟΥΗΔΙΑ!!!! Very Happy Very Happy Very Happy
sonia10
sonia10
Αριθμός μηνυμάτων : 406
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Πεμ Μαρ 03, 2011 10:45 pm
Master έγραψε:Σχόλιο Σουηδού στο eurovision tv:

Well done Greece for representing your country with a traditional element in your music! Respect! Not like everyone else choosing songs with no national meaning whatsoever!!!
For that reason, GOOD LUCK!

ΑΓΑΠΑΩ ΣΟΥΗΔΙΑ!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

και εγω!!!!!και εγω!!!!! lol!
peggy
peggy
Αριθμός μηνυμάτων : 834
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορHTAN ΕΝΑΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ!

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Interview @ ESCtoday after the NF

Παρ Μαρ 04, 2011 4:08 am



Άντε, 1 βδομάδα ξεκούραση και μετά, με τα ΜΟΥΤΡΑ να αλλάξετε τη χορογραφία!
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Παρ Μαρ 04, 2011 9:35 am
sonia10 έγραψε:
Master έγραψε:Σχόλιο Σουηδού στο eurovision tv:

Well done Greece for representing your country with a traditional element in your music! Respect! Not like everyone else choosing songs with no national meaning whatsoever!!!
For that reason, GOOD LUCK!

ΑΓΑΠΑΩ ΣΟΥΗΔΙΑ!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

και εγω!!!!!και εγω!!!!! lol!
Αν μας δώσουν το 12άρι όπως στην Έλενα και εγώ θα τους αγαπώ πολύ!!!! Razz Razz
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Παρ Μαρ 04, 2011 9:42 am
ale έγραψε:
sonia10 έγραψε:
Master έγραψε:Σχόλιο Σουηδού στο eurovision tv:

Well done Greece for representing your country with a traditional element in your music! Respect! Not like everyone else choosing songs with no national meaning whatsoever!!!
For that reason, GOOD LUCK!

ΑΓΑΠΑΩ ΣΟΥΗΔΙΑ!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

και εγω!!!!!και εγω!!!!! lol!
Αν μας δώσουν το 12άρι όπως στην Έλενα και εγώ θα τους αγαπώ πολύ!!!! Razz Razz

Σουηδοί αδέρφια μας Very Happy (και Νορβηγοί, Δανοί, Ισλανδοί...)
HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Παρ Μαρ 04, 2011 10:39 am
Η Eurovision, ο Λούκας και το… ”μνημόσυνο”!

Διαβάστε μία ενδιαφέρον προσέγγιση του Δημήτρη Χαλιώτη από το Nooz.

Υπήρχε σχέδιο. Είμαι πλέον πεπεισμένος. Μετά το χθεσινό ”παρατράγουδο” του ελληνικού τελικού της Eurovision είμαι βέβαιος ότι η εντολή ήταν ”αποτελειώστε την!” Εγώ κάθισα να δω ένα show και είδα το ”μνημόσυνο”… Ποιον κλαίγαμε, κυρία μου;

Πρώτο πλάνο. Η Λένα Αρώνη μαυροφορεμένη, ένα βήμα πριν βάλει το μαντήλι κι ερμηνεύσει το ”Ανοιξε πέτρα”. Σκιάχτηκα. Κάτι κακό έχει συμβεί, λέω… Αντ’ αυτού η Λένα – σοβαρή και… μινιμάλ – μου λέει ”καλησπέρα”. Τι συνέβη, Λένα; Δε με γελάς… Ποιος πέθανε, Λένα; Σε ξορκίζω! Μίλα!

Η Εurovision. Η Eurovision πέθανε. Εκείνη με τα φτερά και τα πούπουλα. Εκείνη η λατρεμένα κιτς, decadance μακρινή ξαδέλφη της τέχνης… Έγινε ”κουλτουριάρα”. Ή μάλλον το παίζει… Τέρμα τα χαμόγελα. Τέρμα τα χειροκροτήματα και τα μπαλέτα. Τέρμα η αποθέωση. Απόψε παίζουμε σοβαρό έργο… Παίζουμε… Eurovision. Tη νέα εκδοχή, Τη διασκευασμένη. Τη λιτή. Έχουμε κρίση άλλωστε… Γενικά.

Τουτέστιν, αλλού η παρουσιάστρια και η κριτική επιτροπή, αλλού 20 – 30 άτομα κοινό με κάτι φτηνά σημαιάκια, αλλού ο Αλέξανδρος Λιζάρδος με παπιγιόν έρημος και μόνος (αλλά ανέλπιστα χαρούμενος!), αλλού (στο φουαγιέ συγκεκριμένα) στοιβαγμένοι και οι λοιποί συγγενείς των υποψηφίων…

Και να ήταν μόνο αυτοί αλλού… Αλλού κι ο σκηνοθέτης… Αλλού και οι τεχνικοί… Αλλού μας έστειλαν κι εμάς…

Αλλά είπαμε… Απόψε παίζουμε σιβαρό έργο… Παράλογο. Ιονέσκο, Μπέκετ… Eurovision!

Και μπορεί οι υποψήφιοι για το χρίσμα να έρχονται από τα talent shows – κάτι που μας χαλάει το σοβαρό προφίλ -, οι καλεσμένοι όμως έχουν μια ποιότητα! Εν αρχή… ο Νίκος Τουλιάτος με τα κρουστά του. Πήρε κι άρχισε να χτυπά το μπιτόνι με το νερό και γύρω του οι υποψήφιοι… Σα τους Ινδιάνους. Μουσικός αυτοσχεδιασμός. ”Μα κυρία μου, Eurovision έκατσα να δω!”… ”Βούλωστο! Απόψε παίζουμε σοβαρό έργο!”…

Κι επειδή παίζουμε σοβαρό έργο, ας διώξουμε για λίγο τους υποψηφίους, που επιμένουν να παίζουν άλλο έργο, κι ας πάρουμε συνέντευξη από τον Νίκο Τουλιάτο. Τι σχέση έχει ο Νίκος Τουλιάτος με τη Eurovision; Καμία. Αλλά τι σχέση έχει και η αποψινή βραδιά με τη Eurovision;

Δεύτερη πράξη. Οι υποψήφιοι. Επιστροφή στο… παρελθόν. Τι έγινε; Δεν ενημέρωσαν τους πρωταγωνιστές ότι απόψε παίζουμε σοβαρό έργο; Γιατί χτυπιούνται μόνα τους τα Κόκκινα Χαλιά; Γιατί η Βαλάντω ”βαλάντωσε” με τη λευκή τουαλέτα με την ουρά και τις δύο ”αγκυλωμένες” (το λέμε αλλιώς, αλλά προσπαθώ να γλιτώσω τη μήνυση!) κοπελιές στα φωνητικά; Γιατί πετάνε μπάλες ο ένας στον άλλο το Τριμητόνιο κι αρχίσαν το aerobic; Ποιο μπουζούκι ”μέθυσε” την Αντιγόνη Ψυχράμη και τη χορογράφο της; Πού πήγαν τα εντατικά μαθήματα ζεϊμπέκικου του Μητροπάνου στον Λούκας; Γιατί ντύθηκαν εξωγήινοι οι χορευτές της Νίκι Πόντε;

Η Eurovision ζει! Ναι!!!! Για δέκα λεπτά η παλιά Eurovision ζει!!! Αλλά απλώς αναπνέει… Χαροπαλεύει. Είναι η φτήνια χωρίς τη φαντασμαγορία. Είναι το κιτς χωρίς το λούσο. Είναι το πανηγύρι χωρίς το χειροκρότημα.

Κι ύστερα πάλι… πένθος. Η Λένα θρηνεί (και μάλλον βαριέται και την κηδεία, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα…).

Τρίτη πράξη (του δράματος). Οι καλεσμένοι υποψήφιοι των άλλων χωρών. Ο Κύπριος. Θλιμμένος κι αυτός. Μιλάει με τη Λένα για τον ”μακαρίτη”… Ξαφνικά μπροστά μου μια χαρωπή, μπλε ”κατσαριδούλα” από τη Μάλτα. Παίρνω το teza να την ψεκάσω. Απόψε παίζουμε σοβαρό έργο, παλικάρι (λέμε τώρα…)! Δε βλέπεις τη Λένα; Εσύ γιατί χαίρεσαι; Επόμενη στη σειρά μια ξανθιά Βουλγάρα. Της μιλάει η Λένα στα αγγλικά. ”Γιατί πας στη Eurovsion; Για να προβάλλεις τη χώρα σου ή για να κάνεις διεθνή καριέρα;”… ”Μπουθ (εννοεί both, ”και τα δύο”!) Ό,τι πεις, κοπελιά! Μπουθ και ξανά μπουθ! Πάμε παρακάτω… Αρχίζει να κουράζει το έργο… Κι ας είναι σοβαρό…

”Μη φύγει κανείς! Επιστρέφοντας σας έχω μία έκπληξη!” μας λέει η Λένα και χαμογελάει. Για πρώτη φορά. Για να χαμογελάει η Λένα, κάτι καλό θα συμβεί… Επιστρέφουμε και βλέπω τον David Lynch σε ένα παγκάκι να ”εκτελεί” τα προηγούμενα σουξέ μας στη Eurovision. ”Περίμενες ποτέ να βρεθείς σε μια βραδιά για τη Eurovision;” τον ρωτάει η Λένα. ”Όταν με πήρατε, σκέφτηκα… Είναι τρελοί;” Πουλιά στον αέρα πιάνεις…! Μα τον David Lynch, κυρία μου, δεν τον ξέρει ούτε ένας fan της Eurovision! Μια χαρά είναι ο άνθρωπος, αλλά από άλλο έργο… Αχ, συγγνώμη! Κι εμείς απόψε παίζουμε σοβαρό έργο…

Η μεγάλη στιγμή έφτασε… Η ώρα της ανακοίνωσης του νικητή. ”Εδώ ζούμε στιγμές κεφιού και χαράς” μας ενημερώνει ο Αλέξανδρος Λιζάρδος από το green room και η νεκρανάσταση του Ιονέσκο είναι γεγονός!

”Και σιγά σιγά – μη σας πω πολύ γρήγορα (τουτέστιν ”άντε να τελειώνουμε!”) – θα μάθουμε τον νικητή!” μας λέει η Λένα και περιμένει να μπει η πρόεδρος της Επιτροπής, Μαρίνα Λαχανά, στο πλάνο, γιατί ο σκηνοθέτης έχει κοιμηθεί. And the winner is… Λούκας. Τι χειροκροτήματα; Τι χαμόγελα; Σσσσς…. Σφαλίστε τα παράθυρα! Έχουμε πένθος! Απόψε παίζουμε σοβαρό έργο… Μπερνάρντα Άλμπα και βάλε!

”Τι κρύο που έχει εδώ μέσα!” λέει ο Γιώργος Παυριανός από την επιτροπή και μας αποτελειώνει!

Πείτε στην ΕΡΤ να ανοίξει το καλοριφέρ! Πείτε στην ΕΡΤ να αλλάξει ρεπερτόριο! Πείτε στην ΕΡΤ ότι αν δεν θέλει να πάει η Ελλάδα στην Eurovision να μην πάει, αλλά να μη στέλνει δελτία τύπου για ”μεγάλες βραδιές”! Πείτε στην ΕΡΤ ότι Eurovision σημαίνει ”πανηγυράκι”, σημαίνει ”κιτς”… Γιατί εγώ αυτή τη Eurovision αγάπησα! Με τα φτερά και τα πούπουλα! Με το γκλαμ και το στρας! Με τις ”τρελές” και τα ”κλουβιά”! Τη Eurovision που λάτρευα να ”θάβω” την επόμενη μέρα… Και γιατί ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν τελικά στη φετινή Eurovision θα στείλουμε τον Λούκας ή τη Νένα Βενετσάνου… Ή στην καλύτερη περίπτωση, τη Μαρία Φαραντούρη! Καλή σας νύχτα!
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Παρ Μαρ 04, 2011 1:21 pm
Καλέ πόσο ψηλός είναι ο Λούκας;;; Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Kaos-not-tagged-smiley-4745
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Παρ Μαρ 04, 2011 1:27 pm
Mastiha έγραψε:Καλέ πόσο ψηλός είναι ο Λούκας;;; Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Kaos-not-tagged-smiley-4745
Παλίκαρος!!!!
Mr. Curiosity
Mr. Curiosity
Αριθμός μηνυμάτων : 772
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2011
Φύλο : Άντρας ΧιούμορNo, you didn't!

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Σαβ Μαρ 05, 2011 12:56 am
κάποιος με καταράστηκε!!...εδώ και 2 μέρες μου έχει κολλήσει το τραγούδι της Αντιγόνης Embarassed
Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Σαβ Μαρ 05, 2011 12:58 am
Mr Curiosity έγραψε:κάποιος με καταράστηκε!!...εδώ και 2 μέρες μου έχει κολλήσει το τραγούδι της Αντιγόνης Embarassed


Πήγαινε να σε διαβάσει ένας Παππάς..... lol! lol! lol! lol!
avatar
????????
Επισκέπτης

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Σαβ Μαρ 05, 2011 12:59 am
Mr Curiosity έγραψε:κάποιος με καταράστηκε!!...εδώ και 2 μέρες μου έχει κολλήσει το τραγούδι της Αντιγόνης Embarassed



χε χε χε
Mr. Curiosity
Mr. Curiosity
Αριθμός μηνυμάτων : 772
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2011
Φύλο : Άντρας ΧιούμορNo, you didn't!

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Σαβ Μαρ 05, 2011 1:00 am
Master έγραψε:
Mr Curiosity έγραψε:κάποιος με καταράστηκε!!...εδώ και 2 μέρες μου έχει κολλήσει το τραγούδι της Αντιγόνης Embarassed


Πήγαινε να σε διαβάσει ένας Παππάς..... lol! lol! lol! lol!

Laughing για να φανταστείς αν γινόταν σήμερα ο ελληνικός τελικός, θα την ψήφιζα! τόσο πολύ Mad
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Σαβ Μαρ 05, 2011 1:02 am
Mr Curiosity έγραψε:
Master έγραψε:
Mr Curiosity έγραψε:κάποιος με καταράστηκε!!...εδώ και 2 μέρες μου έχει κολλήσει το τραγούδι της Αντιγόνης Embarassed


Πήγαινε να σε διαβάσει ένας Παππάς..... lol! lol! lol! lol!

Laughing για να φανταστείς αν γινόταν σήμερα ο ελληνικός τελικός, θα την ψήφιζα! τόσο πολύ Mad

Πάλι καλά που δεν το έπαθες προχτές! What a Face Laughing
peggy
peggy
Αριθμός μηνυμάτων : 834
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορHTAN ΕΝΑΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ!

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty ΜΕ ΠΟΝΕΣΕ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ

Σαβ Μαρ 05, 2011 1:19 am
από τα γέλια!!!
HOLA έγραψε:Η Eurovision, ο Λούκας και το… ”μνημόσυνο”!

Διαβάστε μία ενδιαφέρον προσέγγιση του Δημήτρη Χαλιώτη από το Nooz.

Υπήρχε σχέδιο. Είμαι πλέον πεπεισμένος. Μετά το χθεσινό ”παρατράγουδο” του ελληνικού τελικού της Eurovision είμαι βέβαιος ότι η εντολή ήταν ”αποτελειώστε την!” Εγώ κάθισα να δω ένα show και είδα το ”μνημόσυνο”… Ποιον κλαίγαμε, κυρία μου;

Πρώτο πλάνο. Η Λένα Αρώνη μαυροφορεμένη, ένα βήμα πριν βάλει το μαντήλι κι ερμηνεύσει το ”Ανοιξε πέτρα”. Σκιάχτηκα. Κάτι κακό έχει συμβεί, λέω… Αντ’ αυτού η Λένα – σοβαρή και… μινιμάλ – μου λέει ”καλησπέρα”. Τι συνέβη, Λένα; Δε με γελάς… Ποιος πέθανε, Λένα; Σε ξορκίζω! Μίλα!

Η Εurovision. Η Eurovision πέθανε. Εκείνη με τα φτερά και τα πούπουλα. Εκείνη η λατρεμένα κιτς, decadance μακρινή ξαδέλφη της τέχνης… Έγινε ”κουλτουριάρα”. Ή μάλλον το παίζει… Τέρμα τα χαμόγελα. Τέρμα τα χειροκροτήματα και τα μπαλέτα. Τέρμα η αποθέωση. Απόψε παίζουμε σοβαρό έργο… Παίζουμε… Eurovision. Tη νέα εκδοχή, Τη διασκευασμένη. Τη λιτή. Έχουμε κρίση άλλωστε… Γενικά.

Τουτέστιν, αλλού η παρουσιάστρια και η κριτική επιτροπή, αλλού 20 – 30 άτομα κοινό με κάτι φτηνά σημαιάκια, αλλού ο Αλέξανδρος Λιζάρδος με παπιγιόν έρημος και μόνος (αλλά ανέλπιστα χαρούμενος!), αλλού (στο φουαγιέ συγκεκριμένα) στοιβαγμένοι και οι λοιποί συγγενείς των υποψηφίων…

Και να ήταν μόνο αυτοί αλλού… Αλλού κι ο σκηνοθέτης… Αλλού και οι τεχνικοί… Αλλού μας έστειλαν κι εμάς…

Αλλά είπαμε… Απόψε παίζουμε σιβαρό έργο… Παράλογο. Ιονέσκο, Μπέκετ… Eurovision!

Και μπορεί οι υποψήφιοι για το χρίσμα να έρχονται από τα talent shows – κάτι που μας χαλάει το σοβαρό προφίλ -, οι καλεσμένοι όμως έχουν μια ποιότητα! Εν αρχή… ο Νίκος Τουλιάτος με τα κρουστά του. Πήρε κι άρχισε να χτυπά το μπιτόνι με το νερό και γύρω του οι υποψήφιοι… Σα τους Ινδιάνους. Μουσικός αυτοσχεδιασμός. ”Μα κυρία μου, Eurovision έκατσα να δω!”… ”Βούλωστο! Απόψε παίζουμε σοβαρό έργο!”…

Κι επειδή παίζουμε σοβαρό έργο, ας διώξουμε για λίγο τους υποψηφίους, που επιμένουν να παίζουν άλλο έργο, κι ας πάρουμε συνέντευξη από τον Νίκο Τουλιάτο. Τι σχέση έχει ο Νίκος Τουλιάτος με τη Eurovision; Καμία. Αλλά τι σχέση έχει και η αποψινή βραδιά με τη Eurovision;

Δεύτερη πράξη. Οι υποψήφιοι. Επιστροφή στο… παρελθόν. Τι έγινε; Δεν ενημέρωσαν τους πρωταγωνιστές ότι απόψε παίζουμε σοβαρό έργο; Γιατί χτυπιούνται μόνα τους τα Κόκκινα Χαλιά; Γιατί η Βαλάντω ”βαλάντωσε” με τη λευκή τουαλέτα με την ουρά και τις δύο ”αγκυλωμένες” (το λέμε αλλιώς, αλλά προσπαθώ να γλιτώσω τη μήνυση!) κοπελιές στα φωνητικά; Γιατί πετάνε μπάλες ο ένας στον άλλο το Τριμητόνιο κι αρχίσαν το aerobic; Ποιο μπουζούκι ”μέθυσε” την Αντιγόνη Ψυχράμη και τη χορογράφο της; Πού πήγαν τα εντατικά μαθήματα ζεϊμπέκικου του Μητροπάνου στον Λούκας; Γιατί ντύθηκαν εξωγήινοι οι χορευτές της Νίκι Πόντε;

Η Eurovision ζει! Ναι!!!! Για δέκα λεπτά η παλιά Eurovision ζει!!! Αλλά απλώς αναπνέει… Χαροπαλεύει. Είναι η φτήνια χωρίς τη φαντασμαγορία. Είναι το κιτς χωρίς το λούσο. Είναι το πανηγύρι χωρίς το χειροκρότημα.

Κι ύστερα πάλι… πένθος. Η Λένα θρηνεί (και μάλλον βαριέται και την κηδεία, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα…).

Τρίτη πράξη (του δράματος). Οι καλεσμένοι υποψήφιοι των άλλων χωρών. Ο Κύπριος. Θλιμμένος κι αυτός. Μιλάει με τη Λένα για τον ”μακαρίτη”… Ξαφνικά μπροστά μου μια χαρωπή, μπλε ”κατσαριδούλα” από τη Μάλτα. Παίρνω το teza να την ψεκάσω. Απόψε παίζουμε σοβαρό έργο, παλικάρι (λέμε τώρα…)! Δε βλέπεις τη Λένα; Εσύ γιατί χαίρεσαι; Επόμενη στη σειρά μια ξανθιά Βουλγάρα. Της μιλάει η Λένα στα αγγλικά. ”Γιατί πας στη Eurovsion; Για να προβάλλεις τη χώρα σου ή για να κάνεις διεθνή καριέρα;”… ”Μπουθ (εννοεί both, ”και τα δύο”!) Ό,τι πεις, κοπελιά! Μπουθ και ξανά μπουθ! Πάμε παρακάτω… Αρχίζει να κουράζει το έργο… Κι ας είναι σοβαρό…

”Μη φύγει κανείς! Επιστρέφοντας σας έχω μία έκπληξη!” μας λέει η Λένα και χαμογελάει. Για πρώτη φορά. Για να χαμογελάει η Λένα, κάτι καλό θα συμβεί… Επιστρέφουμε και βλέπω τον David Lynch σε ένα παγκάκι να ”εκτελεί” τα προηγούμενα σουξέ μας στη Eurovision. ”Περίμενες ποτέ να βρεθείς σε μια βραδιά για τη Eurovision;” τον ρωτάει η Λένα. ”Όταν με πήρατε, σκέφτηκα… Είναι τρελοί;” Πουλιά στον αέρα πιάνεις…! Μα τον David Lynch, κυρία μου, δεν τον ξέρει ούτε ένας fan της Eurovision! Μια χαρά είναι ο άνθρωπος, αλλά από άλλο έργο… Αχ, συγγνώμη! Κι εμείς απόψε παίζουμε σοβαρό έργο…

Η μεγάλη στιγμή έφτασε… Η ώρα της ανακοίνωσης του νικητή. ”Εδώ ζούμε στιγμές κεφιού και χαράς” μας ενημερώνει ο Αλέξανδρος Λιζάρδος από το green room και η νεκρανάσταση του Ιονέσκο είναι γεγονός!

”Και σιγά σιγά – μη σας πω πολύ γρήγορα (τουτέστιν ”άντε να τελειώνουμε!”) – θα μάθουμε τον νικητή!” μας λέει η Λένα και περιμένει να μπει η πρόεδρος της Επιτροπής, Μαρίνα Λαχανά, στο πλάνο, γιατί ο σκηνοθέτης έχει κοιμηθεί. And the winner is… Λούκας. Τι χειροκροτήματα; Τι χαμόγελα; Σσσσς…. Σφαλίστε τα παράθυρα! Έχουμε πένθος! Απόψε παίζουμε σοβαρό έργο… Μπερνάρντα Άλμπα και βάλε!

”Τι κρύο που έχει εδώ μέσα!” λέει ο Γιώργος Παυριανός από την επιτροπή και μας αποτελειώνει!

Πείτε στην ΕΡΤ να ανοίξει το καλοριφέρ! Πείτε στην ΕΡΤ να αλλάξει ρεπερτόριο! Πείτε στην ΕΡΤ ότι αν δεν θέλει να πάει η Ελλάδα στην Eurovision να μην πάει, αλλά να μη στέλνει δελτία τύπου για ”μεγάλες βραδιές”! Πείτε στην ΕΡΤ ότι Eurovision σημαίνει ”πανηγυράκι”, σημαίνει ”κιτς”… Γιατί εγώ αυτή τη Eurovision αγάπησα! Με τα φτερά και τα πούπουλα! Με το γκλαμ και το στρας! Με τις ”τρελές” και τα ”κλουβιά”! Τη Eurovision που λάτρευα να ”θάβω” την επόμενη μέρα… Και γιατί ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν τελικά στη φετινή Eurovision θα στείλουμε τον Λούκας ή τη Νένα Βενετσάνου… Ή στην καλύτερη περίπτωση, τη Μαρία Φαραντούρη! Καλή σας νύχτα!
peggy
peggy
Αριθμός μηνυμάτων : 834
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορHTAN ΕΝΑΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ!

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Από το Eurivision.tv

Σαβ Μαρ 05, 2011 3:56 am
If you haven't had a the chance to watch the show live, or just want to see it again, it is available for to watch whenever you want in our WebTV player.

affraid R they CRAZY??? affraid affraid affraid
sonia10
sonia10
Αριθμός μηνυμάτων : 406
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Σαβ Μαρ 05, 2011 12:27 pm
Mastiha έγραψε:Καλέ πόσο ψηλός είναι ο Λούκας;;; Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Kaos-not-tagged-smiley-4745

ΜΟΝΟ 1.95!!!!!!
sonia10
sonia10
Αριθμός μηνυμάτων : 406
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Σαβ Μαρ 05, 2011 12:31 pm
fanis1972 έγραψε:
Mr Curiosity έγραψε:κάποιος με καταράστηκε!!...εδώ και 2 μέρες μου έχει κολλήσει το τραγούδι της Αντιγόνης Embarassed



χε χε χε

ΟΡΙΣΤΕ!!!!!!και μετα μου λετε οτι δεν εκανε βουντου στο κινητο μου την βραδια του τελικου!!!!!
Masilnto
Masilnto
Forum Founder
Forum Founder
Αριθμός μηνυμάτων : 13987
Ημερομηνία εγγραφής : 10/01/2011
Χιούμορ"Fuck all these fucking siberfans"

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Σαβ Μαρ 05, 2011 3:59 pm
Συγνωμη ρε παιδια,ημουν ο μονος που διεκρινε μεταξυ του Ντεϊβιντ (αυτος στο παγκακι) και της Αρωνη,
μια ατμοσφαιρα,πως να το πω κομψα,αμοιβαίας συμπάθειας?
sonia10
sonia10
Αριθμός μηνυμάτων : 406
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!! - Σελίδα 5 Empty Απ: Ο Ελληνικός Τελικός !!!!!!

Κυρ Μαρ 06, 2011 12:19 am
ναι το νομιζω και εγω και εχει την εξηγηση του:ειδε ο Γυφτος(Αρωνη)την γενια του (Ντειβιντ-ποιοτητα)και αναγαλιασε η καρδια του. cheers
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης