The Greek Forum of Eurovision Song Contest
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 12:48 pm
citelis έγραψε:Πάνω από τις μισές συμμετοχές τρώνε κράξιμο φέτος για το στήσιμο! Δεν τα ''ακούει'' μόνο η Ελλάδα!

Ξεχάσαμε τη μουσική και επικεντρωθήκαμε στο πυροτέχνημα.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 12:49 pm
EuroPsycho έγραψε:
impressedguy έγραψε:
Master έγραψε:Τετοιος πόλεμος για την Ελλάδα και το τόσο σπρώξιμο για την Φουρέιρα πραγματικά απίστευτο!!

Αυτα γίνονται φίλοι μου οταν εχεις απο πίσω πλάτες Σουηδίας, παίρνεις και βραβείο αμαλάχι...
 
Καλά περιμένετε πρωτα να κερδίσει η Κύπρος, ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς και στη γωνία καραδοκεί η Εστονία και μερικές ξέμπαρκες ευνοούμενες καραμπόλας!

Πόλεμο για την Ελλάδα εγώ δεν έχω δει, αυτό που έχω δει είναι σύγχυση για τη σκηνική μας παρουσία από εμάς τους ίδιους, εφέ που κόλλησαν στο τελωνείο και μετά τα κάναμε γαργάρα, δυναμική 9 εκατομμυρίων view στο youtube και 9η θέση στα στοιχήματα που κατέρρευσαν λόγω νυσταλέων προβων και επιτρέψτε μου να πω ότι ολίγον μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας φέτος. Όχι μόνο επειδή σκηνικά πήγαν απροετοίμαστοι αλλα και επειδή η όλη διαχείρηση επικοινωνιακά ήταν ολη λάθος.
Πράγματι, δεν πήγανε οργανωμένοι σωστά. Όλα αυτά που γίνονται τις τελευταίες ημέρες δεν έχουν προηγούμενο όμως. Όσο για την Κύπρο, γιατί ενώ δεν έκανε τίποτα σπουδαίο ξαφνικά όλοι "ενθουσιάστηκαν" ? Απάντησέ μου σε αυτό... Τι το σπουδαίο έκανε η Κύπρος για να ανέβει? (άσε εμάς.)


Το τί έκανε η Κύπρος και το τί καναμε εμείς το έχω ξαναγράψει, αλλά θα το ξαναγράψω ΑΥΤΟΛΕΞΕΙ.

Η Κύπρος πήρε το μέτριο και το έκανε έπος και εμείς πήραμε το έπος και το κάναμε BOOM NOTHING.

Την ώρα που η Κύπρος έψαχνε αν οι φωτιές στο τελευταίο ρεφραίν θα βγουν κάθετα ή υπό γωνία και αν στη γέφυρα το πλάνο της Φουρέιρα θα είναι ολόσωμο ή 3/4 (αληθινά όσα σας λέω) εμείς δεν είχαμε κάνει ούτε μισή πρόβα ολόκληρη, φτιάχναμε ιστορίες για τελωνεία, εφέ και λέιζερ που δεν είδαμε ποτέ, βάφαμε και ξεβάφαμε το χέρι, ψάχναμε τον τόνο στο "μα γιατίιιιιι", κάναμε λαιβ στο ινστα και υποσχόμασταν εκπλήξεις και φαντασμαγορία και αν όλα αυτά δεν είναι ερασιτεχνισμός και κακή διαχείρηση μια συμμετοχής που είχε δυναμική - κάποια στιγμή είχαμε φτάσει σε αυτό το φόρουμ να συζητάμε σχεδόν και το ενδεχόμενο νίκης μας - αναρωτιέμαι τί είναι.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 12:50 pm
Romanus έγραψε:
citelis έγραψε:Πάνω από τις μισές συμμετοχές τρώνε κράξιμο φέτος για το στήσιμο! Δεν τα ''ακούει'' μόνο η Ελλάδα!

Ξεχάσαμε τη μουσική και επικεντρωθήκαμε στο πυροτέχνημα.
Δεν ξεκίνησε το 2016 η Eurovision! Από πολλά χρόνια πίσω μέτραγαν κι άλλα πράγματα για την νίκη! Δύο ξεχωριστοί νικητές δεν άλλαξαν όλη τη Eurovision!
EuroPsycho
EuroPsycho
Αριθμός μηνυμάτων : 934
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2017
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Ελλάς
ΧιούμορΓιαννούλα... Την κουκούλα!

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 12:53 pm
impressedguy έγραψε:
EuroPsycho έγραψε:
impressedguy έγραψε:
Master έγραψε:Τετοιος πόλεμος για την Ελλάδα και το τόσο σπρώξιμο για την Φουρέιρα πραγματικά απίστευτο!!

Αυτα γίνονται φίλοι μου οταν εχεις απο πίσω πλάτες Σουηδίας, παίρνεις και βραβείο αμαλάχι...
 
Καλά περιμένετε πρωτα να κερδίσει η Κύπρος, ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς και στη γωνία καραδοκεί η Εστονία και μερικές ξέμπαρκες ευνοούμενες καραμπόλας!

Πόλεμο για την Ελλάδα εγώ δεν έχω δει, αυτό που έχω δει είναι σύγχυση για τη σκηνική μας παρουσία από εμάς τους ίδιους, εφέ που κόλλησαν στο τελωνείο και μετά τα κάναμε γαργάρα, δυναμική 9 εκατομμυρίων view στο youtube και 9η θέση στα στοιχήματα που κατέρρευσαν λόγω νυσταλέων προβων και επιτρέψτε μου να πω ότι ολίγον μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας φέτος. Όχι μόνο επειδή σκηνικά πήγαν απροετοίμαστοι αλλα και επειδή η όλη διαχείρηση επικοινωνιακά ήταν ολη λάθος.
Πράγματι, δεν πήγανε οργανωμένοι σωστά. Όλα αυτά που γίνονται τις τελευταίες ημέρες δεν έχουν προηγούμενο όμως. Όσο για την Κύπρο, γιατί ενώ δεν έκανε τίποτα σπουδαίο ξαφνικά όλοι "ενθουσιάστηκαν" ? Απάντησέ μου σε αυτό... Τι το σπουδαίο έκανε η Κύπρος για να ανέβει? (άσε εμάς.)


Το τί έκανε η Κύπρος και το τί καναμε εμείς το έχω ξαναγράψει, αλλά θα το ξαναγράψω ΑΥΤΟΛΕΞΕΙ.

Η Κύπρος πήρε το μέτριο και το έκανε έπος και εμείς πήραμε το έπος και το κάναμε BOOM NOTHING.

Την ώρα που η Κύπρος έψαχνε αν οι φωτιές στο τελευταίο ρεφραίν θα βγουν κάθετα ή υπό γωνία και αν στη γέφυρα το πλάνο της Φουρέιρα θα είναι ολόσωμο ή 3/4 (αληθινά όσα σας λέω) εμείς δεν είχαμε κάνει ούτε μισή πρόβα ολόκληρη, φτιάχναμε ιστορίες για τελωνεία, εφέ και λέιζερ που δεν είδαμε ποτέ, βάφαμε και ξεβάφαμε το χέρι, ψάχναμε τον τόνο στο "μα γιατίιιιιι", κάναμε λαιβ στο ινστα και υποσχόμασταν εκπλήξεις και φαντασμαγορία και αν όλα αυτά δεν είναι ερασιτεχνισμός και κακή διαχείρηση μια συμμετοχής που είχε δυναμική - κάποια στιγμή είχαμε φτάσει σε αυτό το φόρουμ να συζητάμε σχεδόν και το ενδεχόμενο νίκης μας - αναρωτιέμαι τί είναι.
"Η Κύπρος πήρε το μέτριο και το έκανε έπος", "εμείς ΒΟΟΜ NOTHING". Επέτρεψε μου παρά τα λάθη των δικών μας χειρισμών, να διαφωνήσω κάθετα, οριζοντίως, διαγωνίως και 3/4. Η Κύπρος μέτρια ήταν και μέτρια παρέμεινε. Όσο για μάς, απλά δεν κάναμε το κλικ του τέλειου, παρ'όλες τις αντιξοότητες βγάλαμε ένα πολύ καλό και αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας... ΕΛΕΟΣ!
EuroPsycho
EuroPsycho
Αριθμός μηνυμάτων : 934
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2017
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Ελλάς
ΧιούμορΓιαννούλα... Την κουκούλα!

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 12:53 pm
citelis έγραψε:
Romanus έγραψε:
citelis έγραψε:Πάνω από τις μισές συμμετοχές τρώνε κράξιμο φέτος για το στήσιμο! Δεν τα ''ακούει'' μόνο η Ελλάδα!

Ξεχάσαμε τη μουσική και επικεντρωθήκαμε στο πυροτέχνημα.
Δεν ξεκίνησε το 2016 η Eurovision! Από πολλά χρόνια πίσω μέτραγαν κι άλλα πράγματα για την νίκη! Δύο ξεχωριστοί νικητές δεν άλλαξαν όλη τη Eurovision!
Ο χρόνος πίσω δεν γυρίζει citelis...
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 12:56 pm
Romanus έγραψε:
citelis έγραψε:Πάνω από τις μισές συμμετοχές τρώνε κράξιμο φέτος για το στήσιμο! Δεν τα ''ακούει'' μόνο η Ελλάδα!

Ξεχάσαμε τη μουσική και επικεντρωθήκαμε στο πυροτέχνημα.


Συμφωνώ μαζί σου αλλά αυτό έχει συμβεί εδώ και χρόνια, καλώς η κακώς... Και πιθανώς εμφανίστηκε αυτή η τάση εκκωφαντικά από την εποχή της τηλεψηφοφορίας... το 2001 και 2002 η Γαλλία έστειλε κατά τη γνώμη μου τις συγκλονιστικότερες συμμετοχές της έβερ με συνθέτες ονόματα της παγκόσμιας σκηνής (τον J. Kapler το 2001 που έγραφε για την Celine Dion και τον Patrick Bruel το 2002, πολυτάλαντο, που έχει παίξει μέχρι και στον κινηματογράφο μαζί με τον Woody Alen) και νικητές αναδείχθηκαν πιθανώς τα χειρότερα νικητήρια έβερ...
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 12:56 pm
Το 2006 που κέρδισαν οι Lordi είχε κάνει ο διαγωνισμός στροφή στη metal? Όχι βέβαια, ειδικά με αυτό που κέρδισε το 2007.
Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 12:57 pm
citelis έγραψε:Επίσης οι παρδαλές που λέτε υποτιμητικά στην αρχή είχαν ενθουσιαστεί με το τραγούδι μας! Με τις πρόβες πήραμε την κάτω βόλτα! Πολύ φοβάμαι ότι μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας!

Το κατα πόσο φταίμε δεν το γνωρίζουμε τελικά...οι ευθύνες βαραίνουν και τους διοργανωτές, ειδαμε εχτες το εγκλημα σε βάρος της Ελλάδας με τα πυροτεχνήματα, αν η ελλάδα ζητούσε συγκεκριμένα πράματα και δεν τους τα εδιναν φυσικά και οι πρόβες πήγαν απο το κακό στο χειρότερο!!

Οσο για την Κύπρο η αλήθεια ειναι καπου στην μέση, υπάρχει ενα σύστημα που την προωθεί αλλά και αυτη δεν εμεινε αμέτοχη, κατάφεραν να στήσουν ενα μετριο τραγούδι...

Εγω ανησυχώ γιατι εχτες ο παλμός που μου μετέδωσε φίλος (οπως σας ειπα) μεσα απο την αρένα ειναι οτι ο ανταγωνισμός ειναι τεράστιος, ολα τα τραγούδια εχουν αυτο το κάτι ξεχωριστό και ενα ατύχημα θα μπορούσε πάντα να συμβεί,ευχομαι να μην εχουμε κάποιο πρόβλημα και ολα να πάνε κατ ευχήν!!
EuroPsycho
EuroPsycho
Αριθμός μηνυμάτων : 934
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2017
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Ελλάς
ΧιούμορΓιαννούλα... Την κουκούλα!

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 12:57 pm
citelis έγραψε:Το 2006 που κέρδισαν οι Lordi είχε κάνει ο διαγωνισμός στροφή στη metal? Όχι βέβαια, ειδικά με αυτό που κέρδισε το 2007.
Αυτό που λες είναι άσχετο.
EuroPsycho
EuroPsycho
Αριθμός μηνυμάτων : 934
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2017
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Ελλάς
ΧιούμορΓιαννούλα... Την κουκούλα!

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 12:58 pm
Master έγραψε:
citelis έγραψε:Επίσης οι παρδαλές που λέτε υποτιμητικά στην αρχή είχαν ενθουσιαστεί με το τραγούδι μας! Με τις πρόβες πήραμε την κάτω βόλτα! Πολύ φοβάμαι ότι μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας!

Το κατα πόσο φταίμε δεν το γνωρίζουμε τελικά...οι ευθύνες βαραίνουν και τους διοργανωτές, ειδαμε εχτες το εγκλημα σε βάρος της Ελλάδας με τα πυροτεχνήματα, αν η ελλάδα ζητούσε συγκεκριμένα πράματα και δεν τους τα εδιναν φυσικά και οι πρόβες πήγαν απο το κακό στο χειρότερο!!

Οσο για την Κύπρο η αλήθεια ειναι καπου στην μέση, υπάρχει ενα σύστημα που την προωθεί αλλά και αυτη δεν εμεινε αμέτοχη, κατάφεραν να στήσουν ενα μετριο τραγούδι...

Εγω ανησυχώ γιατι εχτες ο παλμός που μου μετέδωσε φίλος (οπως σας ειπα) μεσα απο την αρένα ειναι οτι ο ανταγωνισμός ειναι τεράστιος, ολα τα τραγούδια εχουν αυτο το κάτι ξεχωριστό και ενα ατύχημα θα μπορούσε πάντα να συμβεί,ευχομαι να μην εχουμε κάποιο πρόβλημα και ολα να πάνε κατ ευχήν!!
Μακάρι!
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 1:00 pm
EuroPsycho έγραψε:
impressedguy έγραψε:
EuroPsycho έγραψε:
impressedguy έγραψε:
Master έγραψε:Τετοιος πόλεμος για την Ελλάδα και το τόσο σπρώξιμο για την Φουρέιρα πραγματικά απίστευτο!!

Αυτα γίνονται φίλοι μου οταν εχεις απο πίσω πλάτες Σουηδίας, παίρνεις και βραβείο αμαλάχι...
 
Καλά περιμένετε πρωτα να κερδίσει η Κύπρος, ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς και στη γωνία καραδοκεί η Εστονία και μερικές ξέμπαρκες ευνοούμενες καραμπόλας!

Πόλεμο για την Ελλάδα εγώ δεν έχω δει, αυτό που έχω δει είναι σύγχυση για τη σκηνική μας παρουσία από εμάς τους ίδιους, εφέ που κόλλησαν στο τελωνείο και μετά τα κάναμε γαργάρα, δυναμική 9 εκατομμυρίων view στο youtube και 9η θέση στα στοιχήματα που κατέρρευσαν λόγω νυσταλέων προβων και επιτρέψτε μου να πω ότι ολίγον μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας φέτος. Όχι μόνο επειδή σκηνικά πήγαν απροετοίμαστοι αλλα και επειδή η όλη διαχείρηση επικοινωνιακά ήταν ολη λάθος.
Πράγματι, δεν πήγανε οργανωμένοι σωστά. Όλα αυτά που γίνονται τις τελευταίες ημέρες δεν έχουν προηγούμενο όμως. Όσο για την Κύπρο, γιατί ενώ δεν έκανε τίποτα σπουδαίο ξαφνικά όλοι "ενθουσιάστηκαν" ? Απάντησέ μου σε αυτό... Τι το σπουδαίο έκανε η Κύπρος για να ανέβει? (άσε εμάς.)


Το τί έκανε η Κύπρος και το τί καναμε εμείς το έχω ξαναγράψει, αλλά θα το ξαναγράψω ΑΥΤΟΛΕΞΕΙ.

Η Κύπρος πήρε το μέτριο και το έκανε έπος και εμείς πήραμε το έπος και το κάναμε BOOM NOTHING.

Την ώρα που η Κύπρος έψαχνε αν οι φωτιές στο τελευταίο ρεφραίν θα βγουν κάθετα ή υπό γωνία και αν στη γέφυρα το πλάνο της Φουρέιρα θα είναι ολόσωμο ή 3/4 (αληθινά όσα σας λέω) εμείς δεν είχαμε κάνει ούτε μισή πρόβα ολόκληρη, φτιάχναμε ιστορίες για τελωνεία, εφέ και λέιζερ που δεν είδαμε ποτέ, βάφαμε και ξεβάφαμε το χέρι, ψάχναμε τον τόνο στο "μα γιατίιιιιι", κάναμε λαιβ στο ινστα και υποσχόμασταν εκπλήξεις και φαντασμαγορία και αν όλα αυτά δεν είναι ερασιτεχνισμός και κακή διαχείρηση μια συμμετοχής που είχε δυναμική - κάποια στιγμή είχαμε φτάσει σε αυτό το φόρουμ να συζητάμε σχεδόν και το ενδεχόμενο νίκης μας - αναρωτιέμαι τί είναι.
"Η Κύπρος πήρε το μέτριο και το έκανε έπος", "εμείς ΒΟΟΜ NOTHING". Επέτρεψε μου παρά τα λάθη των δικών μας χειρισμών, να διαφωνήσω κάθετα, οριζοντίως, διαγωνίως και 3/4. Η Κύπρος μέτρια ήταν και μέτρια παρέμεινε. Όσο για μάς, απλά δεν κάναμε το κλικ του τέλειου, παρ'όλες τις αντιξοότητες βγάλαμε ένα πολύ καλό και αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας... ΕΛΕΟΣ!

Η ουσία δεν αλλάζει, για μένα το τραγούδι της Ελλάδας συνεχίζει να είναι επικό και συγκινητικό και της Κύπρου ψιλο trash της σορού - ακόμα και για τις δυνατότητες του Alex Papaconstantinou θεωρώ ότι είναι ένα μέτριο κομμάτι. 

Όμως πέρα από τις τάσεις που ήδη διαμορφώθηκαν και τις αιτίες τις έχουμε αναλύσει ήδη, ο μέσος τηλεθεατής μάλλον θα μείνει στην εικόνα και όχι ίσως στην ουσία... και νομίζω πως το δικό μας τραγούδι πιθανώς να είναι αρκετά εσωστρεφές, να λέει πολλά στους Έλληνες, αλλα ελάχιστα στους ξένους με τον τρόπο που στήθηκε... είδομεν απόψε και το Σάββατο!
EuroPsycho
EuroPsycho
Αριθμός μηνυμάτων : 934
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2017
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Ελλάς
ΧιούμορΓιαννούλα... Την κουκούλα!

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 1:02 pm
impressedguy έγραψε:
EuroPsycho έγραψε:
impressedguy έγραψε:
EuroPsycho έγραψε:
impressedguy έγραψε:
Master έγραψε:Τετοιος πόλεμος για την Ελλάδα και το τόσο σπρώξιμο για την Φουρέιρα πραγματικά απίστευτο!!

Αυτα γίνονται φίλοι μου οταν εχεις απο πίσω πλάτες Σουηδίας, παίρνεις και βραβείο αμαλάχι...
 
Καλά περιμένετε πρωτα να κερδίσει η Κύπρος, ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς και στη γωνία καραδοκεί η Εστονία και μερικές ξέμπαρκες ευνοούμενες καραμπόλας!

Πόλεμο για την Ελλάδα εγώ δεν έχω δει, αυτό που έχω δει είναι σύγχυση για τη σκηνική μας παρουσία από εμάς τους ίδιους, εφέ που κόλλησαν στο τελωνείο και μετά τα κάναμε γαργάρα, δυναμική 9 εκατομμυρίων view στο youtube και 9η θέση στα στοιχήματα που κατέρρευσαν λόγω νυσταλέων προβων και επιτρέψτε μου να πω ότι ολίγον μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας φέτος. Όχι μόνο επειδή σκηνικά πήγαν απροετοίμαστοι αλλα και επειδή η όλη διαχείρηση επικοινωνιακά ήταν ολη λάθος.
Πράγματι, δεν πήγανε οργανωμένοι σωστά. Όλα αυτά που γίνονται τις τελευταίες ημέρες δεν έχουν προηγούμενο όμως. Όσο για την Κύπρο, γιατί ενώ δεν έκανε τίποτα σπουδαίο ξαφνικά όλοι "ενθουσιάστηκαν" ? Απάντησέ μου σε αυτό... Τι το σπουδαίο έκανε η Κύπρος για να ανέβει? (άσε εμάς.)


Το τί έκανε η Κύπρος και το τί καναμε εμείς το έχω ξαναγράψει, αλλά θα το ξαναγράψω ΑΥΤΟΛΕΞΕΙ.

Η Κύπρος πήρε το μέτριο και το έκανε έπος και εμείς πήραμε το έπος και το κάναμε BOOM NOTHING.

Την ώρα που η Κύπρος έψαχνε αν οι φωτιές στο τελευταίο ρεφραίν θα βγουν κάθετα ή υπό γωνία και αν στη γέφυρα το πλάνο της Φουρέιρα θα είναι ολόσωμο ή 3/4 (αληθινά όσα σας λέω) εμείς δεν είχαμε κάνει ούτε μισή πρόβα ολόκληρη, φτιάχναμε ιστορίες για τελωνεία, εφέ και λέιζερ που δεν είδαμε ποτέ, βάφαμε και ξεβάφαμε το χέρι, ψάχναμε τον τόνο στο "μα γιατίιιιιι", κάναμε λαιβ στο ινστα και υποσχόμασταν εκπλήξεις και φαντασμαγορία και αν όλα αυτά δεν είναι ερασιτεχνισμός και κακή διαχείρηση μια συμμετοχής που είχε δυναμική - κάποια στιγμή είχαμε φτάσει σε αυτό το φόρουμ να συζητάμε σχεδόν και το ενδεχόμενο νίκης μας - αναρωτιέμαι τί είναι.
"Η Κύπρος πήρε το μέτριο και το έκανε έπος", "εμείς ΒΟΟΜ NOTHING". Επέτρεψε μου παρά τα λάθη των δικών μας χειρισμών, να διαφωνήσω κάθετα, οριζοντίως, διαγωνίως και 3/4. Η Κύπρος μέτρια ήταν και μέτρια παρέμεινε. Όσο για μάς, απλά δεν κάναμε το κλικ του τέλειου, παρ'όλες τις αντιξοότητες βγάλαμε ένα πολύ καλό και αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας... ΕΛΕΟΣ!

Η ουσία δεν αλλάζει, για μένα το τραγούδι της Ελλάδας συνεχίζει να είναι επικό και συγκινητικό και της Κύπρου ψιλο trash της σορού - ακόμα και για τις δυνατότητες του Alex Papaconstantinou θεωρώ ότι είναι ένα μέτριο κομμάτι. 

Όμως πέρα από τις τάσεις που ήδη διαμορφώθηκαν και τις αιτίες τις έχουμε αναλύσει ήδη, ο μέσος τηλεθεατής μάλλον θα μείνει στην εικόνα και όχι ίσως στην ουσία... και νομίζω πως το δικό μας τραγούδι πιθανώς να είναι αρκετά εσωστρεφές, να λέει πολλά στους Έλληνες, αλλα ελάχιστα στους ξένους με τον τρόπο που στήθηκε... είδομεν απόψε και το Σάββατο!
Είδωμεν φίλε μου! Να εύχεσαι να έχω εγώ δίκιο... Very Happy
Romanus
Romanus
Design Assistant
Design Assistant
Αριθμός μηνυμάτων : 9757
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 34
Τόπος : Γреческий Советски Социалистически Республик (ΓCCP)
ΧιούμορYou are the "bad guy"; but this does not mean you are ...bad guy.
https://www.youtube.com/channel/UCC5Bn3oCeEcRTPZS0kgOKNg

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 1:05 pm
impressedguy έγραψε:Η ουσία δεν αλλάζει, για μένα το τραγούδι της Ελλάδας συνεχίζει να είναι επικό και συγκινητικό και της Κύπρου ψιλο trash της σορού - ακόμα και για τις δυνατότητες του Alex Papaconstantinou θεωρώ ότι είναι ένα μέτριο κομμάτι. 

Όμως πέρα από τις τάσεις που ήδη διαμορφώθηκαν και τις αιτίες τις έχουμε αναλύσει ήδη, ο μέσος τηλεθεατής μάλλον θα μείνει στην εικόνα και όχι ίσως στην ουσία... και νομίζω πως το δικό μας τραγούδι πιθανώς να είναι αρκετά εσωστρεφές, να λέει πολλά στους Έλληνες, αλλα ελάχιστα στους ξένους με τον τρόπο που στήθηκε... είδομεν απόψε και το Σάββατο!

Αν η τάση των περασμένων ετών δεν έχει έρθει τούμπα (κατι το οποίο εγώ τουλάχιστον προσωπικά ΔΕΝ βλέπω να συμβαίνει, παρά το φτιαχτό hype...) τότε ο ο μέσος τηλεθεατής θα μείνει στην ουσία και όχι στην εικόνα, impressedguy.

Το μεγάλο στοίχημα είναι αυτό που γράφεις στην τελευταία σου πρόταση, και ήταν από την πρώτη στιγμή που βγήκε το ελληνικό κομμάτι:
Αν λεει πολλά στους Έλληνες και λίγα στους ξένους.
Αλλά σαν ΤΡΑΓΟΥΔΙ.
Αν αγγίξει η μουσική, το στήσιμο λίγα θα αλλάξει.
Ίδωμεν, ακριβώς λοιπόν!
Παραμένω αισιόδοξος!
Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 1:09 pm
Ενα αλλο μεγάλο θεμα που με ανησυχεί ειναι αυτο ακριβώς...το κατα πόσο το κομμάτι μας θα μιλήσει σημερα στον ξένο τηλεθεατή
liakleo
liakleo
Αριθμός μηνυμάτων : 918
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Φύλο : Θηλυκό Ηλικία : 52

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 1:11 pm
Εγώ έναν φόβο τον έχω απόψε πάντως... με όλα αυτά που συμβαίνουν έχω αρχίσει να ανησυχώ...
EuroPsycho
EuroPsycho
Αριθμός μηνυμάτων : 934
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2017
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Ελλάς
ΧιούμορΓιαννούλα... Την κουκούλα!

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 1:13 pm
liakleo έγραψε:Εγώ έναν φόβο τον έχω απόψε πάντως... με όλα αυτά που συμβαίνουν έχω αρχίσει να ανησυχώ...
Don't worry Wink  Το Σάββατο βέβαια δεν σου εγγυώμαι τπτ... Very Happy
liakleo
liakleo
Αριθμός μηνυμάτων : 918
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Φύλο : Θηλυκό Ηλικία : 52

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 1:16 pm
EuroPsycho έγραψε:
liakleo έγραψε:Εγώ έναν φόβο τον έχω απόψε πάντως... με όλα αυτά που συμβαίνουν έχω αρχίσει να ανησυχώ...
Don't worry Wink  Το Σάββατο βέβαια δεν σου εγγυώμαι τπτ... Very Happy
Ας πάνε όλα κατ' ευχήν απόψε και ποτέ δεν ξέρεις....  Laughing Laughing
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 1:17 pm
Romanus έγραψε:
impressedguy έγραψε:Η ουσία δεν αλλάζει, για μένα το τραγούδι της Ελλάδας συνεχίζει να είναι επικό και συγκινητικό και της Κύπρου ψιλο trash της σορού - ακόμα και για τις δυνατότητες του Alex Papaconstantinou θεωρώ ότι είναι ένα μέτριο κομμάτι. 

Όμως πέρα από τις τάσεις που ήδη διαμορφώθηκαν και τις αιτίες τις έχουμε αναλύσει ήδη, ο μέσος τηλεθεατής μάλλον θα μείνει στην εικόνα και όχι ίσως στην ουσία... και νομίζω πως το δικό μας τραγούδι πιθανώς να είναι αρκετά εσωστρεφές, να λέει πολλά στους Έλληνες, αλλα ελάχιστα στους ξένους με τον τρόπο που στήθηκε... είδομεν απόψε και το Σάββατο!

Αν η τάση των περασμένων ετών δεν έχει έρθει τούμπα (κατι το οποίο εγώ τουλάχιστον προσωπικά ΔΕΝ βλέπω να συμβαίνει, παρά το φτιαχτό hype...) τότε ο ο μέσος τηλεθεατής θα μείνει στην ουσία και όχι στην εικόνα, impressedguy.

Το μεγάλο στοίχημα είναι αυτό που γράφεις στην τελευταία σου πρόταση, και ήταν από την πρώτη στιγμή που βγήκε το ελληνικό κομμάτι:
Αν λεει πολλά στους Έλληνες και λίγα στους ξένους.
Αλλά σαν ΤΡΑΓΟΥΔΙ.
Αν αγγίξει η μουσική, το στήσιμο λίγα θα αλλάξει.
Ίδωμεν, ακριβώς λοιπόν!
Παραμένω αισιόδοξος!

Έχεις δίκιο σε αυτό - όντως οι δυο τελευταίοι νικητές ήταν all about the music και σκηνική παρουσία μηδεν... ακόμα και το 2015 που η Ιταλία στην ψηφοφορία του κοινού σάρωσε... αν ισχύει αυτό και φέτος λογικά Εστονία... αν όχι... Κύπρος; Καραμπόλα με άκυρο νικητή; Έκπληξη απο Λιθουανία;
EuroPsycho
EuroPsycho
Αριθμός μηνυμάτων : 934
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2017
Φύλο : Άντρας Ηλικία : 28
Τόπος : Ελλάς
ΧιούμορΓιαννούλα... Την κουκούλα!

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 1:24 pm
liakleo έγραψε:
EuroPsycho έγραψε:
liakleo έγραψε:Εγώ έναν φόβο τον έχω απόψε πάντως... με όλα αυτά που συμβαίνουν έχω αρχίσει να ανησυχώ...
Don't worry Wink  Το Σάββατο βέβαια δεν σου εγγυώμαι τπτ... Very Happy
Ας πάνε όλα κατ' ευχήν απόψε και ποτέ δεν ξέρεις....  Laughing Laughing
Θα πάνε, αμάν green
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 1:39 pm
Ε, τελικό λογικά περνάμε!
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 2:11 pm
Διαβασα οτι γραψατε ολοι οσο ελειπα και εχετε δικιο...εμεις δεν την ξεχασαμε την μουσικη,την μουσικη την ξεχασε ο θεσμος ο ιδιος... στο 80% μετραει πλεον το θεαμα αν μετρουσε μονο η μουσικη το τραγουδι μας θα ηταν 3ο στα στοιχηματα ακομη και με την προβα σαν ποιοτητα μουσικης...επειδη οι λεπτομερειες μετρανε παραθετω κι αλλες...το βιντεοκλιπ της φουρειρα χορογραφηθηκε απο την chali οταν ομως επρεπε να χορογραφηθει για την σκηνη της eurovision η εταιρια της η το ρικ της εφερε την σασα...αντιθετως η Γιαννα στον ελληνικο τελικο θα στηνοταν χορογραφικα απο την chali η οποια ομως παρεμεινε και μετα την αποφαση της ερτ να παει η Γιαννα....γιατι η εταιρια δεν πηρε επαγγελματια χορογραφο για την Γιαννα και την ξεπεταξε με μια υπαλληλο της??γιατι επι της ουσιας αυτο εγινε....αφου η chali ειναι τοσο καλη γιατι δεν την κρατουσαν για την σκηνοθεσια της κυπρου και στην σκηνη εκτος του βιντεο???η ερτ αν εβλεπε σοβαρα τον θεσμο και τις πολλες δυνατοτητες του τραγουδιου θα πηγαινε σε ενα σοβαρο ονομα και θα του ελεγε θελω να φτιαξεις μια επικη ταινια διαρκειας 3:00 λεπτων να μην βγει κιτς αλλα να καθηλωσει τον θεατη...τα σχολια των ξενων στο yt για το τραγουδι μας ελεγαν 2 πραγματα οτι το τραγουδι ειναι επικο και θυμιζει soundtrack ταινιας και εμεις στην προβα δεν τους δωσαμε ουτε το ενα ουτε το αλλο!!!!εμαθα οτι η αρχικη σκεψη της χορογραφιας ειχε να κανει με το στρογγυλο βαθρο που ειχε η Γιαννα στο madwalk...προφανως ειδαν οτι δεν εγραφε η δεν ηταν καλο και το εγκατελειψαν...οταν δεν υπαρχει χρημα σωστες ιδεες και ενδιαφερον κυριοι και κυριες υπαρχει ανοργανωσια και τρεξιμο της τελευταιας στιγμης οταν η σασα ειχε σε σχεδιαγραμμα το λεπτο που θα κουνουσε η εντελα την αριστερη της βλεφαριδα...ακομα και στο madwalk η φουρειρα προβληθηκε λεγοντας αλλο τραγουδι και οχι της συμμετοχης της κατι που θα μπορουσε να κανει και η Γιαννα που επιμενω βγηκε σαν την φτωχουλα του θεου σε σχεση με ολη την υπολοιπη βραδια...η τζαμαλα ειχε εκεινο το γραφικο που νομιζες οτι εκεινη ηταν ζωντανο κομματι του...οι δικοι μας ουτε αυτο δεν ειχαν προνοησει αφου ηξεραν οτι η σκηνη δεν θα ειχε led ... προχειροδουλεια σε ολα με οσα μεσα διαθετουμε αυτο μου θυμιζει η φετινη μας συμμετοχη και καλο θα ηταν η Γιαννα μετα του τελος ολου αυτου να απομακρυνει πολλους ανθρωπους απο διπλα της γιατι την χαντακωσαν σε μεγαλο βαθμο...τελος να πω οτι μια πιθανη νικη της κυπρου ισως ειναι καλο για μας...μπορει να ξυπνησει η ερτ και να παει αποφασισμενη του χρονου να παιξει μπαλα εντος εδρας με αναθεση σε μεγαλο και γνωστο ονομα....

Καινουργιου δεν ειδα σημερα γιατι δεν θα το αντεχα....
Master
Master
EuroPresident
EuroPresident
Αριθμός μηνυμάτων : 3324
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011
Φύλο : Άντρας

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 2:41 pm
Η Προσωπική μου εκτίμηση ειναι οτι όλα τα σενάρια ειναι ανοιχτά και τα άσχημα και τα καλά...οι μόνες χώρες που εκτιμώ οτι δεν θα περάσουν επιβεβαιωμένα  ειναι το FYROM και η Ισλανδία... όλα τα υπόλοιπα παίζονται!!! Δεν θα προκριθούν σίγουρα 1 με 2 χωρες που τις εχουμε δεδομένες, δεν μπορώ να πω οτι θα ειμαστε 100% στον τελικό, ευχομαι οτι καλύτερο για την Ελλάδα!!!
NoirJo
NoirJo
Αριθμός μηνυμάτων : 1268
Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2018
Φύλο : Άντρας Τόπος : Αθήνα
ΧιούμορΔεν κρύβομαι μωρή, δεν καταζητούμαι.

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 2:50 pm
Η Κύπρος, όπως και το Ισραήλ, δεν θα κερδίσει τον φετινό διαγωνισμό. Αν η μάχη είναι ανάμεσα σε αυτές τις δύο χώρες, παρόλα αυτά, τότε για μένα έχει ξεκάθαρο προβάδισμα το Ισραήλ. Έχει πρωτοτυπία και φωνή. Επίσης έχει ένα concept, ένα "μήνυμα". Το Fuego είναι ένα εξαιρετικά καλοστημένο προϊόν που απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό και θα αποσπάσει πολλές ψήφους. Αναμφίβολα. Αυτό, όμως, δεν αναιρεί το γεγονός ότι έχει μέτρια φωνητικά, μέτρια μουσική και μία..."φτήνια". Δεν κατηγορώ το τραγούδι, είναι αυτό που είναι. Και αρέσει σε κόσμο. Αλλά δεν έχω δει αντίστοιχο κομμάτι να κερδίζει την τελευταία δεκαετία. Οι Lordi ήταν μία εναλλακτική πρόταση, όσο "κιτς" κι αν ήταν η εμφάνισή τους. Μία αντιστοιχία προς αυτό βρίσκω π.χ. στο Ισραήλ όχι στην Κύπρο. 

Σε κάθε περίπτωση, η Κύπρος, όπως το Ισραήλ, η Τσεχία και η Εσθονία, θα περάσει τελικό. Και μάλλον θα μπει δεκάδα (ενδεχομένως και πεντάδα). 

Τώρα οι υπόλοιπες 6 θέσεις είναι up in the air. Η Λιθουανία θα περάσει νομίζω, όπως και η Βουλγαρία. Πιστεύω πως, ακόμη κι αν το staging είναι λιτό, το Βέλγιο και η Ελλάδα έχουν πολύ καλά κομμάτια και αυτό είναι το μεγαλύτερο ατού τους. Όσο υποτονικές ή εσωστρεφείς κι αν τις χαρακτηρίζουν οι eurofans, υπάρχει λόγος που αμφότερες ήταν τόσους μήνες στο τοπ 10 των (μουσικών) προτιμήσεων του κοινού. Ένα μέτριο staging δε θα τις βγάλει εκτός τελικού. Ελπίζω δηλαδή. Από την άλλη, έχεις καλύτερες φωνητικές αποδόσεις από Κροατία και Αλβανία π.χ. αλλά τα τραγούδια τους απλά δεν τραβάνε. Πιστεύω θα χωθεί και η Αυστρία λόγω επιτροπών και μόνο (στο τ/β θα πάει πολύ μέτρια αν όχι κακά) και η δέκατη θέση είναι μεταξύ Αζερμπαϊτζάν, Φινλανδίας και Ιρλανδίας. Η Ιρλανδία θα τα πάει άσχημα στο τ/β, αλλά μπορεί να χωθεί στην 9η ή 10η θέση στις επιτροπές. Νομίζω, όμως, πως θα επικρατήσει μία από τις δύο ποπ εμφανίσεις. Αζερμπαϊτζάν ή Φινλανδία; Μάλλον η πρώτη. 

Η ελληνική αποστολή πήγε αρκετά απροετοίμαστη και ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για το αποτέλεσμα. Όμως και οι διοργανωτές έκαναν πολλά λάθη και ειδικά το χθεσινό ήταν πραγματικά απαράδεκτο. Θα προσπαθήσω να είμαι αισιόδοξος για απόψε, αν και ομολογώ πως έχω άγχος και έχω προετοιμαστεί για το κακό σενάριο. Παρόλα αυτά, η δωρικότητα και ατμόσφαιρα της σκηνικής μας παρουσίας σε συνδυασμό με τους ελληνικούς στίχους και την έθνικ μουσική αποτελούν στοιχεία που διαφέρουν από την πλειονότητα των extravaganza ποπ κομματιών ή το basicness των άλλων μπαλάντων του ημιτελικού. Και αυτά τα στοιχεία πιστεύω πως θα εκτιμηθούν, όπως εκτιμήθηκαν τους τελευταίους δύο μήνες από τους Ευρωπαίους ακροατές. Τώρα, αν πάλι γίνει τεχνικό λάθος και δούμε την Τερζή να κουνάει χέρια και αντί για καπνοί να βγαίνουν οι γάτες του Ισραήλ ή πέσουν τα πυροτεχνήματα στον πρώτο στίχο του κομματιού, τι να πω.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 3:01 pm
Το λάθος που πιθανόν γίνεται από κάποιους είναι ότι θεωρείτε ότι πλέον το κοινό αναζητεί ποιότητες να ψηφίσει και όχι popιες που θα πρέπει να πατώσουν για είναι μη ποιοτικές! Κάτι τέτοιο φυσικά δεν ισχύει και η pop είναι κλασική αξία στη Eurovision οπότε κάποια από αυτά θα πάνε καλά!
HOLA
HOLA
EuroStar
EuroStar
Αριθμός μηνυμάτων : 4492
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2011
Φύλο : Θηλυκό ΧιούμορΜαρούσκα!!! Το evian!

Πρόβες! - Σελίδα 25 Empty Απ: Πρόβες!

Τρι Μάης 08, 2018 3:08 pm
To ποπ δε σημαίνει πως είναι και τρασ υπάρχει και ποπ που δεν είναι..
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης